Kan inte nå servern

Klassiska 593

 
1281 föremål
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
613. NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal.
613. NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
395. NECESSAIRE samt NÅLHUS, tre stycken, porslin. 1700-tal samt en 1800-tal.
395. NECESSAIRE samt NÅLHUS, tre stycken, porslin. 1700-tal samt en 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
398. NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1900-tal.
398. NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
861. NICOLAES MAES, tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
861. NICOLAES MAES, tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
932. NILS DAHL, Linköping (verksam 1739-1786), tårtspade, silver, senbarock.
932. NILS DAHL, Linköping (verksam 1739-1786), tårtspade, silver, senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
645. Nils Kreuger, "Från Maria kyrkogård".
645. Nils Kreuger, "Från Maria kyrkogård".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
775. Nils Möllerberg, "Dansen".
775. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
774. Nils Möllerberg, "Flora".
774. Nils Möllerberg, "Flora".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
776. Nils Möllerberg, "Sigyn".
776. Nils Möllerberg, "Sigyn".
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
745. Oldrich Blazicek, "Tani ve Slavikove" (Töväder i Slavikov).
745. Oldrich Blazicek, "Tani ve Slavikove" (Töväder i Slavikov).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
671. Olle Hjortzberg, Stilleben med kristallvas och äpplen.
671. Olle Hjortzberg, Stilleben med kristallvas och äpplen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
654. Olle Hjortzberg, Stilleben med silverpokal och äpple.
654. Olle Hjortzberg, Stilleben med silverpokal och äpple.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
673. Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".
673. Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
689. Olof Sager-Nelson, "Ett barn".
689. Olof Sager-Nelson, "Ett barn".
Klubbat pris 
1 250 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
784. Orazio Andreoni, Al mare.
784. Orazio Andreoni, Al mare.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
623. PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
623. PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
990. PATEK PHILIPPE, Geneve, armbandsur, 25 mm,
990. PATEK PHILIPPE, Geneve, armbandsur, 25 mm,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 SEK
925. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1767, matknivar 12 st, silver.
925. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1767, matknivar 12 st, silver.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
897. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1776, gräddsnäcka, silver, rokoko.
897. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1776, gräddsnäcka, silver, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
907. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1798, sockerskrin, silver, gustavianskt.
907. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1798, sockerskrin, silver, gustavianskt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
934. PEHR ZETHELIUS, Stockolm 1810, ljusstakar, ett par, silver, sengustavianska.
934. PEHR ZETHELIUS, Stockolm 1810, ljusstakar, ett par, silver, sengustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
919. PELLE SELLSTEDT, Sundsvall 1765, bröllopsbägare, silver.
919. PELLE SELLSTEDT, Sundsvall 1765, bröllopsbägare, silver.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. PENNSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
227. PENNSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
250. PENSELSTÄLL, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
250. PENSELSTÄLL, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 15 000 SEK
658. PER EKSTRÖM, duk, signerad P. Ekström.
658. PER EKSTRÖM, duk, signerad P. Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
725. PER EKSTRÖM, pannå, signerad Ekström.
725. PER EKSTRÖM, pannå, signerad Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
743. PETER ILSTED, duk, monogramsignerad PI.
743. PETER ILSTED, duk, monogramsignerad PI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
923. PETTER LUND, Nyköping 1713, råttsvanssked, silver.
923. PETTER LUND, Nyköping 1713, råttsvanssked, silver.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
273. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
295. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
295. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
294. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
294. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
296. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
296. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
272. PLAKETT, porslin. Kina, attributed to Deng Bishan, Republik.
272. PLAKETT, porslin. Kina, attributed to Deng Bishan, Republik.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
268. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
268. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
632. PLÅTMYNT, 1 Daler Silvermynt, Drottning Kristina, Sverige 1652.
632. PLÅTMYNT, 1 Daler Silvermynt, Drottning Kristina, Sverige 1652.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
637. PLÅTMYNT, 1/2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1712.
637. PLÅTMYNT, 1/2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1712.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
638. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik, Sverige 1756.
638. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik, Sverige 1756.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
635. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XI, Sverige 1674.
635. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XI, Sverige 1674.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
633. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1710.
633. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1710.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
636. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1717.
636. PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1717.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
634. PLÅTMYNT, 4 Daler Silvermynt, Ulrika Eleonora, Sverige 1720.
634. PLÅTMYNT, 4 Daler Silvermynt, Ulrika Eleonora, Sverige 1720.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
381. POKAL, glas. Troligen Ryssland, 1700-tal.
381. POKAL, glas. Troligen Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
274. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
274. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
849. Paolo Veronese Hans art, Kain och Abel.
849. Paolo Veronese Hans art, Kain och Abel.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
862. Parporträtt med ung herre och dam.
862. Parporträtt med ung herre och dam.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
753. Paul Fischer, Badande kvinnor.
753. Paul Fischer, Badande kvinnor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
752. Paul Fischer, Gatuvy vid Helligåndskirke.
752. Paul Fischer, Gatuvy vid Helligåndskirke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
737. Peder Mork Mönsted, Bäck i bokskog.
737. Peder Mork Mönsted, Bäck i bokskog.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
805. Pehr Hilleström Hans krets, Par med mus och musfälla (2).
805. Pehr Hilleström Hans krets, Par med mus och musfälla (2).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
807. Pehr Hilleström Tillskriven, "Tillrättavisningen".
807. Pehr Hilleström Tillskriven, "Tillrättavisningen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
803. Pehr Hilleström, "Ett fruent drar på strumpan, och pigan kramar något ur svampen".
803. Pehr Hilleström, "Ett fruent drar på strumpan, och pigan kramar något ur svampen".
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
806. Pehr Hilleström, "Kärleksbrevet".
806. Pehr Hilleström, "Kärleksbrevet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
804. Pehr Hilleström, "Tvenne fruntimmer som bannar en gosse".
804. Pehr Hilleström, "Tvenne fruntimmer som bannar en gosse".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
809. Pehr Hilleström, Ebba Brahes trolofning med Jacob de la Gardie.
809. Pehr Hilleström, Ebba Brahes trolofning med Jacob de la Gardie.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
808. Pehr Hilleström, Scen ur La belle Arsène (akt III, scen VIII).
808. Pehr Hilleström, Scen ur La belle Arsène (akt III, scen VIII).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
703. Per Ekström, Väderkvarn vid havet, motiv från Öland.
703. Per Ekström, Väderkvarn vid havet, motiv från Öland.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
759. Per Hasselberg, Skulptur föreställande Pontus Fürstenberg.
759. Per Hasselberg, Skulptur föreställande Pontus Fürstenberg.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
830. Perseus och Andromeda.
830. Perseus och Andromeda.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
833. Petrus Jan (Johannes) Schotel, Holländska fartyg vid kust.
833. Petrus Jan (Johannes) Schotel, Holländska fartyg vid kust.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
828. Pieter Brueghel dy Hans art, Vinterlandskap med människor på isen.
828. Pieter Brueghel dy Hans art, Vinterlandskap med människor på isen.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1044. PÄRLCOLLIER med naturliga seedpärlor (små äkta saltvattenspärlor).
1044. PÄRLCOLLIER med naturliga seedpärlor (små äkta saltvattenspärlor).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1213. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
1213. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1210. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
1210. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
1181. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
1181. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
44 000 - 50 000 SEK
1287. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor i olika färger.
1287. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor i olika färger.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
34 000 - 40 000 SEK
1185. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor.
1185. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
42 000 - 50 000 SEK
1263. PÄRLCOLLIER, 3-radigt, med odlade saltvattenspärlor.
1263. PÄRLCOLLIER, 3-radigt, med odlade saltvattenspärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
214. RAKSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
214. RAKSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?