Nr. | Föremål | Klubbat pris |
800 | BULGARI, ring med briljantslipade diamanter. | Återrop |
801 | BULGARI, ring med briljantslipade diamanter. | 18 000 SEK |
802 | BULGARI, collier med briljantslipade diamanter totalt ca 0.65 ct. | Återrop |
803 | HÄNGE, med briolette-, gammal-, samt rosenslipade diamanter samt en orientalisk pärla. 1900-talets början. | 24 000 SEK |
804 | RING, med äldre briljantslipad diamant cirka 2.10 ct. | Återrop |
805 | DIADEM, med gammalslipade diamanter. 1800-talets senare hälft. | 90 000 SEK |
806 | BROSCH/HÄNGE, med spessartitgranat ca 4.50 ct och gammalslipade diamanter totalt ca 5.50 ct. 1800-tal. | Återrop |
807 | RING, med briljantslipad diamant 2.00 ct. | 110 000 SEK |
808 | ARMBAND, meshlänkar. | 19 000 SEK |
809 | RING, med smaragd ca 8.80 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct. Troligen 1980-tal. | 40 000 SEK |
810 | BROSCH, med odlad South sea-pärla samt briljantslipade diamanter. | 7 000 SEK |
811 | COLLIER, sign. Gilbert Albert, Geneve, Zürich, med 55 briljantslipade diamanter ca 6.50 ct samt 89 smaragder ca 9.00 ct. | 80 000 SEK |
812 | COLLIER med seedpärlor, troligen England. 1800-talets första hälft. | 6 000 SEK |
813 | HALSBAND samt BROSCH, med rosenslipade diamanter. Troligen omkring år 1800. | 20 000 SEK |
814 | ÖRHÄNGEN, ett par med briljantslipade diamanter totalt ca 0.98 ct. | 24 000 SEK |
815 | RING, med briljantslipad diamant ca 1.00 ct. | 25 000 SEK |
816 | HERMÈS, brosch, 1990-tal. | Återrop |
817 | HERMÈS, ''Cordage Noued Marin'', armband, ca 1950-tal. | Återrop |
818 | HERMÈS, ''Cordage Noued'', ett par manschettknappar, ca 1950/60-tal. | 30 000 SEK |
819 | RING med en briljantslipad diamant. | Återrop |
820 | COLLIER, med brilantslipade diamanter totalt cirka 5.75 ct. | Återrop |
821 | CARTIER, brosch/klädclip, med briljantslipade diamanter ca 2.98 ct, ca 1940/50-tal. | 46 000 SEK |
822 | CARTIER, örhängen med odlade Tahitipärlor, samt briljant- och navetteslipade diamanter totalt cirka 3.20 ct. | 140 000 SEK |
824 | CARTIER, ring med briljantslipade diamanter. | 42 000 SEK |
825 | CARTIER, ring med ovalt briljantslipad diamant 1.51 ct. | 100 000 SEK |
826 | CARTIER, ring med briljantslipade diamanter. | Återrop |
827 | CARTIER, collier. | 60 000 SEK |
828 | CARTIER, brosch, i form av en jordgubbe med snidade rubiner och briljantslipade diamanter, ca 1950/60-tal. | 44 000 SEK |
829 | CARTIER, cigarettändare, med åttkantslipade diamanter ca 0.46 ct. | 6 500 SEK |
830 | CIGARETTMUNSTYCKE, av sköldpadd med rosenslipade diamanter ca 1920-tal. | 3 500 SEK |
831 | HÄNGE, med droppslipad diamant ca 0.98 ct och gammalslipade diamanter ca 0.84 ct. | 16 000 SEK |
832 | ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor och briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct. | 18 000 SEK |
833 | COLLIER, med odlade Tahitipärlor. | 18 000 SEK |
834 | RING med en briljantslipad diamant. | Återrop |
835 | ARMBAND/DIADEM med gammal- samt rosenslipade diamanter, totalt cirka 4.50 ct. | 55 000 SEK |
836 | ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter, 1800-tal. | 145 000 SEK |
837 | RING, med colombiansk smaragd ca 7.20 ct samt trapetsslipade diamanter cirka 1.50 ct. | Återrop |
838 | ÖRHÄNGEN, med smaragdslipade smaragder ca 2.00 ct samt briljant-och åttkantslipade diamanter ca 0.84 ct, ca 1940/50-tal. | 38 000 SEK |
839 | COLLIER, med fasetterade smaragder samt åttkantslipade diamanter. | 20 000 SEK |
840 | ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt 2.30 ct. | Återrop |
841 | HÄNGE, med smaragdslipad smaragd, briljant- samt åttkantslipade diamanter. | 15 000 SEK |
842 | OLE LYNGGAARD, armband "Love Bracelet" med briljantslipade diamanter samt droppslipad krysopras. | 37 000 SEK |
843 | RING med baguette- och briljantslipade diamanter, 3.65 ct. | 32 000 SEK |
844 | BUCCELLATI, manschett- och skjortknappar med jade. | Återrop |
845 | BROSCH/HÄNGE, med gammalslipade diamanter samt turkoser. 1800-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
846 | DIADEM/BROSCHER med rosenslipade diamanter. | 44 000 SEK |
847 | COLLIER, med möjligen naturlig pärla, gammal-, åttkants- samt briljantslipade diamanter, totalt ca 2.00 ct. | Återrop |
848 | ÖRHÄNGEN, med orientaliska droppformade pärlor samt äldre slipade diamanter totalt ca 0.80 ct. | Återrop |
849 | BROSCH/HÅRKAM, med gammalslipade diamanter och rosenstenar. | 41 000 SEK |
850 | COLLIER, fem rader orientaliska pärlor. | 20 000 SEK |
851 | RING med briljantslipad diamant, ca 3.20 ct, Bentley & Skinner, London. | Återrop |
852 | RING, med smaragdslipad ametist circa 17.50 ct samt briljantslipade diamanter circa 0.30 ct. | 11 000 SEK |
853 | RING, med briljantslipad diamant ca 2.43 ct. | 180 000 SEK |
854 | CHOPARD, örhängen"Happy Diamonds" med briljantslipade diamanter. | 6 000 SEK |
855 | CHOPARD, collier "Happy diamonds" med briljantslipade diamanter totalt cirka 0.65 ct. | 13 000 SEK |
856 | RING, med smaragdslipad akvamarin, ca 22.00 ct samt briljantslipade diamanter ca 0.18 ct. | 30 000 SEK |
857 | ARMLÄNK, med trappslipad akvamarin ca 1.33 ct samt gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0.28 ct. | 8 500 SEK |
858 | ÖRHÄNGEN, med 20 briljantslipade diamanter ca 7.35 ct. | 90 000 SEK |
859 | RING, med trappslipad (Assher-cut) diamant, 3.02 ct. | Återrop |
860 | ARMBAND, Tiffany & Co, med briljant-och navetteslipade diamanter, cirka 3.40 ct. | 44 000 SEK |
861 | ARMRING, med rosenslipade diamanter, rosa turmaliner, naturlig pärla samt emalj. | 10 000 SEK |
862 | BROSCHNÅL, med gammalslipade diamanter samt troligtvis orientalisk pärla. Troligen 1910-tal. | 3 500 SEK |
863 | BROSCH, art déco, med olikslipade diamanter, ca 1.55 ct. | 9 000 SEK |
864 | COLLIER, med odlade Tahitipärlor. | Återrop |
865 | ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter. | 16 000 SEK |
866 | ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 4.80 ct. | 32 000 SEK |
867 | MANSCHETTKNAPPAR, med cabochonslipade safirer. | 7 000 SEK |
868 | RING, WA Bohlin, Stockholm, 1961. | 5 500 SEK |
869 | COLLIER, med briljantslipade diamanter samt trappslipade safirer. | 28 000 SEK |
870 | COLLIER. | 44 000 SEK |
871 | ARMRING, med blått glas och rosenslipade diamanter, 1800-tal. | 7 000 SEK |
872 | BROSCH, med blå emalj, gammal- och rosenslipade diamanter. Tidigt 1800-tal. | 6 500 SEK |
873 | KEDJA med HÄNGE, orientaliska pärlor samt gammalslipade diamanter. Troligen tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
874 | HÄNGE, med briljantslipad diamant, cirka 1.30 ct. | 26 000 SEK |
875 | DIADEM, med naturliga sötvattenspärlor och pärlor, Carl Gustaf Florell, Stockholm, 1820. | 13 000 SEK |
876 | ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter totalt cirka 3.00 ct. | 34 000 SEK |
877 | ÖRHÄNGEN, med droppslipade koraller och briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct. | 24 000 SEK |
878 | BROSCHNÅL, med 27 gammalslipade diamanter totalt cirka 4.30 ct. | Återrop |
879 | BROSCH, med nefrit och korall. | 11 000 SEK |
880 | HÄNGE med gammal- samt rosenslipade diamanter, totalt ca 5.50 ct. Troligen 1860-tal. | 24 000 SEK |
881 | ARMBAND, med 64 briljantslipade diamanter samt 32 baguetteslipade diamanter, totalt circa 12.00 ct. | 55 000 SEK |
882 | ÖRHÄNGEN, med rubeliter ca 4.95 ct samt briljantslipade diamanter ca 1.05 ct. | Återrop |
883 | RING, med rosa safir 2.16 ct, briljantslipade diamanter 0.97 ct och 2 baguetteslipade diamanter totalt 0.50 ct. | 72 000 SEK |
884 | RING, med gammalslipad diamant 1.26 ct. | 18 000 SEK |
885 | RING, tvådelad, med rubiner, navetteslipad diamant cirka 1.10 ct samt svart emalj. | Återrop |
886 | RING, med briljantslipad diamant 3.04 ct, Jarl Sandin, Göteborg. | Återrop |
887 | HÄNGE, med rosenslipade diamanter och troligtvis orientaliska pärlor. Sekelskifte 1900. | 5 000 SEK |
888 | HÄNGE/HÅRGÖMMA, med gammalslipade diamanter. 1800-talets slut. | 70 000 SEK |
890 | BROSCH, med gammalslipade diamanter, emalj och troligtvis orientalisk pärla, Gustaf Möllenborg, Stockholm, nyrokoko. | 16 000 SEK |
891 | ARMRING SAMT ÖRHÄNGEN, med cabochonslipade månstenar och markasiter. | 8 000 SEK |
892 | ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter. | Återrop |
893 | ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct. | 20 000 SEK |
894 | RING med en briljantslipad diamant. | Återrop |
895 | RING, med cabochonslipad smaragd ca 9.68 ct samt baguette-, åttkant- och briljantslipade diamanter, ca 2.08 ct. | 640 000 SEK |
896 | KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm. | 11 000 SEK |
897 | HÄNGE, med briljantslipad diamant ca 0.94 ct samt droppformad smaragd ca 2.49 ct. | 50 000 SEK |
898 | RING med en gammalslipad diamant. | Återrop |
899 | ÖRHÄNGEN, med cabochonslipade safirer, rubiner, åttkant- och briljantslipade diamanter. | 40 000 SEK |
900 | BROSCH/HÄNGE, med briljantslipade diamanter och cabochonslipad Ceylonsafir ca 40 ct. | 32 000 SEK |
901 | LORNJETT, med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter. | 90 000 SEK |