Bukig bord med graverad relief dekor av rastande sällskap och inskriptioner. Höjd 35,5 cm. Stämplad: Amale Jafar (tillverkad av Jafar). Beställd av Farmayeshe Alkar. Totalvikt ca 1845 gram
Slitage, bucklor, lagningar, ett borrat hål. Senare hänklar.