I form av lotusblomma med veckad sida på sluttande fotring, jämn s.k. ge-glasyr med krackelyr. Diameter 11 cm. Höjd 6,5 cm.
Liten fotringsnagg.
Purchased at Bukowskis, November 24-26 1999, lot no 1215.