Nr. | Föremål | Klubbat pris |
703 | Feng Zikai, album, Kina. | Återrop |
704 | Shizhuzhai jianpu, "Ten Bamboo Studio Manual of Painting and Calligraphy", fyra volymer. Rongbaozhai. Beijing, 1952. | 22 000 SEK |
705 | Kesivävnad, siden och guldtråd. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 65 000 SEK |
706 | Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 26 000 SEK |
707 | Broderi, siden. Qingdynastin (1662-1912). | 65 000 SEK |
708 | Karmstolar, ett par, trä. Qing dynasty, (1644-1912). | Återrop |
709 | Altarbord, hardwood. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
710 | Bricka, boxwood. 1800-tal. | Återrop |
711 | Skåp, lack, Qing dynastin, 17/1800-tal. | 110 000 SEK |
712 | ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
713 | Skåp/Shodona, lackerat trä med inläggningar av pärlemoor, Japan, Edo perioden. | Återrop |
714 | Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
715 | Buddha i altarskåp, lackerat trä. Japan, Edo, 1800-tal. | 6 500 SEK |
716 | Kawase Hasui, "Pine Trees at Toyama", kolorerat träsnitt, Japan, 1900-tal. | 6 500 SEK |
717 | Kawase Hasui (1883-1957), Matsushima Futagojima (Futago Island, Matsushima), färgträsnitt, Japan, 1900-tal. | 6 000 SEK |
718 | Kawase Hasui (1883-1957), Shirahama Engetsu island, färgträsnitt, Japan, 1951. | 4 000 SEK |
719 | Kawase Hasui (1883-1957), Morning at Nijubashi Bridge. Färgträsnitt, Japan, 1900-tal. | Återrop |
720 | Krus/kanna, porslin. Japan, Edo perioden, 1700-tal. | Återrop |
721 | Fiskbassäng, porslin. Japan, Meiji (1868-1920). | 7 500 SEK |
722 | Skålar, ett par, porslin. Japan, 1900-tal, Kutani. | Återrop |
723 | Buddha, brons. Thailand, 1700-tal. | 14 000 SEK |
724 | Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". Vol I-III. | 8 000 SEK |
725 | Böcker, 10 volymer om kinesiskt konsthantverk. | 4 000 SEK |
726 | BÖCKER, tre volymer. Rhee Byung-Chang, Masterpieces of Korean Art. Tokyo: privatly published 1978. | 11 000 SEK |
727 | Vattendroppare, keramik. Korea, 1200-tal. | 8 000 SEK |
728 | Skål, keramik. Korea, Joeson, 1700-tal. | Återrop |
729 | Rökelsekar, brons. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
730 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
731 | Tekanna med lock, yixinggods. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
732 | Tekanna, yixinggods. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
733 | Fat, silver. Oidentifierad mästare, stämplad 9. | 4 000 SEK |
734 | Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Sing Fat. | 12 000 SEK |
735 | Vaser, ett par, silver. Luen Wo, Shanghai, tidigt 1900-tal. | Återrop |
736 | Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Luen Wo. | 8 000 SEK |
737 | Skål, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal. | 7 000 SEK |
738 | Skål med insats och lock, silver. Kina, märkt, Tianxing. | 6 000 SEK |
739 | Silverbrickor, tre stycken. Oidentifierad mästarstämpel, tidigt 1900-tal. | 4 500 SEK |
740 | Skål, lack burgaute. Qingdynastin, 1700-tal. | 3 500 SEK |
741 | Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
742 | Urnor, ett par, cloisonné. Sen Qingdynasti. | 20 000 SEK |
743 | Kopp, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
744 | Penselbad med vas, bältesspänne samt figurin, nefrit, sen Qingdynasti. | 16 000 SEK |
745 | Ask med lock samt dosa, silver med steninläggning. Kina. | 8 000 SEK |
746 | SKULPTUR, soapstone. Qingdynastin. | Återrop |
747 | Figuriner, två stycken, brons och sten. Qingdynastin. | Återrop |
748 | Minitatyrrökelsekar med lock, malakit. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
749 | Hängen två stycken, korall och guld, 1900-talets första hälft. | 6 000 SEK |
750 | Skulptur, lergods. Tangdynastin (618-907). | Återrop |
751 | Skål, keramik. Junglasyr, Song/Yuandynastin. | 32 000 SEK |
752 | RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti. | 6 000 SEK |
753 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
754 | Rökelsekar, tripod. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
755 | SKULPTUR, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 5 000 SEK |
756 | Penselvas, porslin. Transition, 1600-tal. | 81 000 SEK |
757 | Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
758 | Prakturna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
759 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
760 | Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
761 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
762 | TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
763 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
764 | Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
765 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
766 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
767 | Ljusstakar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
768 | Bestick, 28 stycken, med porslinskaft. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 37 500 SEK |
769 | Tallrikar, nio stycken, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 12 000 SEK |
770 | Figurin, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
771 | Figurin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
772 | Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
773 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
774 | Figurin, blanc de chine. Qing dynastin. | Återrop |
775 | Penselvas, porslin. Kina, troligen sen Qingdynasti. | Återrop |
776 | Vas/lampa, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
777 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
778 | Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
779 | Saltkar, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
780 | DOSOR, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | 28 000 SEK |
781 | Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 28 000 SEK |
782 | Ljusstakar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 13 000 SEK |
783 | Vaser, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
784 | Tallrikar, 19 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
785 | Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
786 | Smörterrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
787 | Stekfat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
788 | Smörterriner med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 19 000 SEK |
789 | Terrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 36 000 SEK |
790 | Såssnipor, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
791 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
792 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
793 | Tallrikar, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
794 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
795 | Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
796 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
797 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
798 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
799 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
800 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
801 | Tallrikar, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
802 | Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |