Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal. | 7 000 SEK |
102 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
103 | Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend. | 5 000 SEK |
104 | Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 17 000 SEK |
106 | René Lalique, bordslampa, "Fougères", Frankrike 1920-30-tal, modell 923. | 5 500 SEK |
107 | Paolo Venini, & FULVIO BIANCONI, vas "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 11 000 SEK |
108 | Tyra Lundgren, fåglar, 2 st, Venini, Murano, Italien 1940-50-tal. | 6 000 SEK |
109 | Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal. | 9 500 SEK |
110 | Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
111 | Fulvio Bianconi, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 36 000 SEK |
112 | Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 50 000 SEK |
113 | Tapio Wirkkala, vaser, 3 st, Venini, Italien 1987. | 24 000 SEK |
114 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 12 000 SEK |
115 | Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal. | 16 000 SEK |
116 | Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal. | 28 000 SEK |
117 | Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal. | 40 000 SEK |
118 | Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal. | 9 000 SEK |
119 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960. | 50 000 SEK |
120 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960. | 25 000 SEK |
121 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956. | 80 000 SEK |
122 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959. | 52 000 SEK |
123 | Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958. | 8 000 SEK |
124 | Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930. | Återrop |
125 | Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957. | 10 000 SEK |
126 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal. | 8 500 SEK |
127 | Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1945. | 60 000 SEK |
128 | Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
129 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953. | 16 000 SEK |
130 | Stig Lindberg, surrealistisk skulptur, "Trädet och krukan", Gustavsberg 1940-tal. | 19 000 SEK |
131 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59. | 55 000 SEK |
132 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 45 000 SEK |
133 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964. | 32 000 SEK |
134 | Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1963. | 44 000 SEK |
135 | STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1961. | Återrop |
136 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 42 000 SEK |
137 | Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72. | 6 500 SEK |
138 | Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970. | 7 500 SEK |
139 | Stig Lindberg, schackpjäser, 31 st, Gustavsberg 1970-tal. | 32 000 SEK |
140 | STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976. | Återrop |
141 | Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972. | 4 000 SEK |
142 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969. | 30 000 SEK |
143 | Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72. | 6 000 SEK |
144 | Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970. | 10 000 SEK |
145 | vaser, 4 st, Gustavsberg studio 1968-73. Delas upp i 3 nummer vid omförsäljning. | Återrop |
146 | Stig Lindberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1976-77. | 6 000 SEK |
147 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970. | 6 000 SEK |
148 | Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt. | 36 000 SEK |
149 | Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954. | 8 500 SEK |
150 | Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
151 | Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal. | 9 000 SEK |
152 | Stig Lindberg, vas/skulptur, Gustavsbergs studio 1960. | 55 000 SEK |
153 | Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal. | 3 500 SEK |
154 | Stig Lindberg, skålar på fot, 2 st och vas, Gustavsbergs studio 1976-80, den större osignerad. | 10 000 SEK |
155 | Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969. | 6 500 SEK |
156 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 13 000 SEK |
157 | Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76. | 24 000 SEK |
158 | Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977. | 4 000 SEK |
159 | Stig Lindberg, bordslampor, 2 st, snarlika, Gustavsbergs studio 1975-77. | 19 000 SEK |
160 | Stig Lindberg, servisdelar, 29 st "Löja", Gustavsberg 1948-62. | 30 000 SEK |
161 | Stig Lindberg, reliefer, 6 st ur "Pepparkaksserien", Gustavsbergs studio 1970-tal. | 16 000 SEK |
162 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968. | 70 000 SEK |
163 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967. | 19 000 SEK |
164 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72. | 22 000 SEK |
165 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963. | 36 000 SEK |
166 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 22 000 SEK |
167 | Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976. | 18 000 SEK |
168 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976. | 18 000 SEK |
169 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | 34 000 SEK |
170 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960. | 18 000 SEK |
171 | Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1965. | 75 000 SEK |
172 | Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 20 000 SEK |
173 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 22 000 SEK |
174 | Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 26 000 SEK |
175 | Berndt Friberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1973-76. | 28 000 SEK |
176 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 13 000 SEK |
177 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974. | 9 500 SEK |
178 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976. | 15 000 SEK |
179 | Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75. | 24 000 SEK |
180 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 44 000 SEK |
181 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972. | 26 000 SEK |
182 | Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 14 000 SEK |
183 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952. | 35 000 SEK |
184 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952. | 26 000 SEK |
185 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77. | 9 000 SEK |
186 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72. | 5 000 SEK |
187 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976. | 28 000 SEK |
188 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977. | 16 000 SEK |
189 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972. | 6 000 SEK |
190 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 6 500 SEK |
191 | vas och skål, Gustavsbergs studio 1973-75. Delas upp i två med skål och vas i varsitt nummer. | Återrop |
192 | Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77. | 6 000 SEK |
193 | Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio ca 1950. | 9 000 SEK |
194 | Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950. | 15 000 SEK |
195 | Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897. | 18 000 SEK |
196 | Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal. | 14 000 SEK |
197 | Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal. | 20 000 SEK |
198 | Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
199 | Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
200 | HERTHA HILLFON, skulptur, 2 delar, egen ateljé, Stockholm. | Återrop |
201 | HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike. | Återrop |