Stomme i metall, skiva av keramikplattor, dekor av blommor och fåglar, signerade Arabia och Kinga Shabo, höjd 40 cm, längd 105 cm, djup 44 cm.
Smärre slitage.
Kinga Shabo var en ungersk konstnär, inbjuden av Kaj Franck på 1970-talet som gästande konstnär. Hon arbetade på Arabias konstavdelning under en kort tid på 1970-talet.