Nr. | Föremål | Klubbat pris |
202 | Johann Rudolf Haller, ljusstakar, ett par, silver, Augsburg 1801. | Återrop |
203 | Petter Adolf Sjöberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1813. Sengustavianska. | Återrop |
204 | Adolf Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1838. Empire. | 20 000 SEK |
205 | Mon Odiot, kandelabrar för fyra ljus, ett par, silver 950/1000, Paris 1900-tal. Senbarock-stil. | Återrop |
206 | Johan Wilhelm Zimmerman, bordsspegel, silver, Stockholm 1787. | 5 500 SEK |
207 | Jonas Thomasson Ronander, äggkopp, förgyllt silver, Stockholm 1758. | 16 000 SEK |
208 | Sven Dahlström, saltkar, ett par, silver, Gävle 1783. | 15 000 SEK |
209 | Saltkar, 4 st, "Wolf & Knell", Hanau efter 1887. Louis XI-stil. | 8 000 SEK |
210 | Petter Eneroth, bordssurtout för två flaskor, silver, Stockholm 1780. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
211 | Brödkorg, silver, London 1780. George III. | 13 000 SEK |
212 | Pehr Zethelius, stekfat, silver, Stockholm 1767. Rokoko. | 50 000 SEK |
213 | Arvid Floberg, karott, sk kuddkarott, silver, Stockholm 1790. | 32 000 SEK |
214 | Fredrick Kandler, tallrikar, 12 st, silver, London 1769. | 50 000 SEK |
215 | Thomas Heming, tallrikar, 12 st, silver, London 1769. | 36 000 SEK |
216 | William Fountain, stekfat, silver, London 1799. | 22 000 SEK |
217 | Aloys Würth, stekfat med huv, silver, Wien omkring 1820. | Återrop |
218 | Gustaf Möllenborg, karott med lock, silver, Stockholm 1842. | Återrop |
219 | William Ker Reid, vinkylar, silver, London 1836. Nyrokoko. | 24 000 SEK |
220 | Hunt & Roskell Late Storr & Mortimer, vinkanna, förgyllt silver och glas, London 1895. | Återrop |
221 | Lars Larsson & Co, vinkanna, silver och glas, Stockholm 1872. | Återrop |
222 | William Forbes, Ball Black & Co, efterföljare till Marquand & Co, kanna, silver, New York 1851-1876. | 14 000 SEK |
223 | JE Caldwell & Co, tårtfat, silver 925/1000, Philadelphia 1800-talets slut /1900-talets början. | 4 000 SEK |
224 | Lappsked, otydliga stämplar, troligen av Johan Hammargren, Piteå (verksam 1775-1805(_1809)). | 12 000 SEK |
225 | Lappsked, med ringhängen, silver, otydlig mästarstämpel, Luleå 1700-tal. | 8 000 SEK |
226 | Lappsked med ringhängen, silver, ostämplad, Sverige 1800-tal. | 8 000 SEK |
227 | Arvid Floberg, 12 st dessertskedar, silver, Stockholm 1785 (10) och 1789 (2). | 12 000 SEK |
228 | Arvid Floberg, 11 st matgafflar, silver, Stockholm 1792. | 7 000 SEK |
229 | Pehr Olof Bäckström, tårtspade, silver, Gävle 1821. | 6 500 SEK |
230 | WA Bolin, bestickuppsättnig 154 delar, modell F, silver, Stockholm 1927-1933. | Återrop |
231 | Georg Jensen, bestickuppsättning 168 delar, "Antik/Continental", silver 925/1000, Köpenhamn 1945-1977. | 55 000 SEK |
232 | Johan Rohde för Georg Jensen, bestickuppsättning, 130 delar, "Dronning/Acanthus", silver 925/1000, Köpenhamn 1945-1977. | 50 000 SEK |
233 | AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, silver, Moskva 1740-tal. | 65 000 SEK |
234 | Icke identifierad mästarstämpel, bägare på kulfötter, silver, Moskva 1737. | 6 000 SEK |
235 | Ivan Grigorjev, bägare på kulfötter, silver, Moskva 1743. | 14 000 SEK |
236 | Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857. | 20 000 SEK |
237 | Vasily Iconov, fat, silver, Moskva 1873. | 13 000 SEK |
238 | Gratchev firma, kovsh, silver och glas, Moskva 1899-1908. | Återrop |
239 | Filigranskrin på fötter, silver, Icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1889. | Återrop |
240 | Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal. | 12 000 SEK |
241 | Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal. | 15 000 SEK |
242 | Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal. | 22 000 SEK |
243 | FABERGE, verkmästare August Hollming, cigarettetui, guld, S:t Petersburg 1908-1917. Inventarienr 24374. | 36 000 SEK |
244 | Jean-Charles Dubos, dosa, guld 18k, Paris 1758, kontrollör Eloy Brichard. | Återrop |
245 | DOSA, agat och guld, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
246 | Dosa, ben och guld, 1600-tal sannolikt. | 6 500 SEK |
247 | Cartier, askfat med släckare, guld 14 karat. | 18 000 SEK |
248 | Dutertre, fickur, guld och emalj, Paris. | Återrop |
249 | André Hessen (Anders Bengtsson), fickur, guld, Paris 1700-talets senare del. | 44 000 SEK |
250 | Kipling, fickur, silver, London 1700-tal. | Återrop |
251 | Fickur med repeter, guld, ca 1900, | Återrop |
252 | J S Patron, fickur, guld, stenar och emalj, Geneve omkr 1800. | Återrop |
253 | Tempor Watch Co, frimurarur, silver, ca 1940. | Återrop |
254 | TÄCKE, rölakan, ca 197 x 117,5 cm, Skåne 1810, sannolikt Gärds eller Villands härad. | 22 000 SEK |
255 | TÄCKE, rölakan, ca 183 x 134,5 cm, Skåne 1853, sannolikt Färs härad. | 34 000 SEK |
256 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 271 x 500,5 cm, Aubusson, Frankrike 1700-tal, efter Oudry. | 80 000 SEK |
257 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Verdure", ca 304 x 224,5 cm, Flandern 1600-tal, signerad "W" en lilja "B". | Återrop |
258 | SKÅL, lergods med lysterdekor och blått, höjd ca 10 cm, diameter ca 23,5 cm, Keshan-stil, Persien/Iran 1200-tal. | 11 000 SEK |
259 | MATTA, semiantik Baotou, Kina, ca 165 x 104 cm. | 6 000 SEK |
260 | MATTA, antik/semiantik Beijing, sannolikt Qing-dynastin, Kina, ca 376,5 x 376 cm. | 28 000 SEK |
261 | MATTA, antik Bidjar kelly, ca 587 x 230 cm. | 11 000 SEK |
262 | MATTA, "Dehbaf", Afghanistan, ca 677,5 x 461 cm. | 32 000 SEK |
263 | MATTA, semiantik Gendje sannolikt, ca 209 x 124 cm. | 9 000 SEK |
264 | TEXTIL, semiantik/antik Kalamkar, sannolikt Isfahan, ca 110 x 109 cm. | 3 500 SEK |
265 | MATTA, semiantik Isfahan, ca 219 x 140,5-147,5 cm. | 9 500 SEK |
266 | MATTA, semiantik Isfahan, ca 214,5 x 145-149 cm. | 13 000 SEK |
267 | MATTA, old Isfahan, ca 347 x 252 cm (samt kortsidorna med 3 respektive 2,5 cm slätväv). | 100 000 SEK |
268 | MATTA, antik/semiantik Karachop Kazak, ca 226 x 167,5 cm. | 7 000 SEK |
269 | MATTA, semiantik Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm. | Återrop |
270 | MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 202 x 140 cm. | 34 000 SEK |
271 | MATTA, semiantik Keshan Dabir, ca 294 x 206 cm. | 13 000 SEK |
272 | MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 199 x 137 cm. | 42 000 SEK |
273 | MATTA, semiantik Keshan Motachem, ca 217,5 x 134 cm. | 9 000 SEK |
274 | MATTA, semiantik Keshan sannolikt, ca 200 x 133 cm. | 7 500 SEK |
275 | MATTA, semiantik Kina, ca 278 x 157 cm (plus 1 cm slätväv på varje kortsida). | 14 000 SEK |
276 | MATTA, antik Mahal, s.k. Ziegler Mahal, ca 401 x 337,5 cm. | 75 000 SEK |
277 | MATTA, semiantik Meshed, ca 544,5 x 356 cm, signerad "Arbete av Makhmalbaf". | 16 000 SEK |
278 | MATTA, semiantik/old Nain, ca 267 x 163,5 cm. | Återrop |
279 | MATTA, old NAIN, ca 251 x 155,5-158 cm. | 9 000 SEK |
280 | MEDITATIONSMATTA, tio rutor, semiantik Ningxia, Kina, ca 598,5 x 62 cm. | Återrop |
281 | GALLERIMATTA, antik/semiantik Ningxia, Kina, ca 284 x 74 cm. | 18 000 SEK |
282 | MEDITATIONSMATTA, tre rutor, antik Ningxia, Kina, Qing-dynastin, ca 166 x 58,5 cm. | Återrop |
283 | MATTA, semiantik Täbris, ca 593,5 x 398,5 cm, signerad Nämatzade. | Återrop |
284 | MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm. | Återrop |
285 | MATTA, semiantik Täbris, ca 351,5 x 262,5 cm. | 20 000 SEK |
286 | MATTA, semiantik Täbris, ca 342 x 269 cm. | 13 000 SEK |
287 | MATTA, old Täbris, ca 403,5 x 298 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv). | Återrop |
288 | MATTA, semiantik/old Veramin, ca 316,5 x 211 cm. | Återrop |
289 | MATTA, semiantik/old Veramin, ca 350,5 x 228 cm. | 16 000 SEK |
290 | MATTA, semiantik Veramin, ca 326 x 207 cm. | Återrop |
291 | Lars Gynning, VÄVD TAPET, "La Vieille Ville" ("Gamla Stan"), gobelängteknik, ca 93,5 x 198,5 cm, signerad GYNNING MTP fino. | 26 000 SEK |
292 | Lars Gynning, VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 200 x 142 cm, signerad LOG (Lars Gynning, Pinton Frères), omkring 1950. | 10 000 SEK |
293 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 252 x 154 cm, signerad MMF. | Återrop |
294 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Steninge", flossa, ca 307 x 207 cm, signerad MMF. | 24 000 SEK |
295 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 304 x 209,5 cm, signerad AB MMF. | 105 000 SEK |
296 | Edna Martin, MATTA, rölakan, ca 315,5 x 210 cm, signerad EM SH (Edna Martin, Svensk Hemslöjd). | 22 500 SEK |
297 | POKAL, glas. Holland, 1700-tal. | 3 000 SEK |
299 | STOP, fajans med tennmontering. Sverige, Rörstrand, 1761. | 2 000 SEK |
300 | URNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 13 000 SEK |
301 | GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 14 000 SEK |
302 | POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1772. | 8 000 SEK |