Important Winter Sale 621

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.95 000 SEK
2BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.28 000 SEK
3BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), rokoko.38 000 SEK
4BYRÅ, sannolikt av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, 1700-talets slut.50 000 SEK
5BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.22 000 SEK
6BYRÅ, av Anders Scherling 1785 (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk.100 000 SEK
7BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.36 000 SEK
8BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk.98 000 SEK
9BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.50 000 SEK
10SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
11BYRÅ, empire, 1800-talets början.Återrop
12SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.24 000 SEK
13SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.30 000 SEK
13AKONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.28 000 SEK
14KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.28 000 SEK
15KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.80 000 SEK
16KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.65 000 SEK
17KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.50 000 SEK
19KUNGLIGT BLOMBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.80 000 SEK
20BORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), gustavianskt.42 000 SEK
21BORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837), sengustavianskt.46 000 SEK
22BORD, sengustaviansk stockholmsarbete, 1700-talets slut.40 000 SEK
23BRICKBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, kunglig slottssnickare (mästare i Stockholm 1778-1813), gustavianskt.190 000 SEK
24BORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.36 000 SEK
25VON ESSENS HAUPTBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.Återrop
26BORD sk POUDREUSE, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.15 000 SEK
27BORD, empirestil, 1800-talets andra hälft.Återrop
28CARL VON LINNÉS SKRIVBORD. Svensk rokoko, 1700-talets mitt.920 000 SEK
29STENBORD, Skåne, daterat 1864.85 000 SEK
30BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal.30 000 SEK
31STENBORD, svensk barock, 1700-tal.50 000 SEK
32KABINETTSKÅP, indiskt för den portugisiska marknaden, 1600/1700-tal.10 000 SEK
33SKÅP, Frankrike, 1800-talets slut, Ny-Louis XVI.Återrop
34VITRINSKÅP, tillhört Kristina Nilsson (1843-1921), operasångerska, 1700- och 1800-tal.Återrop
35SKÅP, renässansstil, 1800-tal, med äldre delar.Återrop
36SOFFA, tillskriven Johannes Andersson, (1763-1840), Lindome, 1810/20-tal.38 000 SEK
37SOFFA, tillskriven Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustaviansk.15 000 SEK
38SOFFA, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustaviansk.20 000 SEK
39SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.12 000 SEK
40STOLAR, ett par, och SOFFA, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska, omkring år 1800.30 000 SEK
41KARMSTOL, av Olof Höglander (mästare i Stockholm 1745-65), slottskvalitet, rokoko.70 000 SEK
42KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
43KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska.Återrop
44KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska.Återrop
45KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska.Återrop
46VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande karmstolar med katalognummer 43, 44 och 45.Återrop
48KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
49KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
50KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
51KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
52KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.17 000 SEK
52AKARMSTOLAR, ett par, Danmark, 1700-talets slut.Återrop
53KARMSTOLAR, 4 st (en fransk, tre svenska), sengustaviansk tid, 1800-talets början.Återrop
53AKARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal.37 000 SEK
54KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska.Återrop
55KARMSTOLAR, ett par, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.40 000 SEK
56KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.17 000 SEK
57STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1770-tal.60 000 SEK
58STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.65 000 SEK
59STOLAR, 12 st, snarlika, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.80 000 SEK
60STOLAR, fem stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.20 000 SEK
60ASTOLAR, 10 st, snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
61STOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska, 1780-tal.12 000 SEK
62STOLAR, ett par, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), sengustavianska, 1800-talets början.13 000 SEK
63TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.17 000 SEK
64TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.17 000 SEK
65FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.12 000 SEK
66LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par, barock, 1600-talets senare del, Sverige eller Tyskland/Nederländerna.30 000 SEK
67LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.20 000 SEK
68SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko.95 000 SEK
69SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.30 000 SEK
70SPEGELLAMPETT, för ett ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.22 000 SEK
71SPEGEL, barock, omkring år 1700.85 000 SEK
72SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.38 000 SEK
73SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.14 000 SEK
74SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.39 000 SEK
75SPEGEL, av Nils Sundström (mästare i Stockholm från 1757), daterad 1770, rokoko.22 000 SEK
76SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.20 000 SEK
77SPEGEL, av Pehr Ljung 1786 (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, gustaviansk.28 000 SEK
78SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.12 000 SEK
79SPEGEL, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.20 000 SEK
80LJUSKRONA, för fyra ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.30 000 SEK
81LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832), sengustaviansk ca år 1800.Återrop
82LJUSKRONA, för nio ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.22 000 SEK
83LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.18 000 SEK
84LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.70 000 SEK
85AMPEL, för fyra ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.16 000 SEK
86AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-talets början, empire.Återrop
87APPLIQUER, för tre ljus, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.Återrop
88BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.15 000 SEK
89BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.22 000 SEK
90KANDELABRAR ett par för fem ljus, sign Rabiat, bronsmakare verksam i Paris 1756-1815, Frankrike ca 1810, empire.75 000 SEK
91KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800.Återrop
92KANDELABRAR, för två ljus, ett par, empire, 1800-talets början.Återrop
93CASOLETTER/LJUSSTAKAR, empire, 1800-talets början.Återrop
94KANDELABRAR, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, empire.8 000 SEK
95KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.65 000 SEK
96KANDELABRAR, för två ljus, ett par, nyrokoko, 1840-tal.Återrop
97KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.36 000 SEK
98KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, 1800-talets början.90 000 SEK