232
1248552

Vävd tapet, "Drottningen av Saba", gobelängteknik, ca 224-229 x 289-291, Flandern 1600-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 580 - 5 360 EUR
3 790 - 5 690 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Polykrom interiör med stor figurscen med härskarinna med uppvaktning och soldater. I fonden stor byggnad. Ull och silke.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, ivävningar, kompletteringar, ställvis påmålad. Senare lisière, senare huvudbård vikt och påsydd på baksidan.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?