Nr. | Föremål | |
304 | FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 3 500 SEK |
305 | FIGURIN, porslin. Meissen, "Crie de Paris", 1745. Krimskramsförsäljaren. | Återrop |
306 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal. | Återrop |
307 | KOPP med FAT; porslin. Meissen, 1700-tal. | Återrop |
308 | TEKANNA med LOCK, porslin. Troligen Samson, 1800-tal. | 4 000 SEK |
309 | KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal. | 11 000 SEK |
310 | KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal. | 10 000 SEK |
311 | KOPP med FAT, porslin. "Sévrès", 1700-tal. | Återrop |
312 | BORDSLAMPA, porslin. Frankrike, sent 1800-tal, signerad Thuilier. | Återrop |
313 | TALLRIKAR, 16 stycken snarlika, porslin. Frankrike, "Sévrès" märke, 1800-tal. | 12 000 SEK |
314 | SERVISDELAR, 15 stycken, porslin. Frankrike, Paris, 1800-tal. | 4 000 SEK |
315 | FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Kejsarinnan Elisabets tid, 1700-tal.. | 4 000 SEK |
316 | SKÅL, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Alexander II. | 6 500 SEK |
317 | ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft. | 44 000 SEK |
318 | ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft. | 15 000 SEK |
319 | ÄGG, porslin, två stycken. Ryssland, 1800-tal. | 8 000 SEK |
320 | ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal. | 3 500 SEK |
321 | FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921. | 720 000 SEK |
322 | FAT, tre stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 19 000 SEK |
323 | TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 34 000 SEK |
324 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 17 000 SEK |
325 | LUNCHTALLRIKAR, 12 stycken (6+6), porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 25 000 SEK |
326 | FÖRRÄTTSTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 18 000 SEK |
327 | ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 18 000 SEK |
328 | Axel Lindman, Friluftsmålarinna på Sandhamn. | 60 000 SEK |
329 | Olof Arborelius, "Utsikt från Smedsudden över Riddarfjärden". | 30 000 SEK |
330 | Gottfrid Kallstenius, Utsikt över Stockholm från Beckholmen med Skeppsholmen, Strandvägen och Djurgården. | 105 000 SEK |
331 | Jenny Nyström, Vänskapsporträtt. | Återrop |
332 | Jenny Nyström, Flicka i tallskog. | 40 000 SEK |
333 | Alfred Wahlberg, "Partie de Stockholm (Clair de Lune)". | 100 000 SEK |
334 | Gunnar Berndtson, Elegant dam i rosa. | 95 000 SEK |
335 | Wilhelm von Gegerfelt, Regnmoln över Paris. | Återrop |
336 | John Bauer, "-Nej se, sån tomtefar, och sånt skägg han har! sade pojken". | 80 000 SEK |
337 | Carl Fredrik Hill, "Parafras över Jesu dop I". | 48 000 SEK |
338 | Carl Fredrik Hill, "I grottan skyddas eken mot floden". | 160 000 SEK |
339 | Carl Fredrik Hill, Bergslandskap. | 55 000 SEK |
340 | Carl Larsson, "Elof" / "Lille Elof". | 880 000 SEK |
341 | Carl Larsson, "Kvinnofigur och himmel". | 90 000 SEK |
342 | Gunnar Åberg, En confidence. | 95 000 SEK |
343 | JENNY NYSTRÖM, signerad Jenny Nyström och daterad 1922. | Återrop |
344 | Gerda Roosval-Kallstenius, I trädgårdslandet. | 22 000 SEK |
345 | Johan Tirén, Kyrkfärd. | 55 000 SEK |
346 | Axel Petersson Döderhultarn, "Äktenskapet". | 20 000 SEK |
347 | Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion". | 24 000 SEK |
348 | Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok". | 15 000 SEK |
349 | Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman". | 23 000 SEK |
350 | Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop". | 34 000 SEK |
351 | Axel Petersson Döderhultarn, "Bondspelman" (Spelman stående). | 28 000 SEK |
352 | Julia Beck, Kvinna i rosa i blommande landskap. | 75 000 SEK |
353 | Anna Palm de Rosa, Vy över Kungliga slottet, Stockholm. | 35 000 SEK |
354 | Oskar Bergman, "Stadsgården, Stockholm". | 20 000 SEK |
355 | Helene Schjerfbeck, "Ung kvinna". | 6 000 000 SEK |
356 | Georg Pauli, Ponte Santa Trinita, Florens, skymning. | 15 000 SEK |
357 | Anders Zorn, "Valsen" ("La Valse"). | 50 000 SEK |
358 | Ulrica Fredrica Pasch Tillskrivna, "Adolf Fredrik" (1710-1771) & "Lovisa Ulrika" (1720-1782). | 30 000 SEK |
359 | Johan Henrik Scheffel, Porträtt. ett par, föreställande bröderna Christer Gustaf Fleming (1727-1748) samt Axel Fleming (1728-1825). | 46 000 SEK |
360 | Antonis van Dyck Hans efterföljd, Kung Karl I av England (1600-1649) & drottning Henrietta Maria av England (1609-1669). | 740 000 SEK |
361 | Adolf Ulrik Wertmüller, Ung kvinna i blått livstycke och fischy. | Återrop |
362 | Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram. | Återrop |
363 | Jean Laurent Mosnier Tillskriven, Drottning Marie Antoinette (1755-1793). | 40 000 SEK |
364 | Johan Krouthén, Klippor vid havet, Marstrand. | 155 000 SEK |
365 | Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap. | 105 000 SEK |
366 | Johan Krouthén, Insjölandskap i sommarskrud. | 75 000 SEK |
367 | Johan Krouthén, Sommarlandskap med kor. | 95 000 SEK |
368 | Bruno Liljefors, Smygande räv med orrpar. | 150 000 SEK |
369 | GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk, signerad och daterad G. Kallstenius -06. | Återrop |
370 | Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af slottet Colonna i Genazzano". | 50 000 SEK |
371 | HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75. | Återrop |
372 | Henric Ankarcrona, Beduiner i öknen. | 18 000 SEK |
373 | Marcus Larsson, Figurer i båt på stormigt hav. | 24 000 SEK |
374 | Carl Johan Fahlcrantz, Uppsala domkyrka i månsken. | Återrop |
375 | Carl Abraham Rothstén, Älvkarlebyfallen. | 26 000 SEK |
376 | Lars Lerin, Utan titel. | Återrop |
377 | Gerhard Nordström, Monets trädgårdar. | 105 000 SEK |
378 | Lars Lerin, Utan titel. | 80 000 SEK |
379 | Carl Larsson, "Sommar i Sundborn" / "Flicka i trädgård". | 4 550 000 SEK |
380 | Gottfrid Kallstenius, Förälskat par, trädgårdsmotiv från Grez. | 130 000 SEK |
381 | Karl Nordström, Kustlandskap. | 44 000 SEK |
382 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Karl XI med familj. | 380 000 SEK |
383 | Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs". | 27 000 SEK |
384 | ANDREAS VON BEHN, Otydligt signerad med initialer och daterad 1724.
Tuschlavering 13 x 17,5 cm. | Återrop |
385 | PEHR HILLESTRÖM, Spår av signatur i nedre högra hörnet. Pannå 31 x 40,5 cm. Samtida ram. | Återrop |
386 | Pehr Hilleström, "Wingåkers-boer". | 70 000 SEK |
387 | Svensk konstnär 1800-talets första hälft, Landskap med Stora Sundby, Södermanland. | 12 000 SEK |
388 | Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar). | 44 000 SEK |
389 | Carl Milles, Kvinna som böjer sig ner (salt- och pepparkar). | |
390 | Carl Milles, "La petite Boudeuse". | 36 000 SEK |
391 | Carl Milles, "Skridskoprinsessan". | 230 000 SEK |
392 | CHRISTIAN ERIKSSON, Skulptur, brons. Sign. Gjutarstämpel. Höjd 18 cm. | Återrop |
393 | Carl Milles, "Dans med Flätor". | 19 000 SEK |
394 | Louis Michel van Loo, Förnäm flicka i rokokokarmstol. | Återrop |
395 | Salvator Rosa Hans krets, Bartolomeus. | 50 000 SEK |
396 | THEODOR LUNDBERG, Skulptur, brons. Sign och dat 1909. Gjutarstämpel. Höjd 30 cm. | Återrop |
397 | Giambettino Cignaroli Hans krets, Josef och Potifars hustru. | 70 000 SEK |
398 | Giovanni Francesco Barbieri kallad Il Guercino Hans ateljé, Ecce homo. | Återrop |
399 | Ruth Milles, "Flicka i blåst". | 36 000 SEK |
400 | Lauritz Andersen Ring, Landskap från ängen vid Næstved. Efter solnedgång. | Återrop |
401 | Prins Eugen, "Sädesfält mot Vättern", motiv från Örgården. | 43 000 SEK |
402 | Hans am Ende, "Winter". | 190 000 SEK |
403 | Eilif Peterssen, Afton, övre Ask. | Återrop |