Röd botten med stor benvit medaljong, hörnornament och stiliserade blomslingor. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.
Obetydligt ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, hål: ca 18 x 1,5 cm, smärre malskador. Sidorna med trampveck och skador.