Fanerade med mahogny. Baksvängd delvis stoppad rygg med svarvad tvärslå. Utsvängda ben. Förgyllda rosetter av bly. Sitt höjd 46, rygg höjd 89 cm. Efter ritning av Carl Fredrik Sundvall, för inredningen av röda salongen på Skottorp, Halland 1820 - 1830.
Skottorp, Skumlövs socken, Halland.
Nationalmuseum 1991-1992: Empiren i Sverige, jmf kat nr 394
Jmf stolar från Empiresalongen sålda på auktionen på Skottorp 26-29 oktober 1978, Auktionsfirman Arwid Engströms eftr AB, kat nr 1112-1116.
jmf salongsmöblemanget sålt hösten 2002, Buk A526, kat nr 967-972