Markisen och Markisinnan De Vilette. Ett par. Signerade A. Pujos och daterade 1788 (2)
Blyerts. Förgyllda ramar i rokoko med ätten Grills vapen (ett krön kompletterat). Vardera 44,5 x 32,5 cm , inklusive ram.
Carl Ulrik Palms (1864-1954, ägare av Bukowskis konsthandel 1900-1905) samling, Stockholm.
"Intern. Tentoonstelling van Oude Kunst", Rijksmuseum, Amsterdam 1936, nr 196.