Nr. | Föremål | Ändringar |
176 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788. Gustavianska. | Notera att bägge ljusstakarna återfinns i hemmet i Stockholm. |
187 | Petter Lund, bägare, silver, Nyköping 1736. | Bägaren är stämplad 1736. |
230 | Brudtäcke, rya, ca 189-190,5 x 160-164 cm, Hälsingland 1750-tal, rokoko. | Exportförbud från 20.000 kr och uppåt. |
244 | Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm. | Bredden är 104 cm |
257 | Matta, semiantik Kinesisk, ca 255 x 199-202,5 cm. | ca 255 x 199-202,5 cm. |
280 | Matta, semiantik Täbris, ca 413,5 x 328,5 cm. | Bredden är 328,5 cm. |
346 | Ester Almqvist, "Hängbjörken". | Exportförbud |
350 | Jakob Björck, "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Wrede-Sparre af Sundby) (1736-1765). | Porträttet föreställer "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Sparre af Sundby) (1736-1765). |
368 | Johan Krouthén, Höstlandskap med ekipage på väg. | Felaktig information i den tryckta katalogen. Katalognumret omfattas ej av följerätt (d). |
374 | Erik Dahlbergh Tillskriven, Stockholm från Norrmalm mot Gamla stan och slottet Tre kronor. | Exportförbud om slutpriset överstiger 100.000kr. |
405A | Elias Martin, ”En National glädjebetygelse vid Hans Kongl. Höghet Kronprinsens Födelse”. | Ändrat utrop och titel samt reviderad och tillkommen text. |
426 | Elias Martin, "Vuë af Gysinge Bruk i Jästrikland. Bark änu tillhörigt 1795". | Akvarellerad konturetsning. |
472 | Christian Eriksson, "Sittande Lapp". | Rätt årtal är 1909 ej 1902 som anges u den tryckta katalogen. |
485 | Carl Larsson, "Bodakulla (Studie)". | Felaktig proveniens i tryckt katalog. Korrekt proveniens: Beijers Auktioner AB, Stockholm, 7 november 1989, kat nr 157; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion). |
497 | Hilma af Klint, "Syrener". | Felaktig titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel: "Syrener". |
524 | Ivar Nyberg, Ateljéinteriör med Vicke Andrén som tecknar. | Korrigerad titel: Ateljéinteriör med Vicke Andrén som tecknar.
Litteratur: Kåa Wennberg, "Ivar Nyberg -en mångsidig konstnär", 2019, jfr "Porträtt av Victor Andrén" (i Nationalmusei samlingar, Stockholm) avbildad helsida i färg sid 46.
Övrigt: Jfr: Ivar Nyberg, "En tecknare. Victor Andrén" (olja på papp, 33 x 24 cm, 1884) i samlingarna på Nationalmuseum (NM 1368). |
564 | Alfred William Strutt, Rävjakten - straffet. | Ändrat utropspris. Nytt utropspris: SEK 125 000 - 150 000. |
567 | Alfred William Strutt, Rävjakten - stölden. | Ändrat utropspris. Nytt utropspris: SEK 125 000 - 150 000. |
860 | VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | one shortened. The large vase with a 6 cm long crack by rim. Fritting around footrim. Otherwise good. |
917 | Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant vikt 1.86 ct enligt gravyr kvalitet ca G/H vs. | Please note, the weight of the diamond is 1.86 cts |
1000 | Ett indiskt armband. | Please note; green and red stones - not emeralds and spinells |