Nr. | Föremål | Klubbat pris |
396 | THANGKA, Vajrayogini, Tibet, 1800-tal. | 12 000 SEK |
397 | BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal. | Återrop |
398 | GOUACHE, Moghul, troligen 1700-tal. | 6 000 SEK |
399 | RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal. | 38 000 SEK |
400 | RÖKELSEKAR MED STÄLL, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal. | 55 000 SEK |
401 | RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
402 | RÖKELSEKAR, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal. | 4 000 SEK |
403 | RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin (1644-1912), med Xuandes märke. | 6 500 SEK |
404 | SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 14 000 SEK |
405 | VAS, patinerad brons med silverinläggningar, Qingdynastin, 1700-tal. | 44 000 SEK |
406 | SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
407 | FOHUNDAR, ett par, Kina, lackerat trä. 1900-talets första hälft. | Återrop |
408 | MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912). | 14 000 SEK |
409 | SKÅL, pekingglas. Kina, Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
410 | SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912). | 4 500 SEK |
411 | FLAKONG med PROPP, bergkristall. Troligen sen Qingdynasti (1644-1912). | 8 500 SEK |
412 | SKÅL och KOPP, agat samt nefrit. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 16 000 SEK |
413 | FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
414 | PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912). | 7 000 SEK |
415 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
416 | SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
417 | FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912). | 7 000 SEK |
418 | SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 4 000 SEK |
419 | PLAKETT, trä med sten och pärlemorinläggningar, sen Qing (1644-1912). | 20 000 SEK |
420 | RULLMÅLNING, berg och flodlandskap i Liu Songnian's (1155-1218) stil, Qingdynastin, 1800-tal. | 44 000 SEK |
421 | RULLMÅLNING, landskap med figurer i Tangkonstnären Zhu Nichings stil, Qingdynastin, 1800-tal. | 80 000 SEK |
422 | MÅLNING, flodlandskap i Wen Pengs (1498-1573) stil, Qingdynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
423 | RULLMÅLNING, flodlandskap i Qiu Yings (1494-1551) stil, sen Qingdynasti (1644-1912). | 55 000 SEK |
424 | RULLMÅLNING, bergigt flodlanskap i Qian Dus (1764-1844/45) stil, Qingdynastin, sent 1800-tal. | 5 500 SEK |
425 | RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal. | 60 000 SEK |
426 | MÅLNING, hovdamer i trädgård, Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 4 000 SEK |
427 | ALBUM, med 12 landskapsmålningar i Wang Huis (1632-1717) stil, Qingdynastin, 1800-tal. | 34 000 SEK |
428 | ALBUM, med 6 MÅLNINGAR/FRAGMENT. "Bei Song jing hua ce", Qing dynastin, troligen 16/1700-tal. | 190 000 SEK |
429 | MÅLNING, figurscen med motiv ur Yuli (Jade Record), Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
430 | ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912). | 13 000 SEK |
431 | TUSCHAVKLAPPNING, utgiven av Wu men shu ju (1867). | Återrop |
432 | RULLMÅLNING, Qi Baishi (1864-1957) och Chen Nian (1877-1970), "Pine and Cicada", signerad. | 250 000 SEK |
433 | MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad. | Återrop |
434 | BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952. | 8 000 SEK |
435 | BÖCKER, två volymer. R. L. Hobson. Chinese Pottery & Porcelain. Cassel and Co, Ltd, 1915. Limited Edition No 188/1500. | 8 000 SEK |
436 | BOK, en volym. Osvald Siren, The Imperial Palaces of Peking. Paris och Bryssel, MCMXXVI. | 6 500 SEK |
437 | FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912). | 11 000 SEK |
438 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, omkring 1800. | Återrop |
439 | KINESISK KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin, 1800-talets första hälft. | 40 000 SEK |
440 | HANDMÅLADE SIDENTAPETER, blomstermotiv, troligen sen Qingdynastin/Republik, tidigt 1900-tal. | 60 000 SEK |
441 | TEKOPPAR, fyra stycken, lack-burgauté. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
442 | TESERVIS, 3 delar, silver. Tidigt 1900-tal. | Återrop |
443 | SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel. | 12 000 SEK |
444 | SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126). | 15 000 SEK |
445 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 28 000 SEK |
446 | STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Longquan. | 5 000 SEK |
447 | RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644). | 20 000 SEK |
448 | SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | 7 800 SEK |
449 | TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 4 500 SEK |
450 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
451 | SKULPTUR, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
452 | SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 500 SEK |
453 | TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Johanneummärke N:i04->. | 3 500 SEK |
454 | FLASKA, porslin, imari, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
455 | POTTA med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 6 000 SEK |
456 | TESERVIS, 9 delar, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 33 000 SEK |
457 | TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
458 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
459 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
460 | VAS, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-195). | 13 000 SEK |
461 | TALLRIKAR, 10 stycken, samt FAT, snarlikt, porslin, lotusdekor. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 30 000 SEK |
462 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
463 | SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
464 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
465 | ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
466 | TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
467 | TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
468 | STEKFAT, två stycken snarlika, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 20 000 SEK |
469 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
470 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
471 | SERVIS, 59 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
472 | FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 115 000 SEK |
473 | SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
474 | DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
474B | LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800. | 28 000 SEK |
475 | TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |
476 | KAFFEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
477 | LJUSLAMPETTER, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 50 000 SEK |
478 | UPPLÄGGNINGSSKÅL samt SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 28 000 SEK |
479 | FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 18 000 SEK |
480 | TALLRIK, vapenporslin, Qingdynastin, cirka 1745. | 19 000 SEK |
481 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
482 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
482A | SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 34 000 SEK |
483 | SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 30 000 SEK |
484 | KOPP med FAT, porslin. Sen Qingdynasti med märke (1644-1912). | Återrop |
485 | FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912). | 16 000 SEK |
486 | PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-1850). | 125 000 SEK |
487 | SKÅL, porslin, Qingdynastin, Guangxus märke och period (1875-1908). | 30 000 SEK |
488 | VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal. | 25 000 SEK |
489 | DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
490 | VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
491 | VAS, porslin med bronsmontering. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 500 SEK |
492 | MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
493 | VAS, porslin. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900. | 16 000 SEK |