Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
800BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.Återrop
801BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.18 000 SEK
802BULGARI, collier med briljantslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.Återrop
803HÄNGE, med briolette-, gammal-, samt rosenslipade diamanter samt en orientalisk pärla. 1900-talets början.24 000 SEK
804RING, med äldre briljantslipad diamant cirka 2.10 ct.Återrop
805DIADEM, med gammalslipade diamanter. 1800-talets senare hälft.90 000 SEK
806BROSCH/HÄNGE, med spessartitgranat ca 4.50 ct och gammalslipade diamanter totalt ca 5.50 ct. 1800-tal.Återrop
807RING, med briljantslipad diamant 2.00 ct.110 000 SEK
808ARMBAND, meshlänkar.19 000 SEK
809RING, med smaragd ca 8.80 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct. Troligen 1980-tal.40 000 SEK
810BROSCH, med odlad South sea-pärla samt briljantslipade diamanter.7 000 SEK
811COLLIER, sign. Gilbert Albert, Geneve, Zürich, med 55 briljantslipade diamanter ca 6.50 ct samt 89 smaragder ca 9.00 ct.80 000 SEK
812COLLIER med seedpärlor, troligen England. 1800-talets första hälft.6 000 SEK
813HALSBAND samt BROSCH, med rosenslipade diamanter. Troligen omkring år 1800.20 000 SEK
814ÖRHÄNGEN, ett par med briljantslipade diamanter totalt ca 0.98 ct.24 000 SEK
815RING, med briljantslipad diamant ca 1.00 ct.25 000 SEK
816HERMÈS, brosch, 1990-tal.Återrop
817HERMÈS, ''Cordage Noued Marin'', armband, ca 1950-tal.Återrop
818HERMÈS, ''Cordage Noued'', ett par manschettknappar, ca 1950/60-tal.30 000 SEK
819RING med en briljantslipad diamant.Återrop
820COLLIER, med brilantslipade diamanter totalt cirka 5.75 ct.Återrop
821CARTIER, brosch/klädclip, med briljantslipade diamanter ca 2.98 ct, ca 1940/50-tal.46 000 SEK
822CARTIER, örhängen med odlade Tahitipärlor, samt briljant- och navetteslipade diamanter totalt cirka 3.20 ct.140 000 SEK
824CARTIER, ring med briljantslipade diamanter.42 000 SEK
825CARTIER, ring med ovalt briljantslipad diamant 1.51 ct.100 000 SEK
826CARTIER, ring med briljantslipade diamanter.Återrop
827CARTIER, collier.60 000 SEK
828CARTIER, brosch, i form av en jordgubbe med snidade rubiner och briljantslipade diamanter, ca 1950/60-tal.44 000 SEK
829CARTIER, cigarettändare, med åttkantslipade diamanter ca 0.46 ct.6 500 SEK
830CIGARETTMUNSTYCKE, av sköldpadd med rosenslipade diamanter ca 1920-tal.3 500 SEK
831HÄNGE, med droppslipad diamant ca 0.98 ct och gammalslipade diamanter ca 0.84 ct.16 000 SEK
832ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor och briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.18 000 SEK
833COLLIER, med odlade Tahitipärlor.18 000 SEK
834RING med en briljantslipad diamant.Återrop
835ARMBAND/DIADEM med gammal- samt rosenslipade diamanter, totalt cirka 4.50 ct.55 000 SEK
836ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter, 1800-tal.145 000 SEK
837RING, med colombiansk smaragd ca 7.20 ct samt trapetsslipade diamanter cirka 1.50 ct.Återrop
838ÖRHÄNGEN, med smaragdslipade smaragder ca 2.00 ct samt briljant-och åttkantslipade diamanter ca 0.84 ct, ca 1940/50-tal.38 000 SEK
839COLLIER, med fasetterade smaragder samt åttkantslipade diamanter.20 000 SEK
840ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt 2.30 ct.Återrop
841HÄNGE, med smaragdslipad smaragd, briljant- samt åttkantslipade diamanter.15 000 SEK
842OLE LYNGGAARD, armband "Love Bracelet" med briljantslipade diamanter samt droppslipad krysopras.37 000 SEK
843RING med baguette- och briljantslipade diamanter, 3.65 ct.32 000 SEK
844BUCCELLATI, manschett- och skjortknappar med jade.Återrop
845BROSCH/HÄNGE, med gammalslipade diamanter samt turkoser. 1800-talets andra hälft.8 500 SEK
846DIADEM/BROSCHER med rosenslipade diamanter.44 000 SEK
847COLLIER, med möjligen naturlig pärla, gammal-, åttkants- samt briljantslipade diamanter, totalt ca 2.00 ct.Återrop
848ÖRHÄNGEN, med orientaliska droppformade pärlor samt äldre slipade diamanter totalt ca 0.80 ct.Återrop
849BROSCH/HÅRKAM, med gammalslipade diamanter och rosenstenar.41 000 SEK
850COLLIER, fem rader orientaliska pärlor.20 000 SEK
851RING med briljantslipad diamant, ca 3.20 ct, Bentley & Skinner, London.Återrop
852RING, med smaragdslipad ametist circa 17.50 ct samt briljantslipade diamanter circa 0.30 ct.11 000 SEK
853RING, med briljantslipad diamant ca 2.43 ct.180 000 SEK
854CHOPARD, örhängen"Happy Diamonds" med briljantslipade diamanter.6 000 SEK
855CHOPARD, collier "Happy diamonds" med briljantslipade diamanter totalt cirka 0.65 ct.13 000 SEK
856RING, med smaragdslipad akvamarin, ca 22.00 ct samt briljantslipade diamanter ca 0.18 ct.30 000 SEK
857ARMLÄNK, med trappslipad akvamarin ca 1.33 ct samt gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0.28 ct.8 500 SEK
858ÖRHÄNGEN, med 20 briljantslipade diamanter ca 7.35 ct.90 000 SEK
859RING, med trappslipad (Assher-cut) diamant, 3.02 ct.Återrop
860ARMBAND, Tiffany & Co, med briljant-och navetteslipade diamanter, cirka 3.40 ct.44 000 SEK
861ARMRING, med rosenslipade diamanter, rosa turmaliner, naturlig pärla samt emalj.10 000 SEK
862BROSCHNÅL, med gammalslipade diamanter samt troligtvis orientalisk pärla. Troligen 1910-tal.3 500 SEK
863BROSCH, art déco, med olikslipade diamanter, ca 1.55 ct.9 000 SEK
864COLLIER, med odlade Tahitipärlor.Återrop
865ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.16 000 SEK
866ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 4.80 ct.32 000 SEK
867MANSCHETTKNAPPAR, med cabochonslipade safirer.7 000 SEK
868RING, WA Bohlin, Stockholm, 1961.5 500 SEK
869COLLIER, med briljantslipade diamanter samt trappslipade safirer.28 000 SEK
870COLLIER.44 000 SEK
871ARMRING, med blått glas och rosenslipade diamanter, 1800-tal.7 000 SEK
872BROSCH, med blå emalj, gammal- och rosenslipade diamanter. Tidigt 1800-tal.6 500 SEK
873KEDJA med HÄNGE, orientaliska pärlor samt gammalslipade diamanter. Troligen tidigt 1900-tal.9 000 SEK
874HÄNGE, med briljantslipad diamant, cirka 1.30 ct.26 000 SEK
875DIADEM, med naturliga sötvattenspärlor och pärlor, Carl Gustaf Florell, Stockholm, 1820.13 000 SEK
876ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter totalt cirka 3.00 ct.34 000 SEK
877ÖRHÄNGEN, med droppslipade koraller och briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.24 000 SEK
878BROSCHNÅL, med 27 gammalslipade diamanter totalt cirka 4.30 ct.Återrop
879BROSCH, med nefrit och korall.11 000 SEK
880HÄNGE med gammal- samt rosenslipade diamanter, totalt ca 5.50 ct. Troligen 1860-tal.24 000 SEK
881ARMBAND, med 64 briljantslipade diamanter samt 32 baguetteslipade diamanter, totalt circa 12.00 ct.55 000 SEK
882ÖRHÄNGEN, med rubeliter ca 4.95 ct samt briljantslipade diamanter ca 1.05 ct.Återrop
883RING, med rosa safir 2.16 ct, briljantslipade diamanter 0.97 ct och 2 baguetteslipade diamanter totalt 0.50 ct.72 000 SEK
884RING, med gammalslipad diamant 1.26 ct.18 000 SEK
885RING, tvådelad, med rubiner, navetteslipad diamant cirka 1.10 ct samt svart emalj.Återrop
886RING, med briljantslipad diamant 3.04 ct, Jarl Sandin, Göteborg.Återrop
887HÄNGE, med rosenslipade diamanter och troligtvis orientaliska pärlor. Sekelskifte 1900.5 000 SEK
888HÄNGE/HÅRGÖMMA, med gammalslipade diamanter. 1800-talets slut.70 000 SEK
890BROSCH, med gammalslipade diamanter, emalj och troligtvis orientalisk pärla, Gustaf Möllenborg, Stockholm, nyrokoko.16 000 SEK
891ARMRING SAMT ÖRHÄNGEN, med cabochonslipade månstenar och markasiter.8 000 SEK
892ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.Återrop
893ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.20 000 SEK
894RING med en briljantslipad diamant.Återrop
895RING, med cabochonslipad smaragd ca 9.68 ct samt baguette-, åttkant- och briljantslipade diamanter, ca 2.08 ct.640 000 SEK
896KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.11 000 SEK
897HÄNGE, med briljantslipad diamant ca 0.94 ct samt droppformad smaragd ca 2.49 ct.50 000 SEK
898RING med en gammalslipad diamant.Återrop
899ÖRHÄNGEN, med cabochonslipade safirer, rubiner, åttkant- och briljantslipade diamanter.40 000 SEK
900BROSCH/HÄNGE, med briljantslipade diamanter och cabochonslipad Ceylonsafir ca 40 ct.32 000 SEK
901LORNJETT, med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter.90 000 SEK