Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Gunnar Wennerberg, vas, Kosta, jugend 1900-1902. | 10 000 SEK |
2 | Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början. | 24 000 SEK |
3 | Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början. | 22 000 SEK |
4 | Heinrich Wollman, vas, Orrefors, jugend. | 5 000 SEK |
5 | Alf Wallander, vas, Kosta, jugend, ca 1908-1912. | 28 000 SEK |
6 | Simon Gate, & Knut Bergqvist (glasblåsare), Heinrich Wollman (glasslipare) vas graal, Orrefors 1918, nr 691. | 24 000 SEK |
7 | Simon Gate, & Knut Bergqvist (glasblåsare), Heinrich Wollman (gravör), skål graal, Orrefors 1919, No 833. | 20 000 SEK |
8 | Edward Hald, & Knut Bergqvist (glasblåsare), Heinrich Wollman (gravör) vas, graal, Orrefors 1920, nr 978. | 26 000 SEK |
9 | Edward Hald, & Knut Bergqvist (glasblåsare), Heinrich Wollman (gravör) skål, graal, Orrefors 1920, nr 910. | 20 000 SEK |
10 | Simon Gate, & Knut Bergqvist (glasblåsare), vas graal, Orrefors 1928, nr 3198. | 11 000 SEK |
11 | Simon Gate, skål på fat, Orrefors 1923, modell 122. | 135 000 SEK |
12 | Simon Gate, skål, Orrefors 1930, graverad av Arthur Diessner. | 7 500 SEK |
13 | Edward Hald, "Fyrverkeriskålen", Orrefors 1966. | 75 000 SEK |
14 | Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1955. | 36 000 SEK |
15 | Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1956. | 19 000 SEK |
16 | Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1978. | 15 000 SEK |
17 | Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1988. | 16 000 SEK |
18 | Eva Englund, vas, "graal", Muraya, 1991, unik. | 22 000 SEK |
19 | Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 18 000 SEK |
20 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike Art Nouveau. | 14 000 SEK |
21 | Daum, vas, Nancy Frankrike, tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
22 | Daum, skål, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900. | 18 000 SEK |
23 | Gabriel Argy-Rousseau, vas, Frankrike, 1920-30-tal, pâte de verre, Frise Grecque. | 28 000 SEK |
24 | Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, unik. | 24 000 SEK |
25 | Simon Gate, vas, graal, Orrefors 1917, nr 342. | 26 000 SEK |
25A | Simon Gate, & Knut Bergqvist (glasblåsare), Heinrich Wollman (gravör), vas graal, Orrefors 1917, | 22 000 SEK |
27 | Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1957. | Återrop |
28 | Sven Palmqvist, skål, Ravenna, Orrefors 1959. | 18 000 SEK |
29 | Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1968. | 19 000 SEK |
30 | Ingeborg Lundin, vas, "äpplet", Orrefors ca 1957. | 30 000 SEK |
31 | Ingeborg Lundin, vas, "Ansikten", Ariel, Orrefors 1971. | 16 000 SEK |
32 | Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, unik. | 9 000 SEK |
33 | Eva Englund, vas, graal "Panter", Orrefors 1984. | 20 000 SEK |
34 | Per B. Sundberg, vas, "Fabula" Orrefors, 2000. | 22 500 SEK |
35 | Bertil Vallien, skulptur, båt, "Voyage XXV", Kosta Boda 2019, unik. | 37 000 SEK |
36 | Bertil Vallien, skulptur, "Skruvat huvud", Kosta Boda, unik. | 43 000 SEK |
37 | Alvar Aalto, vas, Karhula glasbruk, Finland 1930-tal. | 150 000 SEK |
38 | Alvar Aalto, vas, Iittala, Finland, modell 3031. | 9 500 SEK |
39 | Alvar Aalto, vas, Iittala, Finland, modell 3031, sannolikt 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
40 | Tapio Wirkkala, vas, "Tokio", modell 3577, Iittala, Finland 1955. | 6 300 SEK |
41 | Gunnel Nyman, vas, "Snäckan / Simpukka", Riihimäen Lasi Oy, Finland. | 9 500 SEK |
42 | Gunnel Nyman, vas "Serpentin", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1940-50-tal. | 14 000 SEK |
43 | Oiva Toikka, skulptur, fågel, Nuutajärvi Notsjö, Finland. | 15 000 SEK |
44 | Oiva Toikka, skulpturer, 3 st "Sieppo / Flugsnappare", Nuutajärvi Notsjö, Finland. | 10 000 SEK |
45 | Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, med silverfattning av Ovchinnikov, Moskva, Art Nouveau. | 34 000 SEK |
46 | Emile Gallé, vas med mynning av silver, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900. | 13 000 SEK |
47 | Marcel André Bouraine, skulptur, "Danseuse", Pâte de Cristal, Gabriel Argy-Rousseau, Frankrike ca 1928. | 85 000 SEK |
48 | René Lalique, vas, "Grimpereaux", Frankrike 1920-30-tal, modell 987. | 16 000 SEK |
49 | René Lalique, vas "Escargot", France, 1920-30's, modell nr 931. | 36 000 SEK |
50 | René Lalique, vas "Espalion", Frankrike 1920-30-tal, nr 996. | 6 000 SEK |
51 | Paolo Venini, & Fulvio Bianconi, vas "Fazzoletti", Venini, Murano, Italien. | Återrop |
52 | Fulvio Bianconi, vas, "A Spicchi", Venini, Murano, Italien. | 8 000 SEK |
53 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S191. | 36 000 SEK |
54 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 50 000 SEK |
55 | Alessandro Pianon, skulptur, fågel, "Pulcino", Vistoi, Italien 1960-tal, modell S191. | 38 000 SEK |
56 | Gino Vistosi, skål "Bicolori", Vistosi, Italien, modell S-196. | 8 000 SEK |
57 | Gunnar Wennerberg, golvurna, Gustafsberg 1901. | 12 000 SEK |
58 | Arthur Percy, skål med lock, Gefle Porslinsfabrik, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 38 000 SEK |
59 | vas, "Cintra", Gustavsberg ca 1938. | Återrop |
60 | huv, Gustavsbergs studio 1940-50-tal, proveniens Wilhelm Kåge. | Återrop |
61 | Wilhelm Kåge, nakenstudier, 2 st, tusch och akvarell, daterade 1948 och 1954. | 12 000 SEK |
62 | Wilhelm Kåge, nakenstudier, 2 st, tuschlavering. | 4 000 SEK |
63 | nakenstudier, 2 st, tuschlavering. | Återrop |
64 | Wilhelm Kåge, 2 st, kvinna samt rökande man, tusch. | 4 000 SEK |
65 | Wilhelm Kåge, vas, "Argenta", Gustavsberg. | 9 000 SEK |
66 | Wilhelm Kåge, vaser, 2 st, "Surrea", Gustavsbergs studio. | 12 000 SEK |
67 | Wilhelm Kåge, skålar, 3 st, och vaser, 2 st, "Surrea" och "Guldsurrea", Gustavsbergs studio. | Återrop |
68 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio. | 32 000 SEK |
69 | Wilhelm Kåge, skål på fot "Farsta", Gustavsbergs studio 1948. | 18 000 SEK |
70 | Wilhelm Kåge, urna, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959. | 50 000 SEK |
71 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1957. | 15 000 SEK |
72 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakvalp, Gustavsberg 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
73 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakvalp, Gustavsberg 1940-50-tal. | 15 000 SEK |
74 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 34 000 SEK |
75 | vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1973-76. | Återrop |
75A | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1968. | 20 000 SEK |
76 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959. | 46 000 SEK |
77 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1978. | 17 000 SEK |
78 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio. | 100 000 SEK |
79 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1960 och 1965. | 16 000 SEK |
80 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967. | 16 000 SEK |
81 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | 31 000 SEK |
82 | Berndt Friberg, miniatyrvaser, 6 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1960-70-tal. | 8 000 SEK |
83 | Berndt Friberg, miniatyrvaser, 11 st, Gustavsbergs studio 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
84 | Stig Lindberg, nattkärl, Gustavsberg 1942, målad av konstnären till Kristina Kåge, dotter till Wilhelm Kåge, född 1942. | 11 000 SEK |
85 | Stig Lindberg, figurin "Narcissus", Gustavsberg 1970-tal. | 10 000 SEK |
86 | Stig Lindberg, vaser, 2 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1958-61. | 8 500 SEK |
87 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 14 000 SEK |
88 | Isaac Grünewald, vas, Rörstrand 1940-tal. | 28 000 SEK |
89 | Gertrud Lönegren, vas, Rörstrand 1936-41. | 8 500 SEK |
90 | Gunnar Nylund, skulptur, "Gondol-snäcka", Rörstrand 1940-50-tal. | 18 000 SEK |
91 | Gunnar Nylund, skulptur, "S:t Mikael och Draken", Rörstrand, unik. | 15 000 SEK |
92 | Gunnar Nylund, skulptur, stengods, Rörstrand 1940-tal. | 30 000 SEK |
93 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal. | 17 000 SEK |
94 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal. | 30 000 SEK |
95 | Carl-Harry Stålhane, urna, Rörstrand 1950-60-tal. | 30 000 SEK |
96 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1960, unik. | 9 000 SEK |
97 | Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-tal. | 24 000 SEK |
98 | Mari Simmulson, skulptur, Upsala-Ekeby, 1950-tal, unik. | 20 000 SEK |
99 | Vicke Lindstrand, skulptur, tre zebror, Upsala-Ekeby. | 10 000 SEK |