Kan inte nå servern

Modern Art + Design 636

 
758 föremål
149. Pablo Picasso, fat "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 161.
149. Pablo Picasso, fat "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 161.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
145. Pablo Picasso, kanna, "Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955 (A. Ramié nr 300).
145. Pablo Picasso, kanna, "Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955 (A. Ramié nr 300).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
146. Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 289.
146. Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 289.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
57. Paolo Venini, vas "Mezzaluna murrine", Venini, Italien 1950-tal.
57. Paolo Venini, vas "Mezzaluna murrine", Venini, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
486. Paul Berçot, "Bánlieue".
486. Paul Berçot, "Bánlieue".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. Paul Jenkins, "Phenomena Darkling Light".
530. Paul Jenkins, "Phenomena Darkling Light".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
529. Paul Jenkins, "Phenomena Length of Time to see by".
529. Paul Jenkins, "Phenomena Length of Time to see by".
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
531. Paul Jenkins, "Phenomena Violet Visitation".
531. Paul Jenkins, "Phenomena Violet Visitation".
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
406. Peder Moos, bord, utfört av Peder Moos, Danmark 1943.
406. Peder Moos, bord, utfört av Peder Moos, Danmark 1943.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
547. Pelle Åberg, Vy från Venedig med Basilica di San Giorgio Maggiore.
547. Pelle Åberg, Vy från Venedig med Basilica di San Giorgio Maggiore.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
33. Per B. Sundberg, vas "Fabula", unik, Orrefors 2004.
33. Per B. Sundberg, vas "Fabula", unik, Orrefors 2004.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. Per B. Sundberg, vas, "litograal", Orrefors 2004, unik.
34. Per B. Sundberg, vas, "litograal", Orrefors 2004, unik.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
516. Per Olof Ultvedt, "Nära ögat".
516. Per Olof Ultvedt, "Nära ögat".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. Peter Dahl, Självporträtt.
670. Peter Dahl, Självporträtt.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
35. Peter Hermansson, vas, "graal", Örsjö 2012, unik.
35. Peter Hermansson, vas, "graal", Örsjö 2012, unik.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
59. Peter Pelzel, vas, Vistosi, Italien, 1960-tal.
59. Peter Pelzel, vas, Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. Poul Kjaerholm, fåtölj, PK31, edition E Kold Christensen, Danmark.
423. Poul Kjaerholm, fåtölj, PK31, edition E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
428. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
428. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
669. Ragnar Person, "Bruden".
669. Ragnar Person, "Bruden".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
668. Ragnar Person, Brudpar.
668. Ragnar Person, Brudpar.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
667. Ragnar Person, Madonnan och barnet.
667. Ragnar Person, Madonnan och barnet.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
463. Ragnar Sandberg, "Gammal soldat/Beväring med blå ögon".
463. Ragnar Sandberg, "Gammal soldat/Beväring med blå ögon".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
465. Ragnar Sandberg, Det röda huset.
465. Ragnar Sandberg, Det röda huset.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
224. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 310,5 x 195,5-199 cm, signerad RC.
224. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 310,5 x 195,5-199 cm, signerad RC.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
478. Ram Kumar, "Landscape".
478. Ram Kumar, "Landscape".
Klubbat pris 
1 400 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
601. Richard Mortensen, "Hélène".
601. Richard Mortensen, "Hélène".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
645. Roger Bissière, "Oiseau et papillon (Composition 34)".
645. Roger Bissière, "Oiseau et papillon (Composition 34)".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
176. Rolf Lindståhl, vas, Stockholm, 1996, sterlingsilver.
176. Rolf Lindståhl, vas, Stockholm, 1996, sterlingsilver.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
132. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
132. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.
133. Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
134. Rut Bryk, väggrelief, "Fågelflock", Arabia, Finland ca 1955.
134. Rut Bryk, väggrelief, "Fågelflock", Arabia, Finland ca 1955.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
38. Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.
38. Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
37. Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
37. Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
711. Salvador Dalí, "Boccacio Décamerone".
711. Salvador Dalí, "Boccacio Décamerone".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
594. Salvador Dalí, "Femme à la tête de rose".
594. Salvador Dalí, "Femme à la tête de rose".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
712. Salvador Dalí, "Les Chevaux Daliniens".
712. Salvador Dalí, "Les Chevaux Daliniens".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
610. Salvador Dalí, "Toreador, connu comme Arlequin".
610. Salvador Dalí, "Toreador, connu comme Arlequin".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
528. Salvador Dalí, "Venus à la Giraffe".
528. Salvador Dalí, "Venus à la Giraffe".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
740. Serge Poliakoff, "Composition bleue et rouge".
740. Serge Poliakoff, "Composition bleue et rouge".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
416. Severin Hansen, skrivbord, Haslev Møbler, Danmark 1960-tal.
416. Severin Hansen, skrivbord, Haslev Møbler, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
500. Sigrid Hjertén, "Den skära flickan".
500. Sigrid Hjertén, "Den skära flickan".
Klubbat pris 
1 600 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
557. Sigrid Hjertén, Den röda skutan.
557. Sigrid Hjertén, Den röda skutan.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
634. Sigrid Hjertén, Iván.
634. Sigrid Hjertén, Iván.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
457. Sigrid Hjertén, Kyss på handen.
457. Sigrid Hjertén, Kyss på handen.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
460. Sigrid Hjertén, Sigrid och Iván.
460. Sigrid Hjertén, Sigrid och Iván.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
635. Sigrid Hjertén, Sydländskt landskap.
635. Sigrid Hjertén, Sydländskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
462. Sigrid Hjertén, Sydländskt landskap.
462. Sigrid Hjertén, Sydländskt landskap.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
499. Sigrid Hjertén, Vid havet.
499. Sigrid Hjertén, Vid havet.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
495. Siri Derkert, Porträtt i profil.
495. Siri Derkert, Porträtt i profil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
697. Siri Rathsman, "Solsken i fjällen".
697. Siri Rathsman, "Solsken i fjällen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
559. Skiss till komposition "Stående kvinna".
559. Skiss till komposition "Stående kvinna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, sannolikt 1940-tal.
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
86. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
86. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
87. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
89. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
89. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
85. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
88. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
88. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.
94. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
90. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
91. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
91. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
93. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
93. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1967-70.
92. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1967-70.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 12/40.
83. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 12/40.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 15/40.
84. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 15/40.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.
8. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
695. Sven X:et Erixson, "Bière Martinique".
695. Sven X:et Erixson, "Bière Martinique".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. Sven X:et Erixson, "Islossning, Erstavik".
507. Sven X:et Erixson, "Islossning, Erstavik".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
542. Sven X:et Erixson, Caféinteriör.
542. Sven X:et Erixson, Caféinteriör.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
541. Sven X:et Erixson, Kustmotiv.
541. Sven X:et Erixson, Kustmotiv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
250. Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal.
250. Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
251. Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
251. Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
276. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
276. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
604. Tadeusz Kantor, Utan titel.
604. Tadeusz Kantor, Utan titel.
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
36. Tapio Wirkkala, art object, glas, Iittala, Finland 1950-tal.
36. Tapio Wirkkala, art object, glas, Iittala, Finland 1950-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
485. Teddy Røwde, "Fra Vålerengen".
485. Teddy Røwde, "Fra Vålerengen".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK