Nr. | Föremål | Klubbat pris |
398 | Bruno Liljefors, Kråka på gärdsgård. | 60 000 SEK |
399 | Nils Kreuger, "En klunga hästar". | 250 000 SEK |
400 | Gerda Roosval-Kallstenius, Sensommardag - I kållandet. | 150 000 SEK |
401 | GEORG PAULI, olja på duk, monogramsignerad GP. A tergo signerad G. Pauli. | Återrop |
402 | Anders Zorn, "Spanjorska i vit mantilj". | 160 000 SEK |
403 | Bruno Liljefors, Smygande räv, Grez. | 460 000 SEK |
404 | Bruno Liljefors, Pointrar på jakt. | 16 000 SEK |
406 | Carl Eldh, "Brita". | 16 000 SEK |
407 | Carl Milles, "Heraldiskt lejon". | 150 000 SEK |
408 | Gerhard Henning, "Faun och flicka". | Återrop |
409 | Carl Milles, "Hagar och Ismael". | 150 000 SEK |
410 | Ivar Johnsson, "Ungdom". | Återrop |
411 | Carl Milles, Flicka med katt. | 32 000 SEK |
412 | PRINS EUGEN, duk uppfodrad på pannå, signerad Eugen och daterad 1922 samt a tergo signerad Eugen och daterad 1922. | Återrop |
413 | Carl Wilhelmson, Häst på brygga. | Återrop |
414 | Elsa Beskow, "HATT-STUGAN. Bilderbok av Elsa Beskow". | 500 000 SEK |
415 | Carl Larsson, "Pappa och mamma och barn". | 2 000 000 SEK |
416 | Carl Ludwig Jessen, Interiör med handarbetande kvinnor. | 42 000 SEK |
418 | Joseph Bernard, Ringen beundras. | 24 000 SEK |
419 | Hans Dahl, Snöbollskastning. | Återrop |
420 | Herman Norrman, Landskapsmotiv. | Återrop |
421 | Gusten Lindberg, "Dimman". | 26 000 SEK |
422 | Ivar Johnsson, Kvinna med kärve. | 15 500 SEK |
423 | Otto Hesselbom, Vinterlandskap med stuga. | 70 000 SEK |
424 | Evert Lundquist, "Badande I". | Återrop |
425 | Lennart Jirlow, Konstnären vid sitt staffli. | 200 000 SEK |
426 | Fernandez Arman, ”Turning Torso”. | 55 000 SEK |
427 | Inge Schiöler, "Vår på Koster". | 161 500 SEK |
428 | Ernst Billgren, "Upptäckt". | 130 000 SEK |
429 | Fernandez Arman, ”Accumulation #S 0002". | Återrop |
430 | Salvador Dalí, "Alice in Wonderland". | 125 000 SEK |
431 | Robert Terry, "Fall trees, snow". | 40 000 SEK |
432 | HELENA BLOMQVIST, C-print, akrylglas, aluminium signerad Helena Blomqvist och numrerad 3/5 a tergo. | Återrop |
434 | Helena Blomqvist, "Waterlilies", 2008. | Återrop |
435 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Pieces of Liberty". | Återrop |
436 | Esaias Thorén, "Sjöman". | 900 000 SEK |
437 | Georges Braque, "As de trèfles et verre". | 4 500 000 SEK |
439 | Johan Henrik Scheffel, "Carl Julius Bernhard von Bohlen" (1738-1813). | 35 000 SEK |
439A | Richard H. Pettibone, "The Kiss". | 610 000 SEK |
439B | Bruno Liljefors, Vinterlandskap med domherrar. | 780 000 SEK |
439C | Prins Eugen, "Stockholms ström". | 85 000 SEK |
439D | Bruno Liljefors, Björn med nedlagt byte. | Återrop |
439E | Bruno Liljefors, Morkulla (Scolopax rusticola). | 50 000 SEK |
439F | Johan Krouthén, Blommande fruktträd. | Återrop |
439G | Helmer Osslund, "En vårdag vid Faxälven". | 95 000 SEK |
441 | SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.). | 11 000 SEK |
442 | SPEGLAR, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr. | 9 500 SEK |
443 | SPEGLAR, fem stycken, brons. Handynastin. | Återrop |
444 | SPEGLAR, tre stycken, brons. Senare delen av västra Handynastin circa 100 f.kr. | 8 000 SEK |
445 | SPEGLAR, tre stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.). | Återrop |
446 | SPEGEL, brons. Troligen Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.). | Återrop |
447 | SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907). | Återrop |
448 | SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907). | 5 000 SEK |
449 | SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.). | Återrop |
450 | SPEGLAR, två stycken, brons. Tang dynastin (618-907). | Återrop |
451 | SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907). | Återrop |
452 | SPEGEL, brons. Sui/tidigt Tangdynasti (500/600-tal. | 8 000 SEK |
453 | SPEGEL, brons. Ming dynastin eller tidigare. | Återrop |
454 | SPEGLAR, två stycken, brons. Mingdynastin, eller äldre. | Återrop |
455 | BUDDHA, brons. Thailand, 1600-tal eller äldre. | 56 000 SEK |
456 | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
457 | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
458 | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
459 | GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
460 | GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
461 | SKÅLAR ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 40 000 SEK |
462 | BUDDHA, brons. Thailand, Lanna perioden 14/1500-tal. | Återrop |
463 | GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal. | 65 000 SEK |
464 | DAOISTISK DIGNITÄR, kallförgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1664). | 8 000 SEK |
465 | SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
466 | GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
467 | GUDOM, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
468 | SKULPTURFRAGMENT, sten. Indien, omkring 1700. | 9 500 SEK |
469 | RÖKELSEBRÄNNARE, förgylld kopparlegering. Nepal, 1400-tal. | 3 500 SEK |
470 | AKSHOBHYA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal. | 75 000 SEK |
471 | SADAKSARI AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet/Nepal, 1400-tal eller äldre. | 210 000 SEK |
472 | VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |
473 | VAJRAPANI, förgylld brons. Sinotibetansk, möjligen 16/1700-tal. | 75 000 SEK |
474 | BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal. | 250 000 SEK |
475 | STUPOR, två stycken, förgylld koppar legering. Tibet, 1800-tal. | 12 000 SEK |
476 | BUMPA, förgylld koppar. Tibet, 1800-tal. | 17 000 SEK |
477 | TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900. | Återrop |
478 | VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal. | 38 000 SEK |
479 | PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal. | 4 000 SEK |
480 | BESTICK, skinn, metall samt ben. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
481 | BESTICK, försilvrad koppar med inläggningar. Tibet, 1800-tal. Nefriten med signatur. | 55 000 SEK |
482 | DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal. | 3 000 SEK |
483 | THANGKA, akvarell och tusch på duk lagd på papper. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
484 | BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal. | Återrop |
486 | CIKADOR, två stycken, sten samt glas. Qingdynastin eller äldre. | 12 000 SEK |
487 | HANDTAG till stav, nefrit/jade. Kina, arkaiserande. | Återrop |
488 | FIGURIN samt DEKORDEL, nefrit. Kina, arkaiserande. | 6 500 SEK |
489 | SVÄRDSFÄSTE samt DEKORDEL, nefrit. Qingdynastin eller äldre. | 11 000 SEK |
490 | FIGURINER, två stycken, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | Återrop |
491 | FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal. | 28 000 SEK |
492 | FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643). | 4 000 SEK |
493 | SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
494 | SKULTPUR och FAT, nefrit. Kina, 1900-tal. | 17 000 SEK |
495 | PRAKTSKÅL, kvarts. Kina, 1900-tal. | 9 500 SEK |
496 | ARMBAND, PILBÅGSRING och HÄNGE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 110 000 SEK |