Nr. | Föremål | Klubbat pris |
302 | Axel Einar Hjorth, skåp "Typenko", Nordiska Kompaniet 1935. | 30 000 SEK |
303 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 250 000 SEK |
304 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 34 000 SEK |
305 | Axel Einar Hjorth, byrå, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 65 000 SEK |
306 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 16 000 SEK |
307 | Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 140 000 SEK |
308 | Axel Einar Hjorth, soffa, version av "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 48 000 SEK |
309 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 95 000 SEK |
310 | Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 46 000 SEK |
311 | Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn. | 90 000 SEK |
312 | Josef Frank, golvlampa, modell 2598, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 22 000 SEK |
313 | Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077. | 75 000 SEK |
314 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, sannolikt tidigt 1950-tal, modell 2180. | 10 000 SEK |
315 | Josef Frank, golvlampa, modell 2148, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 7 500 SEK |
316 | Nordiska Kompaniet, fåtöljer, ett par, sportstugemöbler, 1930-40-tal. | 10 000 SEK |
317 | David Rosén, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet, ca 1938. | 8 000 SEK |
318 | Nordiska Kompaniet, byrå, Sportstugemöbel, Sverige 1930-40-tal. | 8 000 SEK |
319 | Swedish Modern, golvlampor, 2 st, 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
320 | Philip Arctander, tillskriven, "Clam chair /Musling", Vik & Blindheim, Norge. | 55 000 SEK |
321 | Carl-Axel Acking, taklampa, Bröderna Malmströms 1940-tal. | 36 000 SEK |
322 | Harald Elof Notini, golvlampa, modell "15585", Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, 1940-50-tal. | 8 500 SEK |
323 | Bertil Söderberg, fåtöljer, 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 12 000 SEK |
324 | Sten Blomberg, vitrinskåp, för snickarmästare Alfred Perssons verkstad, 1950-60-tal. | 15 000 SEK |
325 | Arne Norell, fåtölj "Gary" (Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal. | 65 000 SEK |
326 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 65 000 SEK |
327 | Marianne och Rüdiger von Münchow, sideboard, Svensk Hemslöjd 1962. | 41 000 SEK |
328 | Bruno Mathsson, tidskriftsbord, Karl Mathsson, Värnamo 1961. | 48 000 SEK |
329 | Hans-Agne Jakobsson, "Festivus", modell "T478/A", taklampor 1 par, AB Ellysett, Markaryd, 1960-tal. | 12 000 SEK |
330 | Erik Höglund, ljuskrona för 16 ljus, Boda glasbruk och smide, 1960-70-tal. | 75 000 SEK |
331 | Carl Fagerlund, golvlampor ett par, Orrefors, 1960-70-tal, modell RD1990. | 18 000 SEK |
332 | Alvar Aalto, fåtölj, "Paimio" O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, Finland, 1930-40-tal. | 135 000 SEK |
333 | Alvar Aalto, fåtölj, "modell 48", Oy Huonekalu- ja Rakennustyötehdas AB, Finland 1940-50-tal. | 60 000 SEK |
334 | karmstol, modell nr 31, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland. | Återrop |
335 | Alvar Aalto, bord, modell 70, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, för Artek, Finland. | 13 000 SEK |
336 | Alvar Aalto, fåtölj "Tank chair", modell 400, sannolikt tillverkad av Aalto Möbler i Hedemora 1946-56. | 34 000 SEK |
337 | Tapio Wirkkala, fat, Finland 1950-tal. | 55 000 SEK |
338 | Tapio Wirkkala, fat, björk, laminerad plywood, Finland 1950-tal. | 120 000 SEK |
339 | Tapio Wirkkala, fat, björk, laminerad plywood, Finland 1950-tal. | 14 000 SEK |
340 | Jens Nielsen, dagbädd, Danmark 1921. | Återrop |
341 | Poul Henningsen, "Septima 4", Louis Poulsen, Danmark, ca 1931. | Återrop |
342 | Vilhelm Lauritzen, taburett, Fritz Hansen, Danmark 1930-tal. | 19 000 SEK |
343 | Lysberg, Hansen & Therp, sideboard, Danmark, 1940-50-tal. | 48 000 SEK |
344 | "Hejsekrone", Louis Poulsen, Danmark, 1931-37. | Återrop |
345 | Ole Wanscher, karmstolar, 1 par, modell 1755, Fritz Hansen, Danmark 1945. | 12 000 SEK |
346 | Jens Risom, soffa, atelier Jens Risom, 1940-50-tal. | 25 000 SEK |
347 | Mogens Lassen, "The Egyptian Table", A.J Iversen, Danmark. | 46 000 SEK |
348 | Finn Juhl, "Judasbordet"/ Silverbordet, utfört av Niels Vodder Danmark, 1940-50-tal. | 223 000 SEK |
349 | Jørgen Høj, 8 stolar, Thorald Madsen Snedkeri, Danmark 1950-tal. | 95 000 SEK |
350 | Bodil Kjaer, fem fåtöljer, Harbo Sølvsten, Danmark ca 1955. | 230 000 SEK |
351 | Kurt Østervig, satsbord, fyra delar, Jason Møbler, Danmark 1950-tal. | 15 000 SEK |
352 | Ole Wanscher, "Egyptisk" pall, Poul Jeppesen møbler, Danmark. | 40 000 SEK |
353 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal. | 75 000 SEK |
354 | Finn Juhl, fåtölj, modell F-133, France & Son, Danmark. | 20 000 SEK |
355 | Severin Hansen, skrivbord, Haslev Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
356 | Ole Wanscher, karmstolar, ett par "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark. | 100 000 SEK |
357 | Jørgen Høj, skåp, Knud Willadsen Møbelsnedkeri, Lillerød, Danmark 1952. | 30 000 SEK |
358 | Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse", modell AP19, AP-stolen, Danmark, 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
359 | Hans J. Wegner, matbord med klaffar, Andreas Tuck, AT-314, Danmark 1950-60-tal. | 185 000 SEK |
360 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Mama bear", modell AP27, AP-stolen, Danmark 1950-60-tal. | Återrop |
361 | Hans J. Wegner, "Cowhorn Chair", sex stycken, Johannes Hansen, JH 505, Danmark 1950-60-tal. | 260 000 SEK |
362 | Hans J. Wegner, bänk JH-574, Johannes Hansen, Danmark. | 55 000 SEK |
363 | Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par CH-22, Carl Hansen & Son, Danmark 1900-talets mitt. | 28 000 SEK |
364 | Hans J. Wegner, matbord med klaffar, modell AT-314, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 48 000 SEK |
365 | Hans J. Wegner, stolar, 10 st "JH-701", Johannes Hansen, Danmark. | 48 000 SEK |
366 | Finn Juhl, "Bo59", "Kaminfåtöljen", Bovirke, Danmark, 1950-60-tal. | 55 000 SEK |
367 | Finn Juhl, "Bo59", "Kaminfåtöljen", Bovirke, Danmark, 1950-60-tal. | 36 000 SEK |
368 | Skandinavisk formgivare, sideboard, 1960-tal. | 75 000 SEK |
369 | Poul Kjaerholm, stolar 6 st "PK9", E Kold Christensen, Danmark. | 95 000 SEK |
370 | Poul Kjaerholm, "PK31-3" soffa, E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 42 000 SEK |
371 | Poul Kjaerholm, "PK 61", soffbord, E Kold Christensen, Danmark 1960-70-tal. | 18 000 SEK |
372 | Poul Kjaerholm, "PK31" fåtöljer, 1 par, E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 36 000 SEK |
373 | Einar Jolin, Skidåkare. | 65 000 SEK |
374 | Gösta Adrian-Nilsson, Skidåkare. | 46 000 SEK |
375 | John Jon-And, "Komposition". | 26 000 SEK |
376 | Sigrid Hjertén, Iván leker. | 46 000 SEK |
377 | Sigrid Hjertén, "Flicka med gröna strumpor". | 32 000 SEK |
378 | Einar Jolin, Vy över Dogepalatset, Venedig. | 85 000 SEK |
379 | Hilding Linnqvist, "Vårutsikt över Stockholm". | 230 000 SEK |
380 | Olle Olsson-Hagalund, "Terrass i Bergianska". | Återrop |
381 | Arthur Percy, "Flicka bland blåa blommor". | 44 000 SEK |
382 | Sven X:et Erixson, "Tak i Klara". | 55 000 SEK |
383 | Hilding Linnqvist, Vintermotiv Stockholm. | 155 000 SEK |
384 | Arvid Fougstedt, I salongen - ett familjeporträtt. | 22 000 SEK |
385 | "Perspektiv från Vasagatan". | Återrop |
386 | Esaias Thorén, Dansande sjömän. | 11 000 SEK |
387 | Gösta Adrian-Nilsson, Komposition. | 26 000 SEK |
388 | Waldemar Lorentzon, Stilleben med glas och flaska. | 40 000 SEK |
389 | Sven Jonson, "Vertikal komposition". | 42 000 SEK |
390 | Erik Olson, "Concret 1930 - Composition N". | 1 000 000 SEK |
391 | John Jon-And, Gullholmen. | 55 000 SEK |
392 | Sigrid Hjertén, Sydländskt landskap. | 191 000 SEK |
393 | Ragnar Sandberg, "Hus"/Slussen, Orust. | 130 000 SEK |
394 | Carl Kylberg, Vid havet. | 400 000 SEK |
395 | Inge Schiöler, Blommande backe. | 240 000 SEK |
396 | Isaac Grünewald, Landskap, Saltsjöbaden. | 40 000 SEK |
397 | Olle Baertling, "Xay". | 900 000 SEK |
398 | Pierre Olofsson, "Circus". | 44 000 SEK |
399 | Lars-Gunnar Nordström, Komposition. | 46 000 SEK |
400 | Bengt Orup, ”Dans mot rött nr 2”. | 26 000 SEK |
401 | Lars-Gunnar Nordström, "Väggskiss Alko". | 150 000 SEK |