halssmycke samt brosch, Sverige 1960-tal, textila arbeten.
Brosch broderad i gröna och blå nyanser, med hängen, signerad med ett borderat S på baksidan. Längd 6,5 cm, höjd inklusive hänge ca 10 cm. Halssmycke i röda nyanser, ornament i trä och mässing, hänget längd 21 cm, omkrets ca 54 cm
Lillemor Dell, "Textila Juveler, Sonja Hahn-Ekberg Smyckeskonstnär", Carlsson förlag, 2002, se bild sid 36 samt 66.
Hahn-Ekberg har deltagit i ett omfattande utställningsarbete, i samlingsutställningar och separat, både i Sverige och internationellt, från 1960-talet fram till ca 2001.
Finns representerad på:
Nationalmuseum, Stockholm
Röhsska Museet, Göteborg
Malmö Konstmuseum
Kunstindustrimuseet, Oslo