Nr. | Föremål | Ändringar |
4 | TAKARMATUR, 1960-tal. | En kupa med sprickor. |
28 | Ettore Sottsass, "Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983. | Skivan med lagningar. |
41 | Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar. | Konstnärsavgift tillkommer/ droite de suite is applied to this lot. |
85 | Jens Fänge, "Ball and Claw". | Titel ändrad. |
112 | Marie-Louise Ekman, "Uccellino malato". | Korrekt katalogisering är: Signerad M.L Ekman och daterad 2002. Numrerad 51/75. Glas och gasbinda. Längd 16 cm. Ej tillhörande glaskupa medföljer verket. Nytt utrop 8-10.000 kr |
120 | Richard Prince, "Untitled (joke)". | Provenines: Barbara Gladstone Gallery, New York.
Nytt utrop: 2 000 000 - 2 500 000 SEK |
162 | Sten Eklund, "Transporthall". | Olja på akrylglas. |
176 | FAILE (Patrick McNeil & Patrick Miller), "Pleasures Archive". | Beskrivning: signerad Faile 1986. |
186 | Lukas Göthman, "I can walk into madness and back here like nothing and then back". | Korrekt titel är: "I can walk into madness and back here like nothing and then back" |
202 | Li Jisen, "Mental Battle". | Äkthetsintyg medföljer. |
205 | Helmut Middendorf, Utan titel. | Art Now Gallery, Göteborg. Inköpt 1986. |
207 | Anders Petersen, "Lilly and Rose, Café Lehmitz, Hamburg 1970". | Vintage. |
237 | Florian Maier-Aichen, "Untitled Valley", 2003. | Utrop 200-250.000 kr. |
238 | Florian Maier-Aichen, "Untitled", 2004. | Proveniens: Blum & Poe, Los Angeles. |
335 | "The New York Collection for Stockholm". | This is the incomplete portfolio. |