Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med bebådelsescen krönta av änglar och omgivna av olika blommor.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar. Lagade kortsidor.
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 217, 270.