Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Erik Herløw, sideboard, "Triva modul serie", Nordiska Kompaniet, 1960-tal. | 28 000 SEK |
2 | Arne Norell, fåtöljer 1 par, "Ariet", Norell Möbel AB, 1960-70-tal. | 24 000 SEK |
3 | Herbert Ode, golvlampor, ett par, "Triolett", Ho Armatur, Sjömarken, ca 1965. | 8 500 SEK |
4 | Anders Pehrson, bordslampa, "Tube", prototyp för Ateljé Lyktan, Åhus, omkring 1973. | 13 000 SEK |
5 | Swedfurn Slätte Möbler AB, "Soundbox" soffa, Töreboda, 1970-tal. | 11 000 SEK |
6 | James Krenov, skåp, egen verkstad, Bromma ca 1979. | 50 000 SEK |
7 | James Krenov, väggskåp, egen verkstad, Bromma ca 1973. | 34 000 SEK |
8 | Erik Höglund, två stycken kandelabrar, Boda Smide. | 15 000 SEK |
9 | Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide. | 28 000 SEK |
10 | Cecilia Setterdahl, Matta, "Itinerary Blue", 3/10, handknuten, ca 243,5 x 171,5 cm, Carpets CC Dubai. | 12 000 SEK |
11 | John Kandell, skåp, "Gestalten", ed. 4/100, Källemo, Värnamo efter 1989. | 19 000 SEK |
12 | John Kandell, liggfåtölj "Vilan", Källemo, Värnamo, efter 1988. | 7 000 SEK |
13 | Erik Lindgren, matbord, utfört i snickarmästare Lindgrens verkstad, 1960-tal. | 16 000 SEK |
14 | Olle Baertling, Matta, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 199 x 99,5 cm. | 26 000 SEK |
15 | Igor Cronsioe, fällstolar, ett par, "Sudden Seat", ed. 76/95 samt 87/95, Futura Gallery, Stockholm 1983. | 26 000 SEK |
16 | Kersti Sandin & Lars Bülow, skåp "Hommage Josef Frank", ed. 25/120, Karl Andersson & Söner, Huskvarna 1985. | 10 000 SEK |
17 | Hans-Agne Jakobsson, taklampor 1 par, "Sonata", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal. | Återrop |
18 | Olle Borg, Matta, "Composition 1", handtuftad, ca 220 x 163 cm, signerad Olle Borg EA 2/3 på baksidans ena etikett. | 9 000 SEK |
19 | Lars Englund, stol, Skelder AB, 1990-tal. | 6 500 SEK |
20 | Mats Theselius, bokskåp "National Geographic", dubbelsektion, Källemo AB, Värnamo, nr 76 och 77. | 40 000 SEK |
21 | Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, ed. EA 3/5, Källemo, efter 1990. | 65 000 SEK |
22 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", ed. 65/360, Källemo, efter 1991. | 80 000 SEK |
23 | Nordisk design, gallerimatta, rya, ca 240 x 81 cm, Sverige 1950-1960-tal. | Återrop |
24 | Hilma af Klint, Matta, "Group III, no 5, The Large Figure Paintings", 10/30, handtuftad, ca 201 x 162,5 cm. | 55 000 SEK |
25 | Karin Björquist, servis, 54 delar, benporslin, "Nobel", Rörstrand efter 1991. | 55 000 SEK |
26 | Gunnar Cyrén, glasservis, 73 delar "Nobel", Orrefors efter 1991. | 55 000 SEK |
27 | Gunnar Cyrén, glasservis, 31 delar, "Nobel", Orrefors efter 1991. | 16 000 SEK |
28 | Rolf Hanson, skåp, "Pelare", ed. 37/90, Källemo, Värnamo efter 1991. | 22 000 SEK |
29 | Ernst Billgren, "And i vas", Kosta Boda, ed. 28/30. | 26 000 SEK |
30 | Ernst Billgren, "Snöripa i lä", Kosta Boda, ed. 27/30. | 34 000 SEK |
31 | Reino Björk, skulptur/vas, "målad graal" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990-tal. | 13 000 SEK |
32 | Reino Björk, skulptur/vas, "Bad Love" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990. | 5 500 SEK |
33 | Per B. Sundberg, vas, Orrefors 2003. | 12 000 SEK |
34 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed 317/360, Källemo, efter 1999. | 100 000 SEK |
35 | Mats Theselius, fåtölj, "The Ritz", ed. 79/90, Källemo, Värnamo, efter 1994. | 26 000 SEK |
36 | Matti Klenell, installation, "Carambole", Ajeto, Tjeckien 2008. | 13 000 SEK |
37 | Love Arbén, "Ono" skåp, Lammhults 1995. | 22 000 SEK |
38 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 153/360, Källemo efter 2002. | 125 000 SEK |
39 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 61/360, Källemo, efter 2002. | 130 000 SEK |
40 | Gunilla Kihlgren, och Pino Signoretto, skulptur, Murano, Italien 2003. | Återrop |
41 | glasskulptur, "Utan titel" på bronsställ, 1998. | Återrop |
42 | Sigvard Håkansson, stol, "2+1", ed. 25/25, Sigvard Design AB Linköping 2003. | 11 000 SEK |
43 | Alexander Lervik, "Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005. | 26 000 SEK |
44 | Kerstin Olby, skåp, "Rhapsody", unik prototyp, Olby Design, 2010. | 30 000 SEK |
45 | Hanna Hansdotter, "Dripping print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018. | 36 000 SEK |
46 | Mårten Medbo, skål, "Core", Ajeto, Novy Bor, Tjeckien 2010, ed. 1/4. | 22 000 SEK |
47 | Mårten Medbo, skulptur, glaserat stengods, "Hose", daterad 2012. | 32 000 SEK |
48 | Ernst Billgren, urnor, ett par "I trädkronan", patinerad brons, 2002, ed 9/100 samt 10/100. | 75 000 SEK |
49 | Anders Jakobsen (Radicalsloyd), pallar ett par, egen studio 2021. | Återrop |
50 | Verner Panton, Matta, "Square, Multi colour", maskingjord rya, ca 199,5 x 137 cm, komponerad av Verner Panton. | 20 000 SEK |
51 | Mats Theselius, fåtölj, "Inox", ed. 32/199, Källemo, Värnamo efter 2015. | 110 000 SEK |
52 | Attila Suta, byråar 1 par, egen verkstad, upplaga på 10 ex, 2015. | 85 000 SEK |
53 | Ilmari Tapiovaara, tillskrivet, bord med två bänkar, troligen Finland 1950-60-tal. | Återrop |
54 | Charles & Ray Eames, "RAR", rope edge, gungstol, Zenith Plastics / Herman Miller 1950-tal. | 16 000 SEK |
55 | Florence Knoll, sideboard, Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1966. | 42 000 SEK |
56 | Kinga Shabo, soffbord, Arabia Finland 1970-tal. | 8 000 SEK |
57 | Fåtöljer 1 par, Skandinavien, 1960-tal. | 28 000 SEK |
58 | Robert Indiana, Matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 246,5 x 245,5 cm, Robert Indiana. | 80 000 SEK |
59 | Poul Kjaerholm, satsbord, "PK-71", 3 delar, sannolikt E Kold Christensen, Danmark. | 8 000 SEK |
60 | Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen 2013. | 80 000 SEK |
61 | Poul Kjaerholm, taburetter, ett par "PK-91", Fritz Hansen, Danmark. | 30 000 SEK |
62 | Poul Henningsen, bordslampor, 1 par "PH 5", Louis Poulsen, Danmark. | 15 000 SEK |
63 | Hans J. Wegner, "Jakkens hvile", modell PP-250, herrbetjänt/stol, PP møbler, Danmark 2007. | 48 000 SEK |
64 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtöljer ett par, "Bo 561", Bo-Ex Danmark, 1960-tal. | 26 000 SEK |
65 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm soffbord modell "BO-551", Bo-Ex, Danmark. | 12 000 SEK |
66 | Preben Dal, tak/bordslampa, "Symphony", Hans Følsgaard, Elektro HF Belysning, Danmark 1960-tal. | Återrop |
67 | Verner Panton, tak/vägglampor 1 par, Louis Poulsen, Danmark 1960-70-tal. | 46 000 SEK |
68 | Pietro Chiesa, golvlampa, Fontana Arte Italien, efter 1935. | Återrop |
69 | Piero Fornasetti, papperskorg, Milano, Italien 1960-tal. | 16 000 SEK |
70 | Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien 1960-tal. | 16 000 SEK |
71 | Piero Fornasetti, barstolar 1 par, Milano Italien, 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
72 | Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, troligen 1960-tal. | 5 000 SEK |
73 | Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, troligen 1960-tal. | 6 500 SEK |
74 | Hans Hopfer, soffa "Mah Jong", Roche Bobois / Missoni 2000-tal. | 46 000 SEK |
75 | Angelo Donghia, sannolikt, soffbord, Donghia Rubelli group, Italien 2000-tal. | 22 000 SEK |
76 | Luigi Massoni, fåtöljer 1 par, Poltrona Frau, Italien 1970-tal. | 55 000 SEK |
77 | Ludovico Diaz De Santillana, "Palotta", bordslampa, Venini, Italien 1960-70-tal. | 34 000 SEK |
78 | Philip Baldwin och Monica Guggisberg, "Abaco", lampa, Venini, Italien 1999. | 26 000 SEK |
79 | Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal. | 13 000 SEK |
80 | Achille Castiglioni, & Pier Giacomo Castiglioni, bordslampor 1 par, "Taccia", Flos, Italien efter 1962. | 22 000 SEK |
81 | Marcello Vecchi & Francesco Trabucco, skrivbord, modell "Sc73", Poggi, Italien, 1983. | 30 000 SEK |
82 | Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989. | Återrop |
83 | Gino Sarfatti, "238-3", vägglampa, Arteluce, Italien, efter 1959. | Återrop |
84 | Raphael Raffel, / Raphaël, "Croissant", soffa, Maison Honoré, Paris 1970-tal. | 36 000 SEK |
85 | Borek Sipek, "Ota Otanek", karmstol, Vitra efter 1988. | 13 000 SEK |
86 | Borek Sipek, stolar 6 st. "Sedlak", Vitra, efter 1992. | 8 500 SEK |
87 | Sergio Mazza, taklampor 3 st., "Pi Cavo", Artemide, Italien 1960-tal. | Återrop |
88 | Tobia Scarpa, & Afra Scarpa, matbord, Poggi, Italien 1970-tal. | Återrop |
89 | Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981. | 30 000 SEK |
90 | Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973. | 6 500 SEK |
91 | Jan Bocan, bord och 4 stolar, för Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, tillverkat av Thonet. | 22 000 SEK |
92 | Nicoletti Salotti, "Ambassador", soffa, Italien 1970-1980-tal. | 7 000 SEK |
93 | Nicoletti Salotti, "Ambassador"
fåtöljer 1 par, Italien 1970-80-tal. | 8 000 SEK |
94 | Maurizio Bertoni, golvlampa, Castaldi Illuminazione, Italien 1980-tal. | Återrop |
95 | Maurizio Bertoni, golvlampa, Castaldi Illuminazione, Italien 1980-tal. | Återrop |
96 | Studio A.R.D.I.T.I., "B.T. Lamp", bordslampa, Sormani Spa, Italien ca 1971. | 10 000 SEK |
97 | "Ball light", taklampa, första upplagan för The Apartment i Köpenhamn, London 2012. | Återrop |
98 | Philippe Starck, "Petite Etrangete Contre Un Mur", skulptur/vas, ed. 50/50, Daum, Nancy, Frankrike, 1980-tal. | 11 000 SEK |
99 | Lindsey Adelman, taklampa, "Catch CS.07.01." Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016. | 65 000 SEK |
100 | Lindsey Adelman, taklampa, "Catch CS.07.01." Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016. | 65 000 SEK |