"Stephen J Melchers"
Signerad A. Jacobsen och daterad 1885. duk uppklistrad på pannå 55 x 90 cm.
Målningen förvärvades ursprungligen av den svenske företagsledaren generalkonsul Axel Ax:son Johnson. Han var bland annat chef för rederiet Nordstjernan. År 1957 skänkte Axel Ax:son Johnson denna tavla som pensionsgåva till nuvarande ägares farfar som var intendent på Nordtstjernan i Göteborg. Därefter i arv inom familjen.