55
1283753

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 230 - 2 680 EUR
2 370 - 2 840 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

sideboard, Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1966.

Front och bakstycke fanerat i valnöt, skiva i marmor, beslag och benställning i förkromad metall, inredning i ek, låsbara skåp och lådor, etikettmärkt NK Inredning Design Knoll Int U.S.A. Made in Sweden 1966, höjd 65 cm, bredd 190 cm, djup 45,5 cm.

Smärre slitage och märken.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?