Nr. | Föremål | |
97 | Jonas Yman, nattljusstakar, ett par, silver, Växjö 1783, rokoko. | 30 000 SEK |
98 | Jonas Thomasson Ronander, fat, silver, Stockholm 1762, rokoko. | 80 000 SEK |
99 | Jonas Thomasson Ronander, tekanna, silver, Stockholm 1774, rokoko. | Återrop |
100 | Johan Schvart, kaffekanna, silver, Karlskrona 1780, rokoko. | 100 000 SEK |
101 | Gustaf Möllenborg, Stockholm 1857 och Jörgen Jensen, Stockholm 1936, ljusstakar, 2 par, silver, rokokostil. | 36 000 SEK |
102 | Anders Brandt, ljusstakar, ett par, Norrköping 1784, gustavianska. | 52 000 SEK |
103 | Pehr Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1800, sengustaviansk. | 40 000 SEK |
104 | William Stroud, sannolikt, tallrikar 18 st, silver, London 1808. | 95 000 SEK |
105 | Fabergé, kannor, ett par, glas och silver, Moskva 1899-1908, ristat inventarienummer 20116. | 310 000 SEK |
106 | JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 172 delar "Konge/ Acorn", firma Georg Jensen, Jensen & Wendel, 1945-51, sterling. | 65 000 SEK |
107 | JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 108 delar "Konge/Acorn", Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77. | Återrop |
108 | Otydlig mästarstämpel, sannolikt Genève 1700-talets slut, dosa i guld och emalj. | 38 000 SEK |
109 | DOSA, guld, emalj och miromosaik, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-talets förra hälft. | 24 000 SEK |
110 | VÄVD TAPET. "Skridskoåkare". Gobelängvariant med applikationer. 90 x 214 cm. Signerad HAV LH BB. | 38 000 SEK |
111 | MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, 340,5 x 231,5 cm, signerad AB MMF. | 85 000 SEK |
112 | MATTA, "Tusenskönan med blått" ("Bellis"), flossa, 248,5 x 176 cm, signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
113 | MATTA, "Örtagården", flossa, 322 x 231 cm, signerad AB MMF. | 75 000 SEK |
114 | MATTA, "Katarina, grön", flossa, 238 x 208 cm, signerad AB MMF BN. | 70 000 SEK |
115 | MATTA, "Bäckahästen", tät rölakan, 309 x 196,5 cm, signerad MMF. | 50 000 SEK |
116 | MATTA, "Ljusa mattan", rölakan, 284,5 x 203,5 cm, signerad MMF. | 38 000 SEK |
117 | MATTA, "Bruna heden", rölakan, 306 x 204 cm, signerad MMF. | 34 000 SEK |
118 | MATTA, "Salerno blå", rölakan, 371,5 x 255,5 cm, signerad AB MMF BN. | 290 000 SEK |
119 | MATTA, rölakan, 305,5 x 205,5 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG. | 16 000 SEK |
120 | MATTA, "Harlequin", rölakan, 382 x 318 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte). | 145 000 SEK |
121 | MATTA, "Falurutan, Duhs II", rölakan, 470 x 231 cm, signerad AB MMF BN. | 230 000 SEK |
122 | ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 54 x 110 cm. Skåne omkring 1800. | 7 500 SEK |
123 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, 350,5 x 372,5 cm, signerad Bryssel-Brabant, Flandern, 1500-talets mitt. | 115 000 SEK |
124 | MATTA, semiantik Isfahan figural, 215,5 x 140,5 cm. | 22 000 SEK |
124A | MATTA, SEMIANTIK SILKE KESHAN, 212 x 129,5 cm. | 34 000 SEK |
125 | MATTA, semiantik Teheran figural, 303,5 x 198-205,5 cm. | 34 000 SEK |
126 | MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS PETAG, 396,5 x 305,5 cm. | 60 000 SEK |
127 | MATTA, semiantik silke Täbris figural, signerad Haddad, 180,5 x 123,5 cm. | 31 000 SEK |
128 | 14 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal. | 30 000 SEK |
129 | Två graverade och slipade vinglas, 1700-tal. | 17 000 SEK |
130 | Ett ryskt champagneglas, troligen Kejserliga Glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets slut. | 10 000 SEK |
131 | En rysk glasskål, Kejserliga Glasmanufakturen, St. Petersburg, 1800-tal. | Återrop |
132 | Fyra ryska glas, Kejserliga glasmanufakturen, 1800-talets första del. | 30 000 SEK |
133 | Ett svenskt fajansfat tillverkat av Rörstrand, märkt 10/1 (17)60. | 10 000 SEK |
134 | Ett par fajansvaser med lock, Marieberg, 1700-tal. | 18 000 SEK |
135 | En servis tillverkad av Meissen, "Tusen och en natt", 1900-tal. (44 delar). | 58 000 SEK |
136 | En rysk porslins tazza, omärkt. | 7 000 SEK |
137 | En porslinsvas tillverkad av Kejserliga porslinsmanufakturen, Nicholas I (1825-55). | Återrop |
138 | En porslinskopp med fat, troligen Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-talets första hälft. | Återrop |
139 | En rysk kopp med ett fat, Bröderna Kudinovs fabrik, samt en ensam kopp, Gardner, Empire. | Återrop |
140 | En rysk figurin i biskviporslin, Kuznetsov, 1900-talets första hälft. | 48 000 SEK |
141 | En rysk figurin i biskviporslin, tidigt 1900-tal. Otydligt fabriksmärke. | 22 000 SEK |
142 | En rysk figurin i biskviporslin, Gardner, Verbilki Dmitrov, gub (1891-1917). | 110 000 SEK |
143 | En rysk figurin i biskviporslin, omkring 1900. | 42 000 SEK |
144 | FIGURIN, biskviporslin. Gardner, Verbilki, Dmitrov gub, (1891-1917). | 65 000 SEK |
145 | Två ryska figuriner i biskviporslin, omkring 1900. | 16 000 SEK |
146 | En Flora Danica servis, tillverkad av kunglig dansk, 1900-tal. (27 delar). | 46 000 SEK |
147 | 14 stycken Flora Danica tallrikar, tillverkade av Kunglig dansk. | 40 000 SEK |
148 | Hugo Birger, "I soffhörnet". | 270 000 SEK |
149 | IDA GISIKO-SPÄRCK, olja på duk, signerad och daterad -87. | Återrop |
150 | Prins Eugen, "St[r]andbild W.udden 1939". | 140 000 SEK |
151 | Carl Skånberg, "Hamnen i Rotterdam". | 80 000 SEK |
152 | Helmer Osslund, "Åreskutan om hösten". | 70 000 SEK |
153 | ANTON GENBERG, duk, signerad A. Genberg och daterad Stockholm 1892. | Återrop |
154 | Bruno Liljefors, Rävjakt med hundar. | 160 000 SEK |
155 | John Bauer, ”Här har du allt, som återstår av mina kläder”. | Återrop |
156 | Carl Milles, Studie av en holländsk kvinna. | 35 000 SEK |
157 | Eric Grate, "Esox Rex". | Återrop |
158 | Christian Berg, "Kvinnlig abstraktion". | 250 000 SEK |
159 | Edgar Degas, Danseuse mettant son bas (première étude). | 2 000 000 SEK |
160 | Esaias Thorén, "Komposition (Horisontal)". | 230 000 SEK |
161 | Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)". | 2 100 000 SEK |
162 | Öyvind Fahlström, "Stegar", 1961. | 480 000 SEK |
163 | Alexander Calder, "Grass". | 760 000 SEK |
164 | Victor Vasarely, "Usek". | 175 000 SEK |
165 | "Électricité - Dix rayogrammes de Man Ray et un texte de Pierre Bost", 1931. | Återrop |
166 | Otto G Carlsund, "Brun maskinist" (L'Operateur brun). | 7 500 000 SEK |
167 | Victor Vasarely, Utan tiel. | 135 000 SEK |
168 | Carl Milles, "Poseidon". | 185 000 SEK |
169 | Eric Grate, "Anadyomene". | 40 000 SEK |
170 | AUGUSTE RODIN, Skulptur, brons. Signerad och med gjutarstämpel. Höjd 12,5 cm (inkl. sockel 20,5 cm). | Återrop |
171 | Eric Grate, "Entomologiskt kvinnorov". | 70 000 SEK |
172 | Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Catharina Thegner" (född Gerdes 1638-1681). | 26 000 SEK |
173 | Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso". | 50 000 SEK |
174 | Pehr Hilleström, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2). | 95 000 SEK |
175 | Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder". | Återrop |
176 | Georg Engelhard Schröder, "Mehmet Efendi med uppvaktning". | Återrop |
177 | Georg Engelhard Schröder, "Mustafa Aga med uppvaktning". | Återrop |
178 | Georg Engelhard Schröder, "Mustafa Aga med uppvaktning". | Återrop |
179 | Johan David Swartz (Schwartz), Konung Karl XII av Sverige (1682-1718). | 1 500 000 SEK |
180 | Bruno Liljefors, Gryningslandskap med rävfamilj. | 85 000 SEK |
180A | John Bauer, "Floden". | 65 000 SEK |
181 | Wilhelm von Gegerfelt, Gryningslandskap med figur och kärra. | 55 000 SEK |
182 | Bruno Liljefors, Rävhona med byte. | 200 000 SEK |
183 | Anders Zorn, "Kaikroddare III". | 7 000 000 SEK |
184 | Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd". | Återrop |
185 | Carl Fredrik Hill, "Tropiskt landskap". | 32 000 SEK |
186 | Carl Fredrik Hill, "Rundkyrka och sjukhuslängor vid vatten". | |
187 | Carl Fredrik Hill, Vinterekar i översvämmat landskap. | 50 000 SEK |
188 | Carl Fredrik Hill, Flodlandskap med klippblock. | 24 000 SEK |
189 | Carl Fredrik Hill, Speglande reservoar mellan två ökenklippor. | 85 000 SEK |
190 | Carl Fredrik Hill, "Vinterkväll". | 75 000 SEK |
191 | Carl Fredrik Hill, Stilleben med svartrötter och lökar. | 60 000 SEK |
192 | Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten". | 34 000 SEK |
193 | Carl Fredrik Hill, "Forsen och de fyra granarna". | 34 000 SEK |
194 | Carl Fredrik Hill, "Vinter". | 44 000 SEK |