Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Eero Saarinen, "Womb chair", fåtölj med fotpall, sannolikt licenstillverkad för Nordiska Kompaniet 1960-tal. | 18 000 SEK |
2 | Eero Saarinen, "Womb chair", fåtölj med fotpall, sannolikt licenstillverkad för Nordiska Kompaniet 1960-tal. | 16 000 SEK |
3 | Florence Knoll, sideboard, sannolikt licenstillverkat för Nordiska Kompaniet, 1960-tal. | Återrop |
4 | TAKARMATUR, 1960-tal. | Återrop |
5 | TAKARMATUR, 1960-tal. | Återrop |
6 | Olle Baertling, MATTA, "Yoy", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 200 x 100 cm. | 18 000 SEK |
7 | Olle Baertling, MATTA, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 198,5 x 100,5 cm. | 24 000 SEK |
8 | Charles & Ray Eames, "Lounge Chair", fåtölj med fotpall, Vitra, 2010-tal. | 40 000 SEK |
9 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, "FA 66", Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal. | 18 000 SEK |
10 | Poul Kjaerholm, "Pk-24", Hammock chair, Fritz Hansen, Danmark 1999. | 30 000 SEK |
11 | ERIC OLE JØRGENSEN, soffa, Danmark 1950-60-tal. | Återrop |
12 | IB MADSEN & ACTON SCHUBELL, "Pragh", fåtölj med fotpall, Madsen & Schubell Co, Danmark 1940-50-tal. | 42 000 SEK |
13 | Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien. | 7 500 SEK |
14 | Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien. | 15 000 SEK |
15 | Piero Fornasetti, tallrikar, 6 st "Piscibus", Milano, Italien, efter 1955. | 18 000 SEK |
16 | Piero Fornasetti, ishink, Milano, Italien. | 11 000 SEK |
17 | Piero Fornasetti, tidskriftsställ, "Libri", Milano, Italien. | 12 000 SEK |
18 | Piero Fornasetti, papperskorg, "Camei", Milano, Italien. | 7 500 SEK |
19 | Tobia Scarpa, "Fantasma", golvlampa, Flos, Italien 1960-tal. | 20 000 SEK |
20 | JOE COLOMBO, fåtölj, modell 4801, Kartell, Italien 1960-70-tal. | Återrop |
21 | Joe Colombo, fåtölj, modell 4801, Kartell, Italien 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
22 | Gio Ponti, "Tavolino", bord, Fontana Arte, Italien. | 7 500 SEK |
23 | STUDIO 65, "The Bocca lip sofa", soffa, Gufram, Italien. | 28 000 SEK |
24 | Gae Aulenti, bordslampor, ett par "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien efter 1965. | 11 000 SEK |
25 | Gianfranco Frattini, "780/783", sidobord 4 delar, Cassina, Italien efter 1966. | 12 000 SEK |
26 | Gaetano Sciolari, taklampa, Sciolari Lighting, Italien 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
27 | Gaetano Sciolari, taklampa, Sciolari Lighting, Italien 1960-70-tal. | 10 000 SEK |
28 | Ettore Sottsass, "Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983. | 48 000 SEK |
29 | Alessandro Mendini, vaser, 3 st "Dealbata", Zanotta, Italien, efter 1987. | 6 000 SEK |
30 | Alessandro Mendini, konsolbord, "Agrilo" Zanotta, Italien efter 1984. | 8 000 SEK |
31 | MARIO BOTTA, "Shogun", bordslampa, Artemide, Italien efter 1986. | 7 000 SEK |
32 | WILLY RIZZO, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal. | 16 000 SEK |
33 | CONSTANTINO CORSINI & GIORGIO WISKEMANN, "Spinnaker", bordslampa, Stilnovo, Italien. | 8 000 SEK |
34 | FRANCO BETTONICA, "Cubo bar", barvagn, Cini & Nils, Italien 1970-tal. | 10 000 SEK |
35 | Joe Colombo, "Lunar Excursion Module" fåtölj, Bieffeplast, Italien 1970-tal. | 7 000 SEK |
36 | PETER HAMBURGER, vägglampor, ett par, Knoll, USA 1970-tal. | Återrop |
37 | Jasper Morrison, sideboard, "Universal system", Cappellini, Italien 1990-tal. | 26 000 SEK |
38 | BOREK SIPEK, stolar, 2 st "Jansky", Driade, Italien, efter 1986. | Återrop |
39 | Borek Sipek, "Ota Otanek", karmstol, Vitra efter 1988. | 5 000 SEK |
40 | NIPA DOSHI & JONATHAN LEVIEN, "My Beautiful Backside", soffa, Moroso, 2008. | 50 000 SEK |
41 | Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar. | 240 000 SEK |
42 | Ron Arad, "Victoria and Albert", soffa, Moroso, Italien 2000-tal. | 24 000 SEK |
43 | Björn Wiinblad, matbord, Danmark 1974. | 30 000 SEK |
44 | Björn Wiinblad, VÄGGTEXTIL/MATTA, "Tucano", "Spring Lady", handknuten, ca 282 x 106 cm, signerad Bjørn Wiinblad. | 12 000 SEK |
45 | HAROLD FUST, "Singoalla", dagbädd, IKEA 1960-tal. | 30 000 SEK |
46 | HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal. | Återrop |
47 | Gunilla Lagerhem Ullberg, MATTA, "Stubb 24", handtuftad, rund, diameter ca 266 cm, designad av Gunilla Lagerhem-Ullberg, Kasthall. | 8 000 SEK |
48 | HANS ERIK JOHANSSON, tillskriven, fåtölj, Sverige 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
49 | EERO AARNIO, kandelabrar, 2 st; "Cactus" och "Cloud", Finland, en daterad 2003. | Återrop |
50 | Mats Theselius, "Aluminium chair", Källemo efter 1990. | 57 000 SEK |
51 | Mats Theselius, soffa, Woodstockholm, 2000-tal. | 8 000 SEK |
52 | John Kandell, pall, Källemo, producerad i en provserie av 5 exemplar. | 15 000 SEK |
53 | Björn Dahlström, MATTA, "Positive Rug", handtuftad, ca 232 x 167 cm, Björn Dahlström för Kasthall. | 24 000 SEK |
54 | Jonas Bohlin, karmstol "Concrete", enligt uppgift den ursprungliga, utställd på Konstfack, Stockholm 1981. | 450 000 SEK |
56 | Mats Theselius, vikskärm "Rörligt objekt", Källemo efter 1989. | 32 000 SEK |
57 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991. | 67 000 SEK |
58 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999. | Återrop |
59 | Lars Englund, "Skelder", taklampa, Källemo, efter 1995. | 11 500 SEK |
60 | Lars Englund, bord, "Skelder", 1994. | 19 000 SEK |
61 | Mats Theselius, "Star", fåtöljer 1 par, Källemo, efter 2009. | 36 000 SEK |
62 | Sigurdur Gustafsson, gungstol, "Rock n Roll", Källemo, efter 1999. | 10 000 SEK |
63 | Sigurdur Gustafsson, soffa "Keflavik", Källemo, efter 2000. | 10 000 SEK |
64 | SIGURDUR GUSTAFSSON, soffa "Keflavik", Källemo, efter 2000. | Återrop |
65 | Gunilla Holmgren, MATTA, "Vattenspegling", flossa, ca 184 x 171 cm, signerad AB MMF GH. | 32 000 SEK |
66 | Mats Theselius, "Skepparpallen", Källemo efter 2001. | 9 000 SEK |
67 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002. | 60 000 SEK |
68 | Jens Fager, "Raw", karmstolar 1 par, Muuto, efter 2008. | 19 000 SEK |
69 | Jens Fager, "Raw", karmstolar 1 par, Muuto efter 2008. | 15 000 SEK |
70 | FOLKFORM, "Suburban Skyline", bordslampa, Studio Folkform Edition 2015. | 12 000 SEK |
71 | KRISTOFFER SUNDIN, SIMON KLENELL & 1:2:3, taklampa, "ABC-Jubilee", unik, 2019. | Återrop |
72 | Finn Ahlgren, a "Trash sideboard", unikt, Ateljé Finn Ahlgren 2016. | 15 000 SEK |
73 | Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo efter 2003. | 23 000 SEK |
74 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, efter 1995. | 75 000 SEK |
75 | Martin Wickström, "Let's Face the Music". | 27 000 SEK |
76 | Marianne Lindberg De Geer, "Mamma ring hem/Mom call home". | 24 000 SEK |
77 | Lars Lerin, Utan titel. | 71 600 SEK |
78 | Cecilia Edefalk, "Ceci est une réproduction". | Återrop |
79 | Anders Widoff, "Gemenskap: 5". | 46 000 SEK |
80 | Dan Wolgers, "Klockpall". | 10 000 SEK |
81 | Linn Fernström, "Balansera ihop". | 60 000 SEK |
82 | Anette Harboe Flensburg, Utan titel. | Återrop |
83 | Rita Lundqvist, "Hatt". | 85 000 SEK |
84 | Lena Cronqvist, Utan titel. | 65 000 SEK |
85 | Jens Fänge, "Ball and Claw". | 70 000 SEK |
86 | Peter Frie, "Yamupainting no. 45". | 35 000 SEK |
87 | Jim Thorell, "Marsian Trap". | 33 000 SEK |
88 | Landon Metz, "Untitled". | 80 000 SEK |
89 | Juri Markkula, "Gold to Green". | 75 000 SEK |
90 | Joakim Ojanen, "OMG!". | 75 000 SEK |
91 | Austin Lee, Utan titel. | 20 000 SEK |
92 | Jockum Nordström, Utan titel. | 65 000 SEK |
93 | Catti Brandelius, "Without My Sorrow I Feel Hollow". | Återrop |
94 | Lena Cronqvist, "Flicka med baddjur". | 85 000 SEK |
95 | Jan Håfström, Utan titel. | 34 500 SEK |
96 | Ann Edholm, "Inuk nr. 1". | 16 000 SEK |
97 | Lars Lerin, "Ishav II". | 125 000 SEK |
98 | Austin Lee, Utan titel. | 25 000 SEK |
99 | Anders Knutsson, Utan titel. | Återrop |
100 | Patrik Andiné, "Frånvarande vid uppenbarelse". | 25 000 SEK |
101 | Ulf Rollof, objekt i blandteknik, upplaga 9. | Återrop |