Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med fågel och blommor omgivna av olika blommor. Med montering ca 59 x 76 cm.
Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar, smärre lagningar.
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 218, 271.