Nr. | Föremål | Klubbat pris |
806 | Pehr Hilleström, "Kärleksbrevet". | Återrop |
807 | Pehr Hilleström Tillskriven, "Tillrättavisningen". | Återrop |
808 | Pehr Hilleström, Scen ur La belle Arsène (akt III, scen VIII). | 125 000 SEK |
809 | Pehr Hilleström, Ebba Brahes trolofning med Jacob de la Gardie. | 110 000 SEK |
810 | Bengt Nordenberg, Interiör med familj framför spisen. | 22 000 SEK |
811 | Bengt Nordenberg, Eldsvådan. | 36 000 SEK |
812 | Johan Henrik Scheffel, "Claes Cederström" (1726-1778). | 38 000 SEK |
813 | ANDERS EKLUND, olja på duk, signerad och daterad 1770 a tergo. | Återrop |
814 | Jonas Forsslund, "Beata Catharina Lovisa Cederström" (1771-1862). | 9 000 SEK |
815 | Jonas Forsslund, "Henrietta Elisabeth Cederström" (1770-1854). | 9 000 SEK |
816 | Jonas Forsslund Tillskriven, "Charlotta Ulrica Cederström" (1768-1833). | 9 000 SEK |
817 | CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk. | Återrop |
818 | Damporträtt i vit chemise klänning med blåtvit randiga rosetter. | 54 000 SEK |
819 | Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse. | 30 000 SEK |
820 | Edvard Bergh, Pastoralt landskap med figurer vid å. | 50 000 SEK |
821 | Edvard Bergh, Skogsglänta med en herde och hans hund. | 25 000 SEK |
822 | Kilian Zoll, "Midsommardans i Rättvik". | 220 000 SEK |
823 | Johan Peter Cumelin, "Börian af Bataillen-Slaget vid Ölands södra udde 26 juli 1789/ Hans Kongl Höghet Stor Amiralens infart till Carlskrona". | Återrop |
824 | CARL PETTER HILLESTRÖM, Akvarell, signerad och otydligt daterad (17)84?. | Återrop |
825 | NICLAS LAFRENSEN D.Y. Akvarellerad tuschlavering. Signerad Lawreince och daterad 1780. | Återrop |
826 | Elias Brenner Tillskriven, Porträtt av herre i allongeperuk och harnesk. | 11 000 SEK |
826A | Johan Fredrik Martin, "Stockholm från Saltsjön" ("Stockholm från södra sidan"), ur: "Svenska Vuer". | 16 000 SEK |
826B | Johan Fredrik Martin, "Stockholm från nya Kungsholmsbron och Glasbruksgatan" ("Utsigt af Stockholm tagen från Kungsholmen"), ur "Svenska Vuer". | 16 000 SEK |
826C | Johan Fredrik Martin, "Stockholm sedt ifrån Mälare sidan" (Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen), ur: "Svenska Vuer". | 16 000 SEK |
826D | Johan Fredrik Martin, "Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais o Opera Huset". | 19 000 SEK |
827 | Babels torn. | 50 000 SEK |
828 | Pieter Brueghel dy Hans art, Vinterlandskap med människor på isen. | 380 000 SEK |
829 | Johann Franz Haberstroh, Minervas triumf. | 50 000 SEK |
830 | Perseus och Andromeda. | 36 000 SEK |
831 | Adriaen van der Cabel, Hamnscener från Neapel (2). | Återrop |
833 | Petrus Jan (Johannes) Schotel, Holländska fartyg vid kust. | 30 000 SEK |
834 | Wilhelm Melbye, Marin med tre skepp vid kust. | Återrop |
835 | Adriaen de Gryeff, Stilleben med frukter och villebråd. | 75 000 SEK |
836 | Michiels Simons (Simonis), Stilleben med fasan, remmare med citron samt skål med frukter. | 80 000 SEK |
837 | Stilleben med blommor, frukter, pokal och silverfat med en sittande rödhake. | 44 000 SEK |
838 | Stilleben med bröd och rotfrukter på tennfat. | 65 000 SEK |
839 | Fruktstilleben med ananas, körsbär, vindruvor, persikor och plommon. | 28 000 SEK |
840 | Pieter Elinga Janssens Tillskriven, Stilleben med en remmare, citron och apelsin. | Återrop |
841 | Dörröverstycken med fruktstilleben (2). | 60 000 SEK |
842 | HOLLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 16-/1700-tal. | Återrop |
843 | Joos van Craesbeeck, Värdshusinteriör. | Återrop |
844 | David Teniers d.y Hans efterföljd, Kroginteriör med piprökare. | 10 000 SEK |
845 | JEAN MICHELIN, tillskriven. Olja på uppfodrad duk. Ej signerad. | Återrop |
846 | David Monies, Sommargille. | Återrop |
847 | Giuliano Bugiardini Hans krets, Madonna med Jesusbarnet och Johannes Döparen som barn. | 195 000 SEK |
848 | Stefanus stening. | 36 000 SEK |
849 | Paolo Veronese Hans art, Kain och Abel. | 40 000 SEK |
850 | Landskap med Maria, Jesusbarnet och änglar. | 22 000 SEK |
851 | Jan Gossaert Hans efterföljd, Jungfru Maria, Jesusbarnet & Johannes Döparen. | Återrop |
852 | Allaert van Everdingen Tillskriven, Landskap med figurer vid vattenfall. | 115 000 SEK |
853 | Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Forslandskap med figurer. | Återrop |
854 | Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Figurer och bebyggelse i landskap. | Återrop |
855 | LUCAS VAN UDEN, hans krets. Olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
856 | SEBASTIEN VRANCX, hans krets, ett par, olja på pannå, signerade med initialer VS(?). | Återrop |
857 | Jean Baptiste Pillement Tillskrivna, Flodlandskap med staffarsfigurer och hästar (2). | Återrop |
858 | Flodlandskap med bebyggelse längs stränderna. | Återrop |
859 | Kvinna med svart dok. | 20 000 SEK |
860 | LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad. | Återrop |
861 | NICOLAES MAES, tillskriven. Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
862 | Parporträtt med ung herre och dam. | 34 000 SEK |
863 | Jan Havicksz. Steen Hans krets, Kärlekspar. | 8 000 SEK |
864 | LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval. | Återrop |
865 | Dam i vit klänning och blå mantel. | 15 000 SEK |
866 | THOMAS LAWRENCE, hans krets, olja på duk. | Återrop |
867 | August Querfurt Tillskriven, Batalj utanför stadsmuren. | 32 000 SEK |
868 | Francesco Giuseppe Casanova Hans krets, Härläger med ryttare. | 15 000 SEK |
869 | Slaget vid Wien 1683. | 48 000 SEK |
870 | Charles Breydel Tillskriven, Fältläger med figurer och hästar. | 16 000 SEK |
871 | Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2). | 20 000 SEK |
872 | Johann Conrad Seekatz Tillskriven, Putti med militärtroféer. | Återrop |
873 | Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Tre nymfer i landskap. | Återrop |
874 | ABRAHAM JANSZ BEGEYN, tillskriven. Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
875 | HENDRIK VAN MINDERHOUT, hans krets. Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
876 | ADRIAEN DE GRYEFF, Jakten, olja på duk, signerad. | Återrop |
877 | Giulio Cesare Procaccini Hans art, Dam med pärlörhängen som håller en bok. | 22 000 SEK |
879 | "Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika). | Återrop |
880 | Samuel Dixon Tillskrivna, Gouacher med fåglar (4). | 110 000 SEK |
881 | FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade. | Återrop |
882 | JOSEPH-MARIE VIEN, Circle of, Tuschlavering och akvarell, ej signerad. | Återrop |
883 | André Pujos, Markisen och Markisinnan De Vilette. Ett par. Signerade A. Pujos och daterade 1788 (2). | 30 000 SEK |
884 | WOLTER SIEWERS, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)), konfektfat, silver, barock. | 19 000 SEK |
885 | WOLTER SIEWERS, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)), dosa, silver, barock. | 36 000 SEK |
886 | JÖRAN HIERONYMI BERNEGAU, Norrköping (verksam -1648-1679), brännvinsskål, silver, barock. | 28 000 SEK |
887 | JOHAN FRIEDRICH STRAUB, Karlstad (verksam -1674-1713), filigranbägare med lock, silver, barock. | 28 000 SEK |
888 | JOHAN WEFWER (verksam i Linköping 1672-1705), bägare på kulfötter, silver, barock. | 14 000 SEK |
889 | BÄGARE på kulfötter, Stockholm 1693, icke identifierad mästarstämpel, silver, barock. | 6 500 SEK |
890 | ABRAHAM GRILL, Augsburg (verksam 1672-1682), dryckeskanna, silver, barock. | 20 000 SEK |
891 | HENRIK MÖLLER dä, Stockholm (1645-1690) före 1689, dryckeskanna, silver, barock. | 40 000 SEK |
892 | JOHAN BIÖRCK, Västerås (verksam 1680-1709), dryckeskanna, silver, barock. | 60 000 SEK |
893 | JOHAN RYBERGS änka, Uddevalla 1759, saltkar, ett par, silver, rokoko. | 22 000 SEK |
894 | Johan Lorens Starin, kaffekanna, silver, Stockholm 1742. Fredrik I:s stil. | Återrop |
895 | Johan Wennerwall, Göteborg 1756, kaffekanna, silver, rokoko. | Återrop |
896 | JOHAN BERGENGREN, Kristianstad 1764, gräddsnäcka, silver, rokoko. | 20 000 SEK |
897 | PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1776, gräddsnäcka, silver, rokoko. | Återrop |
898 | ANDERS CASTMAN dy, Eksjö 1779, konfektskål, silver, rokoko. | 28 000 SEK |
899 | FAT/KAROTT, Firman Parker & Wakelin, London 1767, silver. | 10 000 SEK |
900 | TEKANNA, Lars Boye, Stockholm 1786, tekanna, silver, gustaviansk. | Återrop |
901 | STEPHAN HALLING, Örebro 1788, mjölkkanna, silver, gustaviansk. | 15 000 SEK |
902 | ANDERS BRANDT, Norrköping 1781, sockerskålar, ett par, silver, gustavianska. | Återrop |
903 | ARVID FLOBERG, Stockholm 1783, sockerskål med lock, silver, gustaviansk. | Återrop |