Förgylld. Dekor av stora drivna bucklor samt graverade bladslingor, gjutet oförgyllt skaft i form av trädstam med mansfigur, upptill och nedtill med klippt dekor av rullade blad. Krönt av ryska dubbelörnen. Stämplar även på locket. Höjd 42 cm, vikt 560 gram.