ring, 18 k vitguld med bergkristall, egen verkstad 1964.
Asymmetriskt formad ring, fasetterad bergkristall, stämplad TORUN, ringstrl ca 13,5/42, vikt 16,7 g.
Smärre slitage.
Lennart Ehrenborg (1923–2017)
Regissör, producent, dokumentärfilmare.
Från 1956 chef på Radiotjänsts filmavdelning som vid 1960-talets slut ombildades till SVT 1 och SVT 2.
Ehrenborg kom att bli chef för dokumentäravdelningen på SVT 1 mellan åren 1969–74.
År 1964 for Lennart Ehrenborg till Biot i södra Frankrike tillsammans med Mac Ahlberg för att göra två filmer om Torun Bülow Hübe respektive Hans Hedberg "Svenska Konsthantverkare i Biot".
Lennart Ehrenborg, gåva till hustrun Inga, därefter i arv. Kopia av Toruns originalritning medföljer. Torun kommenterade då ringen "Den bästa ring jag gjort hitintillls"