Sannolikt Torna härad. Grön botten med polykromt stiliserat mönster av tre kransar med krönt hjort och blommor. Kransen omgiven av vingliknande ornament samt blommor. Den gula bården sydd på baksidan. (Ovanlig).
Något slitage, smärre fläckar och skador.
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 225.