Kan inte nå servern

Modern Art + Design 636

 
758 föremål
8. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.
8. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
633. Isaac Grünewald, Stilleben med äpplen.
633. Isaac Grünewald, Stilleben med äpplen.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
96. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand, 1950-tal.
96. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand, 1950-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
121. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
121. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
403. Alvar Aalto, bord, modell 75, Aalto Design, Hedemora 1946-56.
403. Alvar Aalto, bord, modell 75, Aalto Design, Hedemora 1946-56.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
134. Rut Bryk, väggrelief, "Fågelflock", Arabia, Finland ca 1955.
134. Rut Bryk, väggrelief, "Fågelflock", Arabia, Finland ca 1955.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
621. Lenke Rothman, "Familjen".
621. Lenke Rothman, "Familjen".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
647. Gustave Singier, "Le chat de la maison".
647. Gustave Singier, "Le chat de la maison".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
458. Isaac Grünewald, På stranden.
458. Isaac Grünewald, På stranden.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
116. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.
1. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
506. Evert Lundquist, "Place de la Concorde".
506. Evert Lundquist, "Place de la Concorde".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
614. Hilding Linnqvist, "Familjen".
614. Hilding Linnqvist, "Familjen".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
428. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
428. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
74. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1950.
74. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
381. Erik Glemme, vägglampor, ett par, Sverige 1940/50-tal.
381. Erik Glemme, vägglampor, ett par, Sverige 1940/50-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
490. Harry Booström, "Nr 6".
490. Harry Booström, "Nr 6".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. Jørgen Høj, två pallar samt bord, Niels Vitsoe, tidigt 1960-tal.
426. Jørgen Høj, två pallar samt bord, Niels Vitsoe, tidigt 1960-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
70. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
70. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
380. Erik Glemme, takarmatur, Sverige, 1940/50-tal.
380. Erik Glemme, takarmatur, Sverige, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. Vid staffliet.
683. Vid staffliet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
650. Francisco Lopez, Handarbetande kvinna.
650. Francisco Lopez, Handarbetande kvinna.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
10. Nils Landberg, vas, Orrefors 1941, gravör John Rosenstam.
10. Nils Landberg, vas, Orrefors 1941, gravör John Rosenstam.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
693. Einar Jolin, "Engelsk dam i grå jumper".
693. Einar Jolin, "Engelsk dam i grå jumper".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
677. Lennart Jirlow, Vinkällare.
677. Lennart Jirlow, Vinkällare.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
700. Lennart Jirlow, Plat du jour.
700. Lennart Jirlow, Plat du jour.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
66A. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
66A. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg Studio, 1972.
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg Studio, 1972.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1965.
72. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1965.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
71. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1958.
71. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1958.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
128. Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1950-tal.
128. Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
132. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
654. Ingemar Svensson, "Ur en historia".
654. Ingemar Svensson, "Ur en historia".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.
133. Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
672. Bengt Lindström, Utan titel.
672. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, nr 312, unik.
2. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, nr 312, unik.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
115. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen atelje, 1978.
115. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen atelje, 1978.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
487. Olle Baertling, Förlaga till "XIU".
487. Olle Baertling, Förlaga till "XIU".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
686. Bui Xuan Phai, Utan titel.
686. Bui Xuan Phai, Utan titel.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
685. Bui Xuan Phai, Utan titel.
685. Bui Xuan Phai, Utan titel.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
484. Auke Sonnega, Balinesiska.
484. Auke Sonnega, Balinesiska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
687. Bui Xuan Phai, Utan titel.
687. Bui Xuan Phai, Utan titel.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
688. Bui Xuan Phai, Utan titel.
688. Bui Xuan Phai, Utan titel.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
577. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Guns controlled".
577. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Guns controlled".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
718. Wassily Kandinsky, "Zweite Radierung für die Editions Cahiers d'Art".
718. Wassily Kandinsky, "Zweite Radierung für die Editions Cahiers d'Art".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
465. Ragnar Sandberg, Det röda huset.
465. Ragnar Sandberg, Det röda huset.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
90. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
90. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
137. Bode Willumsen, urna, Danmark 1920-40-tal.
137. Bode Willumsen, urna, Danmark 1920-40-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
628. Gösta Adrian-Nilsson, Kavallerister på café.
628. Gösta Adrian-Nilsson, Kavallerister på café.
Klubbat pris 
1 700 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
572A. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Panthère".
572A. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Panthère".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
171. Olga Lanner, ytterfoder, Stockholm 1916, silver, jugend.
171. Olga Lanner, ytterfoder, Stockholm 1916, silver, jugend.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. Paolo Venini, vas "Mezzaluna murrine", Venini, Italien 1950-tal.
57. Paolo Venini, vas "Mezzaluna murrine", Venini, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
494. Lotte Laserstein, Tre systrar.
494. Lotte Laserstein, Tre systrar.
Klubbat pris 
235 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
551. Hilding Linnqvist, "Aborrar på bricka".
551. Hilding Linnqvist, "Aborrar på bricka".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
252. Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace.
252. Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
37. Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
37. Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.
38. Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
47. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
47. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
493. Lotte Laserstein, Två oxar.
493. Lotte Laserstein, Två oxar.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK