PETTER ENEROTH, Stockholm 1785, sockerskål med lock, silver, gustaviansk.
Rund, på hög fot, livet med pålagda antikiserande medaljonger, uppsvängda hänklar, toppigt lock med bärknopp, även locket med stämplar. På fotkanten lodangivelse 42 7/8. Höjd 23 cm, vikt 564 gram.
Lätt bruksslitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in