Nr. | Föremål | Klubbat pris |
702 | OKÄND KONSTNÄR, 12 stycken, akvarell och tusch på rispapper. Qingdynastin, 1800-tal. | 19 000 SEK |
703 | SCROLL, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin, attribuerad till Gai Qi (1773-1828). | Återrop |
704 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper, signerad Jinshi Heng samt daterad 1881. | 4 800 SEK |
705 | RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Signerad Shen Zhou (1427-1509), efter. Kina, 1900-tal. | 4 000 SEK |
706 | OKÄND KONSTNÄR, tusch och färg på papper. Sen Qingdynastin/tidigt 1900-tal. | 180 000 SEK |
707 | BOK, R.L Hobson, "A catalogue of chinese pottery and porcelain in the Collection of Sir Percival David", 1934. | 36 000 SEK |
708 | ASK med LOCK, pärlemor. Qingdynastin, omkring 1800. | 6 000 SEK |
709 | BÄLTESSPÄNNE, förgylld mässing. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
710 | DEKORDEL samt BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Troligen Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 26 000 SEK |
711 | BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, förgylld koppar legering och sten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
712 | SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande. | Återrop |
713 | SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti. | Återrop |
714 | OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
715 | SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
716 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 3 000 SEK |
717 | FIGURIN, kvarts. Kina. | Återrop |
718 | PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal. | Återrop |
719 | SIGILL, två stycken, sten. Kina, troligen omkring 1900. | Återrop |
720 | TUSCHSTEN. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
721 | SIGILLASK med LOCK, sten. Kina, med inskription. | 26 000 SEK |
722 | SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina. | Återrop |
723 | SNUSFLASKOR, ett par, agat. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 6 000 SEK |
724 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, emalj, cloisonné, lack och agat. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
725 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas, sten och lack. Kina. | Återrop |
726 | SKÅL, röd/vitsten. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
727 | FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | Återrop |
728 | BOKSTÖD, ett par, soapstone. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
729 | KOPP, keramik. Korea, Koryo, 1100/1200-tal. | 7 500 SEK |
730 | SKÅL och LOCK, porslin. Korea, Choson, 1800-tal. | 50 000 SEK |
731 | INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 000 SEK |
732 | INRO, lack samt NETSUKE, ben. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 000 SEK |
733 | SKÅL, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868). | 4 000 SEK |
734 | VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal. | 80 000 SEK |
735 | VIKSKÄRM, sexdelar. Japan, tidigt 1900-tal. | Återrop |
736 | TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912). | 5 000 SEK |
737 | SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 000 SEK |
738 | BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 1700-tal. | 11 000 SEK |
739 | BUDDHA, brons. Thailand, sent 1700-tal/1800-tal. Ratanakosin. | Återrop |
740 | SKÅL, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279). | 5 000 SEK |
741 | KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279). | 15 000 SEK |
742 | SKÅLFAT, tre stycken, keramik. Yuandynastin (1271-1368). | 3 600 SEK |
743 | PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
744 | FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
745 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 12 000 SEK |
746 | SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
747 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 11 000 SEK |
748 | RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 12 000 SEK |
749 | SKÅL, porslin. Citzhou, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
750 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
751 | KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644). | 135 000 SEK |
752 | FAT, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke (1522-1566). | 80 000 SEK |
753 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
754 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 12 000 SEK |
755 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
756 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
757 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
758 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
759 | KANNA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 17 000 SEK |
760 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
761 | TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
762 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
763 | FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
764 | FIGURIN, keramik. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
765 | BORDSSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
766 | BUDDAI, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | Återrop |
767 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 28 000 SEK |
768 | VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
769 | VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
770 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 32 000 SEK |
771 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
772 | VAS, porslin. Kina, troligen sen Qingdynasti, omkring 1900. | 34 000 SEK |
773 | BOJANER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 20 000 SEK |
774 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 500 SEK |
775 | MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 000 SEK |
776 | PRAKTBÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 34 000 SEK |
777 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
778 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
779 | FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal. | Återrop |
780 | FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, | Återrop |
781 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 500 SEK |
782 | HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | Återrop |
783 | TALLRIKAR, 11 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 14 000 SEK |
784 | TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
785 | MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 500 SEK |
786 | MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
787 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
788 | TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
789 | BOJAN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 14 000 SEK |
790 | TALLRIKAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
791 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 14 000 SEK |
792 | SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
793 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 000 SEK |
794 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
795 | TALLRIKAR, 11 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
796 | TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |
797 | TERRINER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
798 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
799 | SERVERINGSFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
800 | TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
801 | STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |