Nr. | Föremål | Klubbat pris |
200 | Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Blå heden", rölakan, ca 192,5 x 85-86 cm, signerad AB MMF. | 16 000 SEK |
201 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Rutmattan", rölakan, ca 294,5-297 x 196-201,5 cm, signerad MMF. | 32 000 SEK |
202 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Porslinsmattan", rölakan, ca 239,5 x 161 cm, signerad AB MMF. | 44 000 SEK |
203 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 207 x 141-142 cm, signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
204 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 328 x 189,5-193,5 cm, signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
205 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 194-195 x 109-111 cm, signerad AB MMF. | 14 000 SEK |
206 | Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 225,5-228,5 x 112-115 cm, signerad AB MMF. | 15 000 SEK |
207 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Korgmattan", rölakan, ca 227-229,5 x 152,5-157 cm, signerad AB MMF. | 90 000 SEK |
208 | Barbro Nilsson, Matta, "Randig med tvist, grön", rölakan, ca 244,5-245,5 x 226-227 cm, signerad AB MMF BN. | 95 000 SEK |
209 | Rakel Carlander, Matta, rölakan, ca 306,5-307,5 x 199-200 cm, signerad RC, omkring 1950. | 20 000 SEK |
210 | Carl Dangel, Matta, rölakan, ca 265-268 x 174-176 cm, signerad CD, Sverige omkring 1900-talets mitt. | 12 000 SEK |
211 | Barbro Nilsson, Matta, "Falurutan mörk", rölakan, ca 278 x 198-202 cm, signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
212 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan ljusbrun", rölakan, ca 206,5 x 145-146,5 cm, signerad AB MMF BN. | 38 000 SEK |
213 | Matta, rölakan, ca 200,5-202 x 133,5-136 cm, signerad Agda Österberg och MB. | Återrop |
214 | Marianne Richter, Matta, "Muren ljusblå", rölakan, ca 177 x 137,5-139 cm, signerad AB MMF MR. | 22 000 SEK |
215 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 267-268 x 234,5-246,5 cm, signerad AB MMF BN. | 130 000 SEK |
216 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 278 x 191,5-194 cm, signerad AB MMF BN. | 115 000 SEK |
217 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 222 x 140,5-142,5 cm, signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
218 | Barbro Nilsson, GALLERIMATTA, "Enbär", gobelängteknik, ca 273 x 89,5 cm, signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
219 | Barbro Nilsson, Matta, "Finspong, lättbrun" ("Kringelikroka"), gobelängteknik, ca 298 x 203-204 cm, signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
220 | Barbro Nilsson, Matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 355 x 252-256 cm, signerad AB MMF BN. | 165 000 SEK |
221 | Barbro Nilsson, Matta, "Tånga grön", gobelängteknik, ca 234 x 169-171 cm, signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
222 | Marianne Richter, Matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 226-227,5 x 171,5-175,5 cm, signerad AB MMF MR. | 44 000 SEK |
223 | Barbro Nilsson, Matta, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 287,5-289 x 207-208,5 cm, signerad AB MMF BN. | 100 000 SEK |
224 | Barbro Nilsson, MATTA, "Violetta grön", tät rya, ca 200-201 x 129,5-131 cm, signerad AB MMF BN. | 32 000 SEK |
225 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, rya, ca 140 x 64,5-66,5 cm, signerad MMF. | 6 000 SEK |
226 | Sigvard Bernadotte, MATTA, rya, ca 210,5 x 153,5 cm, signerad SB. | 22 000 SEK |
227 | MATTA, "Blå Variant", rya, ca 168-170 x 120,5-122 cm, komponerad av Lars Gynning. | Återrop |
228 | Art Nouveau, bordslampa, 1900-talets början, brons. | 13 000 SEK |
229 | Demetre Chiparus, skulptur. "Hooded cloak", patinerad brons och elfenben, Paris 1920-tal. | 16 000 SEK |
230 | WIENER WERKSTÄTTE, aftonväska, Österrike 1920-tal. | 13 000 SEK |
231 | Ludwig Mies van der Rohe, karmstolar, 1 par, "MR 20", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, 1920-tal. | 135 000 SEK |
232 | Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 14 000 SEK |
233 | Swedish Grace, vitrinskåp, enligt uppgift vinst i Stockholm Stads hantverkslotteri 1920-tal. | 26 000 SEK |
234 | Swedish Grace, 4 stolar + 2 + 1 karmstol, enligt uppgift vinst i Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri, 1920-tal. | 22 000 SEK |
235 | Swedish Grace, soffa, 1920-30-tal, enligt uppgift vinst i Stockholm Stads hantverkslotteri 1920-tal. | 18 000 SEK |
236 | GÖSTA THORELL, dokumentskåp, gesällstycke utfört vid August Perssons verkstad för Stockholms Hantverksförening, 1931. | 70 000 SEK |
237 | Axel Einar Hjorth, tillskrivet, bord, Swedish Grace, Nordiska Kompaniet 1920-30-tal. | 47 000 SEK |
238 | Nils Fougstedt, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925. | 20 000 SEK |
239 | Nils Fougstedt, bordssurtout, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925, modell 163. | 7 000 SEK |
240 | Nils Fougstedt, sannolikt, ett par spegellampetter, Firma Svenskt Tenn 1925. | 17 000 SEK |
241 | Firma Svenskt Tenn, ljuskrona, Stockholm, 1926. | 18 000 SEK |
242 | Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932. | 5 500 SEK |
243 | Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956. | 26 000 SEK |
244 | Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933. | 370 000 SEK |
245 | Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1935. | 250 000 SEK |
246 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1933. | 56 000 SEK |
247 | Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal. | 50 000 SEK |
248 | Carl Malmsten, stolar, Swedish Grace, 4 st, för Konserthuset i Stockholm, Nordiska Kompaniet 1926. | 11 000 SEK |
249 | Carl Malmsten, partner's desk, Åtvidabergs industrier, Swedish Grace, ca 1934. | 120 000 SEK |
250 | Axel Einar Hjorth, tillskrivna, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 240 000 SEK |
251 | Axel Einar Hjorth, bord "Värmdo", Nordiska Kompaniet efter 1937. | 6 000 SEK |
252 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 370 000 SEK |
253 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 180 000 SEK |
254 | David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 22 000 SEK |
255 | Axel Einar Hjorth, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 195 000 SEK |
256 | Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet,
1930-tal. | 80 000 SEK |
257 | Axel Einar Hjorth, bokhyllor, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 55 000 SEK |
258 | Axel Einar Hjorth, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 48 000 SEK |
259 | Axel Einar Hjorth, skåp "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 110 000 SEK |
260 | Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 200 000 SEK |
261 | Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 110 000 SEK |
262 | Axel Einar Hjorth, bord "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 22 000 SEK |
263 | Axel Einar Hjorth, bord "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 22 000 SEK |
264 | Sideboard, Swedish Grace, 1930-tal, sannolikt utfört av J.O Widegren, Nyköping 1934. | 15 000 SEK |
265 | Axel Einar Hjorth, "Typenko", bokhylla, Nordiska kompaniet, 1932. | 90 000 SEK |
266 | Erik "Klot-Johan" Johansson, soffbord, Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1942. | 60 000 SEK |
267 | Axel Einar Hjorth, byrå, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934. | 26 000 SEK |
268 | Carl Hörvik, tillskrivna, stolar 1 par, Hyresgästernas Möbelaffär (HSB), 1930-tal. | 8 000 SEK |
269 | Hyresgästernas Möbelaffär (HSB), matbord, Stockholm, 1936, Swedish Modern. | 18 000 SEK |
270 | Carl Fagerlund, spegel, Orrefors ca 1940-50-tal, Swedish Modern. | 17 000 SEK |
271 | Bruno Mathsson, dagbädd, "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1950-tal. | 34 000 SEK |
272 | Bertil Brisborg, golvlampor 2 st, "Triva", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal. | 18 000 SEK |
273 | Carl Fagerlund, spegel, Orrefors, ca 1940-50, Swedish Modern. | 17 000 SEK |
274 | Oscar Nilsson, tillskrivet, sideboard, Sverige 1940-tal. | 106 000 SEK |
275 | canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal. | Återrop |
276 | Golvlampor 1 par, Swedish Modern, 1940-50-tal. | 28 000 SEK |
277 | Sven Erik Skawonius, & Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar. | 60 000 SEK |
278 | Josef Frank, "Finchley Road", akvarell, daterad 1960. | 16 000 SEK |
279 | Josef Frank, Motiv från Maderno, akvarell, daterad 1962. | 11 000 SEK |
280 | Josef Frank, soffa, modell 568, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal. | 32 000 SEK |
281 | Josef Frank, blombord, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal, modell nr 2084. | 36 000 SEK |
282 | Josef Frank, golvlampa, modell 2368, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal, proveniens Estrid Ericson. | 10 000 SEK |
283 | Josef Frank, sekretär, Firma Svenskt Tenn, modell 1036, sannolikt 1960-70-tal. | 90 000 SEK |
284 | Josef Frank, karmstol, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
285 | Josef Frank, & Estrid Ericson, skål med lock, Firma Svenskt
Tenn, Stockholm 1949. | 24 000 SEK |
286 | Josef Frank, klädhängare, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal. | 290 000 SEK |
287 | Firma Svenskt Tenn, paraplyställ, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson. | 5 500 SEK |
288 | Josef Frank, ”Kaptensstolar”, 4 st, modellnummer 789A, Firma Svenskt Tenn 1950-60-tal. | 28 000 SEK |
289 | Josef Frank, skåp, modell 2215, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1960-70-tal. | 80 000 SEK |
290 | Josef Frank, golvlampor, ett par, modell "2326", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 10 000 SEK |
291 | Estrid Ericson, kruka med bonsaiträd, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal. | 20 000 SEK |
292 | Josef Frank, sidobord, "2208", Firma Svenskt Tenn. | 13 000 SEK |
293 | Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077. | 55 000 SEK |
294 | Bertil Brisborg, taklampa, för Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1950-tal. | 55 000 SEK |
295 | UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, "Vilstol / jaktstol 204" fåtöljer, ett par, Luxus Vittsjö, 1960-tal. | 36 000 SEK |
296 | Carl-Axel Acking, taburett, sannolikt utförd av snickarmästare Torsten Schollin, 1940-50-tal. | 36 000 SEK |
297 | Edward Wormley, soffa, "New York", modell 5316, Ljungs Industrier Malmö, 1960. | 48 000 SEK |
298 | Harald Elof Notini, vägglampor 1 par, modell "8753", Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1950-tal. | 11 000 SEK |
299 | Sideboard, Swedish modern, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |