Nr. | Föremål | Klubbat pris |
602 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Kangxis märke och period (1662-1722). | 230 000 SEK |
603 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Xuandes märke. | 95 000 SEK |
604 | PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 15 000 SEK |
605 | PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
606 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke. | 2 445 000 SEK |
607 | VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke. | 30 000 SEK |
608 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1912). | 10 000 SEK |
609 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
610 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 55 000 SEK |
611 | PLAKETT, porslin. Kina, omkring 1900. | 6 500 SEK |
612 | YTTERFODER med FAT, ett par, porslin. Kina, Republik, 1900-tal. | 26 000 SEK |
613 | ASK med LOCK. Troligen Qingdynastin (1664-1912) med Qianlongs märke. | 350 000 SEK |
614 | ASK med LOCK samt INRO, lack. Kina sen Ming/tidig Qing samt Japan, Meiji (1892-1912). | 14 000 SEK |
615 | FAT, ett par, lacque burgautée. Qingdynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |
616 | SKÅL med LOCK, silver, ben och turkos. Tibet, 1800-tal. | 7 000 SEK |
617 | RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912). | 19 000 SEK |
618 | FIGURGRUPPER, två stycken, nefrit. Qingdynastin. | 195 000 SEK |
619 | OBJEKT, fyra stycken, nefrit. Qingdynastin eller äldre. | 65 000 SEK |
620 | FIGURINER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin. | 210 000 SEK |
621 | PAPPERSVIKT/LINJAL, nefrit och silver. Kina, tidigt 1900-tal. | 38 000 SEK |
622 | SKULPTURER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin. | 60 000 SEK |
623 | BÄGARE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
624 | KOPPAR, tre stycken, bl.a. nefrit. Kina. | 46 000 SEK |
625 | OBJEKT, tre stycken, nefrit. Kina. | 48 000 SEK |
626 | THANGKA, akvarell och tush på tyg. Tibet, 1800-tal. | 9 000 SEK |
627 | OKÄND KONSTNÄR, akvarell och tusch på rispapper, fyra stycken. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
628 | SPEGEL, brons. Han/Jin dynastin (200-300 e.Kr.). | 5 000 SEK |
629 | TSUBA, brons. Japan, troligen attribuerad till Yano Tsunenano, Edo (1603-1868). | 5 000 SEK |
630 | ASK med LOCK, brons. Japan, Edo, attribuerad till Kawarabayashi Hidekuni (1825-1891). | 3 500 SEK |
631 | VAS, brons. Japan, Meiji (1868-1912), signerad. | 5 000 SEK |
632 | ASKAR med LOCK, två stycken, samt INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 000 SEK |
633 | ASKAR, fyra stycken, silver, nefrit, trä och lapis lazuli. Kina, tidigt 1900-tal. | 175 000 SEK |
634 | RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin. | 24 000 SEK |
635 | ANFADERSPORTRÄTT, akvarell och tusch på siden. Kina, 1900-tal. | Återrop |
636 | MÅLNING, akvarell och tusch på siden. Kina, 1900-tal, signerad Lin Ai. | Återrop |
637 | RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Japan, 1900-tal. | Återrop |
638 | SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin. | 9 000 SEK |
639 | STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal. | Återrop |
640 | BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 3 200 SEK |
641 | FIGURINER, ett par, brons. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
642 | BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal. | 8 000 SEK |
643 | BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
644 | AMITHAYUS, kallförgylld kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal. | 8 000 SEK |
645 | ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal. | 55 000 SEK |
646 | RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin. | 38 000 SEK |
647 | BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre. | 17 000 SEK |
648 | RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande troligen Mingdynastin. | 4 000 SEK |
649 | BURK med LOCK, brons. Troligen sen Mingdynasti. | Återrop |
650 | VAS, brons. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
651 | GUANYIN, brons. 1800-tal. | 18 000 SEK |
652 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 14 000 SEK |
653 | PENSELSTÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
654 | FIGURIN, brons på sockel av porfyr. 16/1700-tal. | 6 500 SEK |
655 | VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal. | 4 000 SEK |
656 | BÖNESNURROR, tre stycken. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
657 | RESEALTARE, två stycken. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
658 | BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal. | Återrop |
659 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
660 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Qingdynastin (1664-1912). | 4 000 SEK |
661 | VASER, ett par, brons. Qing dynastin (1664-1912). | Återrop |
662 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin. | Återrop |
663 | STIGBYGLAR, ett par, brons. Qingdynastin. | 3 000 SEK |
664 | KOPP, cloissoné. Mingdynasitn (1368-1644). | 6 000 SEK |
665 | VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal. | 19 000 SEK |
666 | TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | 60 000 SEK |
667 | OBJEKT, cloisonné. Qingdynastin (1664-1912). | 6 000 SEK |
668 | VÄGGVAS, cloisonné. Sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
669 | RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
670 | LJUSSTAKAR, ett par, marmor och cloisonné. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 13 000 SEK |
671 | CIGARETTETUI, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal. Otydliga mästarstämplar. | 5 000 SEK |
672 | KRUKOR, cloisonné, ett par. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
673 | FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
674 | KANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
675 | DOCKA, porslin, trä, siden och papier maché. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
676 | TEXTILIER, broderat siden. Qingdynastin samt tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
677 | ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
678 | ÄMBETSMANNA INSIGNIA (BUZI), tre stycken, kesi och broderat siden. Qingdynastin, omkring 1900. | 5 000 SEK |
679 | SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
680 | HÅRSMYCKEN, två stycken, kingfisher och korall. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
681 | SKÅL, silver. Sen Qingdynasti omkring 1900. | 10 000 SEK |
682 | VISITKORTSFODRAL, två stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
683 | VAS, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal. | Återrop |
684 | BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal. | 4 000 SEK |
685 | SKÅLAR, silver, två stycken. Shanghai, tidigt 1900-tal. En med mästarstämpel ZeeWo. | 6 000 SEK |
686 | LJUSSTAKAR, ett par, silver. Kina, Shanghai, tidigt 1900-tal. | Återrop |
687 | TESERVIS, tre delar, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
688 | MYNT, 147 stycken, silver och koppar. Sen Qingdynasti, Kina, Hongkong, Japan, sent 1800/tidigt 1900-tal. | 3 500 SEK |
689 | PANEL, trä. Qingdynasitn (1664-1912). | 220 000 SEK |
690 | PANELER, två stycken, trä. Qingdynastin, omkring 1900. | 8 500 SEK |
691 | FIGURIN, trä. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
692 | SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900. | 4 000 SEK |
693 | PENSELSTÄLL, trä. Kina. | Återrop |
694 | PENSELSTÄLL, trä. Kina. | Återrop |
695 | PENSELBAD samt RÖKELSEHÅLLARE, trä. Kina. | Återrop |
696 | PALL, trä. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 3 000 SEK |
697 | KANGBORD, svart och rödlackerat trä. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
698 | TEKANNA med LOCK, yixinggods. Qingdynastin, 1800-tal. Med sigillmärkning. | Återrop |
699 | SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
700 | SPEGELGLASMÅLNING, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
701 | GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800. | Återrop |