Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko. | 95 000 SEK |
2 | BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 28 000 SEK |
3 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), rokoko. | 38 000 SEK |
4 | BYRÅ, sannolikt av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
5 | BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk. | 22 000 SEK |
6 | BYRÅ, av Anders Scherling 1785 (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk. | 100 000 SEK |
7 | BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
8 | BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk. | 98 000 SEK |
9 | BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
10 | SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
11 | BYRÅ, empire, 1800-talets början. | Återrop |
12 | SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal. | 24 000 SEK |
13 | SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 30 000 SEK |
13A | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
14 | KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 28 000 SEK |
15 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 80 000 SEK |
16 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 65 000 SEK |
17 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal. | 50 000 SEK |
19 | KUNGLIGT BLOMBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 80 000 SEK |
20 | BORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), gustavianskt. | 42 000 SEK |
21 | BORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837), sengustavianskt. | 46 000 SEK |
22 | BORD, sengustaviansk stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
23 | BRICKBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, kunglig slottssnickare (mästare i Stockholm 1778-1813), gustavianskt. | 190 000 SEK |
24 | BORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
25 | VON ESSENS HAUPTBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt. | Återrop |
26 | BORD sk POUDREUSE, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
27 | BORD, empirestil, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
28 | CARL VON LINNÉS SKRIVBORD. Svensk rokoko, 1700-talets mitt. | 920 000 SEK |
29 | STENBORD, Skåne, daterat 1864. | 85 000 SEK |
30 | BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal. | 30 000 SEK |
31 | STENBORD, svensk barock, 1700-tal. | 50 000 SEK |
32 | KABINETTSKÅP, indiskt för den portugisiska marknaden, 1600/1700-tal. | 10 000 SEK |
33 | SKÅP, Frankrike, 1800-talets slut, Ny-Louis XVI. | Återrop |
34 | VITRINSKÅP, tillhört Kristina Nilsson (1843-1921), operasångerska, 1700- och 1800-tal. | Återrop |
35 | SKÅP, renässansstil, 1800-tal, med äldre delar. | Återrop |
36 | SOFFA, tillskriven Johannes Andersson, (1763-1840), Lindome, 1810/20-tal. | 38 000 SEK |
37 | SOFFA, tillskriven Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustaviansk. | 15 000 SEK |
38 | SOFFA, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustaviansk. | 20 000 SEK |
39 | SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
40 | STOLAR, ett par, och SOFFA, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
41 | KARMSTOL, av Olof Höglander (mästare i Stockholm 1745-65), slottskvalitet, rokoko. | 70 000 SEK |
42 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
43 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska. | Återrop |
44 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska. | Återrop |
45 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska. | Återrop |
46 | VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande karmstolar med katalognummer 43, 44 och 45. | Återrop |
48 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
49 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
50 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
51 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
52 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
52A | KARMSTOLAR, ett par, Danmark, 1700-talets slut. | Återrop |
53 | KARMSTOLAR, 4 st (en fransk, tre svenska), sengustaviansk tid, 1800-talets början. | Återrop |
53A | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal. | 37 000 SEK |
54 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska. | Återrop |
55 | KARMSTOLAR, ett par, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 40 000 SEK |
56 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
57 | STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1770-tal. | 60 000 SEK |
58 | STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal. | 65 000 SEK |
59 | STOLAR, 12 st, snarlika, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 80 000 SEK |
60 | STOLAR, fem stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 20 000 SEK |
60A | STOLAR, 10 st, snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
61 | STOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska, 1780-tal. | 12 000 SEK |
62 | STOLAR, ett par, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), sengustavianska, 1800-talets början. | 13 000 SEK |
63 | TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
64 | TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska. | 17 000 SEK |
65 | FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
66 | LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par, barock, 1600-talets senare del, Sverige eller Tyskland/Nederländerna. | 30 000 SEK |
67 | LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765. | 20 000 SEK |
68 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko. | 95 000 SEK |
69 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 30 000 SEK |
70 | SPEGELLAMPETT, för ett ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
71 | SPEGEL, barock, omkring år 1700. | 85 000 SEK |
72 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko. | 38 000 SEK |
73 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 14 000 SEK |
74 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko. | 39 000 SEK |
75 | SPEGEL, av Nils Sundström (mästare i Stockholm från 1757), daterad 1770, rokoko. | 22 000 SEK |
76 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk. | 20 000 SEK |
77 | SPEGEL, av Pehr Ljung 1786 (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, gustaviansk. | 28 000 SEK |
78 | SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
79 | SPEGEL, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk. | 20 000 SEK |
80 | LJUSKRONA, för fyra ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 30 000 SEK |
81 | LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832), sengustaviansk ca år 1800. | Återrop |
82 | LJUSKRONA, för nio ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
83 | LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 18 000 SEK |
84 | LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut. | 70 000 SEK |
85 | AMPEL, för fyra ljus, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
86 | AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-talets början, empire. | Återrop |
87 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. | Återrop |
88 | BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
89 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
90 | KANDELABRAR ett par för fem ljus, sign Rabiat, bronsmakare verksam i Paris 1756-1815, Frankrike ca 1810, empire. | 75 000 SEK |
91 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800. | Återrop |
92 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, empire, 1800-talets början. | Återrop |
93 | CASOLETTER/LJUSSTAKAR, empire, 1800-talets början. | Återrop |
94 | KANDELABRAR, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 8 000 SEK |
95 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 65 000 SEK |
96 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, nyrokoko, 1840-tal. | Återrop |
97 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 36 000 SEK |
98 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, 1800-talets början. | 90 000 SEK |