Nr. | Föremål | Klubbat pris |
790 | Antonio Jacobsen, "Stephen J Melchers". | 46 000 SEK |
791 | Johan Christian Berger, Vy mot Skeppsholmen och Södermalm, Stockholm. | 100 000 SEK |
792 | August Malmström, "Rida mattsäck". | 20 000 SEK |
793 | Per Krafft d.ä., "Christina Maria Alströmer", (född Silfverschiöld)(1751-1823). | 80 000 SEK |
794 | Johan Rodin, "August Alströmer" (1735-1773). | 140 000 SEK |
795 | Uno Troili, Självporträtt. | 13 000 SEK |
796 | Bartolomeo del Bimbo (”Bimbi”) Hans krets, Stilleben med blommor, bär, och sparris. | Återrop |
797 | Stilleben med fåglar, ett par. | Återrop |
798 | Mario Nuzzi (Mario dei Fiori) Hans krets, Stilleben med nejlikor, rosor och tulpan i vas. | Återrop |
799 | Jean-Baptiste Perroneau, Kvinna med pälsbrämad cape. | Återrop |
800 | Michiel Jansz. van Mierevelt Hans art, Porträtt av herre pekandes på Hoppet. | 24 000 SEK |
801 | Kilian Zoll, "Moder och barn". | 15 000 SEK |
802 | Johan Fredrik Martin, "Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais o Opera Huset". | 16 000 SEK |
803 | Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer". | 22 000 SEK |
804 | "Kärleken är en skälm". | 12 000 SEK |
805 | Samuel Cooper Tillskriven, "Oliver Cromwell" (1599-1658). | 14 000 SEK |
806 | Niclas Lafrensen d.y. Tillskriven, "Fredrika Charlotta Insenstierna" (1757-1811). | 30 000 SEK |
807 | Backant. | 22 000 SEK |
808 | Jacob Axel Gillberg, "Självporträtt". | 12 000 SEK |
809 | Fernandino Galli Bibiena Tillskriven, Capriccio med fontäner. | 22 000 SEK |
810 | Pieter Mulier II, kallad Cavaliere Tempesta Tillskriven, Pastoralt landskap med herde, herdinna och boskap. | 55 000 SEK |
811 | Gustaf Rydberg, Stockholms ström i månsken. | 40 000 SEK |
812 | Jaktscener, ett par. | 24 000 SEK |
813 | Charles Chaplin, Flicka i blå klänning. | Återrop |
814 | Albert Roelofs, "Dam vid bordet". | 80 000 SEK |
815 | Mor och barn. | Återrop |
815A | Renässansdam med flätor. | 65 000 SEK |
816 | Meipingvas samt skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal. | 5 500 SEK |
817 | Meipingvaser, ett par, porslin. Sen Mingdynasti (1368-1644). | 4 500 SEK |
818 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
819 | Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 3 500 SEK |
820 | Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 12 000 SEK |
821 | Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 8 000 SEK |
822 | Vas, porslin. Transition, 1600-tal. | 34 000 SEK |
823 | Urna, porslin. Transition, 1600-tal. | 38 000 SEK |
824 | Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 34 000 SEK |
825 | Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
826 | Tedosa med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
827 | Tedosa med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
828 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
829 | Fat, porslin. Qingdynastin, med Kangxis märke och period (1662-1722). | 19 000 SEK |
830 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
831 | Equelle med lock, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
832 | Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
833 | Vas, tallrik och assiette, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 13 000 SEK |
834 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
835 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
836 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
837 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 000 SEK |
838 | Rökelsehållare, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
839 | Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 7 000 SEK |
840 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 500 SEK |
841 | Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
842 | Tazza, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
843 | Vaser, två stycken, snarlika. Qing dynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
844 | Tallrik, porslin. Sen Qingdynasti. | 4 500 SEK |
845 | Skålar, två stycken, porslin. Sen Qingdynastin. | 13 000 SEK |
846 | Tazza, porslin. Kina, troligen republik, med Xuandes märke. | 8 000 SEK |
847 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin (1736-95). | 5 000 SEK |
848 | Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 135 000 SEK |
849 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 3 000 SEK |
850 | Krönt buddha, brons. Västra Tibet, 1300-tal. | 230 000 SEK |
851 | Bodhisattva, kallförgylld brons. Mingdynastin, 1400-talets mitt. | 420 000 SEK |
852 | Guanyin, förgylld brons. Mingdynastin, 1500/1600-tal. | 40 000 SEK |
853 | Avalokitshvara, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 75 000 SEK |
854 | Buddhisattva Avalokiteshvara, kallförgylld koppar legering. Sen Mingdynasti. | 65 000 SEK |
855 | Avalokiteshvara, kallförgylld och lackerad brons. Mingdynastin (1368-1644). | 16 000 SEK |
856 | Guanyin/Avalokiteshvara, fögylld och lackerad brons. Mingdynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
857 | Smörlampa, låghaltigt silver. Tibet, 1800-tal. | 2 000 SEK |
858 | Rökelsekar, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
859 | Rökelskar, brons. Sen Qingdynasti. | 17 000 SEK |
860 | Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal. | 70 000 SEK |
861 | Cabaretfat, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
862 | Skärm, porslinsplakett. Kina, 1900-tal. | 26 000 SEK |
863 | Okänd konstnär, oljemålning. Qingdynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
864 | Rullmålning, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal. | 4 000 SEK |
865 | Stående Avalokiteshvara, brons. Möjligen Korea. | 3 800 000 SEK |
866 | Tempelklocka, brons. Tibet, 17/1800-tal. | 3 000 SEK |
867 | Speglar, tre stycken, brons. Tangdynastin (618-907). | 16 000 SEK |
868 | Spegel, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 230 000 SEK |
869 | Vaser, två stycken, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 13 000 SEK |
870 | Rökelsekar, brons. Qingdynastin, (1664-1912). | 80 000 SEK |
871 | Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin (1664-1912). | 340 000 SEK |
872 | Ställ, mörkbetsat trä. Kina, troligen sen Qing dynasti. | 7 000 SEK |
873 | Häst med krubba, lergods. Tangdynastin (608-918). | 12 000 SEK |
874 | Vinthund, lergods. Tangdynastin (618-907). | 13 000 SEK |
875 | Urna, keramik. Songdynastin. | 6 000 SEK |
876 | Skål, keramik. Sungdynastin (618-906). | 7 500 SEK |
877 | Vas, keramik. Yuandynastin. | 370 000 SEK |
878 | Urna, keramik. Song/Yuandynastin. | 19 000 SEK |
879 | Skål, keramik. Yuandynastin. | 28 000 SEK |
880 | Skål, keramik. Yuan/Mingdynastin. | 10 000 SEK |
881 | Fohund, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 30 000 SEK |
882 | Urnor med lock, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 70 000 SEK |
883 | Tekrukor, tre stycken, porslin. Transition, 1600-tal. | 15 000 SEK |
884 | Skålfat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal. | 12 000 SEK |
885 | Skålar med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
886 | Figurin, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
887 | Guanyin, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal. | 115 000 SEK |
888 | Plaketter, tre stycken, nefrit. Sen Qingdynasti. | 115 000 SEK |