CHRISTIAN ERIKSSON, Skulptur, brons. Sign. Gjutarstämpel. Höjd 18 cm.
"Kärvbinderska". Signerad Chr Er. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Brunpatinerad brons, höjd 18 cm.
Ytsmuts. Mindre strödda skrapmärken. Något avnött patinering.
Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, omnämnd sid 135, jfr exemplar avbildat sid 136.
Skulpturen utgår från den år 1896 utförda reliefen avbildandes konstnärens föräldrars tjänsteflicka Johanna i Rifalla.