Bord, så kallat "Table en chiffonnière" tillskrivet Roger Vandercruse- Lacroix (1729-1799), Louis XVI.
Fanerat med amarant, rosenträ m.fl. träslag. Rika inläggningar med musiktroféer och blommor. Listverk, gallerkant och fothylsor av förgylld mässing. Invändigt med skrivinredning lådor och fack. Längd 58, bredd 45, höjd 77 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in