Nr. | Föremål | Klubbat pris |
103 | Hans Hedberg, björnbär, skulptur i två delar, Biot, Frankrike. | 80 000 SEK |
104 | Hans Hedberg, skulptur, körsbär, Biot, Frankrike. | 180 000 SEK |
105 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, två hästar, Förslöv. | 120 000 SEK |
106 | Michael Schilkin, skulptur, ekorre, Arabia, Finland. | 6 500 SEK |
107 | Michael Schilkin, skulptur, björn, Arabia, Finland. | 6 000 SEK |
108 | Rut Bryk, plaketter, 2 st, Arabia, Finland 1950-talets slut. | 34 000 SEK |
109 | Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1950-tal. | 55 000 SEK |
110 | Toini Muona, fat, Arabia, Finland, 1950-tal. | 9 000 SEK |
111 | Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal. | 16 000 SEK |
112 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1950-tal. | 22 000 SEK |
113 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 55 000 SEK |
114 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 30 000 SEK |
115 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 28 000 SEK |
116 | Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1959. | 1 900 000 SEK |
117 | Karel Appel, fat, "Kop met gele neus", 4/6, 1977. | 16 000 SEK |
118 | Pablo Picasso, fat "Poisson Chiné", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952, A. Ramié 170. | 98 000 SEK |
119 | Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A Ramié 367. | 24 000 SEK |
120 | Pablo Picasso, skål, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955. A. Ramié nr 290. | 15 000 SEK |
121 | Pablo Picasso, kanna, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A Ramié 162. | 22 000 SEK |
122 | Pablo Picasso, skålar, 2 st, "Picador" och "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A Ramié 289 och 290. | 32 000 SEK |
123 | Josef Lorenzl, figurin "Aida", Goldscheider, Wien, modell 5281. | 16 000 SEK |
124 | JOSEF LORENZL, figurin / bordslampa, "Odaliske" flintgods, Goldscheider, Wien, modell 5613. | Återrop |
125 | Helen König Scavini, figurin "Colpo di vento", n. 363, Lenci, Italien 1930-tal. | 100 000 SEK |
126 | Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-51, design nr 2A och 2C (sockerskål), sterling silver. | 22 000 SEK |
127 | Georg Jensen, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1920-30-tal, sterling silver, modell 2E. | Återrop |
128 | Harald Nielsen, kandelabrar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn, 1933-44 sterlingsilver, modell nr 278, | 26 000 SEK |
129 | Johan Rohde, kaffe- och teservis 4 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, svenska importstämplar GAB F. | 25 000 SEK |
130 | Harald Nielsen, bestickuppsättning, 138 delar,"Dobbelriflet/Old Danish" Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling och rostfritt stål. | 40 000 SEK |
131 | Johan Rohde, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 321 och 321 A. | 11 000 SEK |
132 | Gundorph Albertus, saltkar med skedar, ett par, "Cactus", Georg Jensen, Jensen & Wendel Köpenhamn, 1945-51, modell 30, sterling silver. | 5 000 SEK |
133 | Johan Rohde, bestickuppsättning, 185 delar "Dronning/ Acanthus", Georg Jensen, Köpenhamn 1927 - 1944. | 60 000 SEK |
134 | Harald Nielsen, kaffeservis "Pyramid", tre delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 600A, | 17 000 SEK |
135 | Tias Eckhoff, bestickuppsättning, 124 delar, "Cypress", Georg Jensen, Köpenhamn, sterling och rostfritt stål, efter 1952. | 20 000 SEK |
136 | Henning Koppel, praktskål, firma Georg Jensen, Köpenhamn 1948-77, sterling. Design nr 980 A. | Återrop |
137 | Henning Koppel, armband, Georg Jensen Köpenhamn efter ca 1950, sterling, design nr 89. | 12 500 SEK |
138 | Sigvard Bernadotte, ljusstakar, ett par, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, designnr 855B. | 60 000 SEK |
139 | Kay Fisker, kanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn 1965, sterling silver. | 20 000 SEK |
140 | Erik Herløw, såskanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn sterling, 1960. | 5 000 SEK |
141 | John Färngren, kaffeservis, Stockholm 1930, silver. | 8 000 SEK |
142 | Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1940, silver och ebenholts. | 32 000 SEK |
143 | Wiwen Nilsson, skål "Kungaskålen", Lund 1969, sterling silver. | 34 000 SEK |
144 | Wiwen Nilsson, burk med lock, pentagonal, Lund 1974, sterling. | 11 000 SEK |
145 | Wiwen Nilsson, cocktailpinnar, 12 stycken, Lund 1936, sterling silver. | 32 000 SEK |
146 | Wiwen Nilsson, armring, Lund 1940, sterling silver, bergkristall och onyx. | 18 000 SEK |
147 | Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, bergkristall och sterling silver, Lund 1966. | 7 500 SEK |
148 | Wiwen Nilsson, ring, Lund 1965, sterling silver med fasettslipad bergkristall. | 9 500 SEK |
149 | Wiwen Nilsson, garnityr, Lund 1953, sterling silver. Bestående av collier, armband samt 3 st örhängen. | 13 000 SEK |
150 | Wiwen Nilsson, hängsmycke med bergkristall, Lund 1942, sterling. | 18 000 SEK |
151 | Wiwen Nilsson, halsband/collier, Lund 1944, sterling silver. | 16 000 SEK |
152 | Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1953, sterling silver. | 6 500 SEK |
153 | Wiwen Nilsson, armring, Lund 1938, sterling silver med månstenar. | 12 000 SEK |
154 | Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1960, 18K guld. | 23 000 SEK |
155 | Wiwen Nilsson, armband, Lund 1963, 18K guld. | 24 000 SEK |
156 | Wiwen Nilsson, ring, Lund 1951, 18K guld och månsten. | 16 000 SEK |
157 | Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med fasettslipad bergkristall, Lund 1944. | 5 500 SEK |
158 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen verkstad 1945-50-tal. | 17 000 SEK |
159 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad Stockholm, 1950-tal. | 105 000 SEK |
160 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad sannolikt 1980-tal. | 9 000 SEK |
161 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke och ring, sterlingsilver och pärlemo, sannolikt 1980-tal. | 10 000 SEK |
162 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, smyckesgarnityr, tre delar, egen verkstad, sannolikt 1980-tal, sterling. | 15 000 SEK |
163 | ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1955, sterling silver. | 15 000 SEK |
164 | Birger Haglund, kaffekanna, Stockholm 1956, sterling. | 6 400 SEK |
165 | Sigurd Persson, ljusstakar ett par, Stockholm 1970, sterling silver, smed Johann Wist. | 18 000 SEK |
166 | Sigurd Persson, skål, Stockholm 1964, sterling, smed Johann Wist. | 12 000 SEK |
167 | SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1969, sterling, Johann Wist. | Återrop |
168 | Sigurd Persson, kanna och 6 bägare, sterlingsilver, Stockholm 1988 (kannan), 1977 (1 st), övriga 1992. | 10 000 SEK |
169 | REY URBAN, halsring och armring, Stockholm 1967-68, sterling silver. | Återrop |
170 | Sonja Hahn-Ekberg, halssmycke samt brosch, Sverige 1960-tal, textila arbeten. | 8 500 SEK |
171 | Eduard Gaudy, champagnestrutar, 6 st, Stockholm 1989, sterling silver. | 12 000 SEK |
172 | Peter de Wit, Margareth Sandström, hängsmycke, Linköping 1995, 18K guld med briljantslipade diamanter, totalt 0,15 ct. | 13 000 SEK |
173 | Peter de Wit, Margareth Sandström, örhängen, ett par, Linköping 1998, 18K rödguld med pärla. | 3 000 SEK |
174 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERIER, 1 par, rölakan, "Draperi med Långbårder", ca 298,5 x 78,5 och 301,5 x 79 cm, ett draperi signerat MMF. | 5 000 SEK |
175 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 275,5 x 195 cm, signerad AB MMF BN. | 70 000 SEK |
176 | Barbro Nilsson, MATTA, "Rödspättan", gobelängteknik, ca 313,5 x 203 cm, signerad AB MMF BN. | 100 000 SEK |
177 | Barbro Nilsson, MATTA, "Krusbär", gobelängteknik, ca 205 x 132,5 cm, signerad AB MMF BN. | 27 000 SEK |
178 | Barbro Nilsson, MATTA, "Strålblomman, röd", gobelängteknik, ca 313,5 x 200-202,5 cm, signerad AB MMF BN. | 55 000 SEK |
179 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, ljus", gobelängteknik, ca 237 x 139 cm, signerad AB MMF BN. | 44 000 SEK |
180 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ståndaren", flossa, ca 256,5 x 194 cm, signerad AB MMF. | 23 000 SEK |
181 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Skriftlösa", flossa, ca 317 x 219 cm, signerad AB MMF. | 90 000 SEK |
182 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåringen", flossa, ca 251 x 150-157 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
183 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 314 x 209,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
184 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Örtagården", flossa, ca 330,5 x 233,5 cm, signerad AB MMF. | 75 000 SEK |
185 | Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 281,5 x 196 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
186 | Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban", flossa, ca 334 x 296 cm, signerad AB MMF BN. | 72 000 SEK |
187 | Barbro Nilsson, MATTA, "Rödingen", flossa, ca 316,5 x 255 cm, signerad AB MMF BN. | 105 000 SEK |
188 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gulingen", flossa, ca 219,5 x 145 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
189 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gråingen" sannolikt, flossa, ca 223 x 144,5 cm, signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
190 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 251,5 x 175,5 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
191 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 304 x 204,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
192 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Kryptans matta" ("Sipporna"), rölakan, ca 252,5 x 178,5 cm, signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
193 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 305,5 x 207,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
194 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 369 x 347,5 cm, signerad AB MMF. | 55 000 SEK |
195 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå Esset", rölakan, ca 248,5 x 191,5 cm, signerad AB MMF. | 26 000 SEK |
196 | Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Malmstens gångmatta, blå", rölakan, ca 408,5 x 101 cm, signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
197 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Effsingen", rölakan, ca 250 x 156,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
198 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåplump", rölakan, ca 399 x 184,5-186 cm, signerad AB MMF. | 180 000 SEK |
199 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 288,5 x 236,5 cm, signerad AB MMF BN. | 115 000 SEK |
200 | Marianne Richter, MATTA, "Rosita, brun", rölakan, ca 293,5 x 182 cm, signerad AB MMF V MR. | 32 000 SEK |
201 | Marianne Richter, MATTA, "Fasad, orange", rölakan, ca 351,5 x 253,5 cm, signerad AB MMF MR. | 110 000 SEK |
202 | GALLERIMATTA, "Enfärgad BV", slätväv, ca 368 x 118 cm, signerad AB MMF BV. | 14 000 SEK |