kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
Lergods, kulformade med horisontella, sk lavaglasyr i grönt och brunt. Signerade Bo ED D9/0, /1 resp /3, LAVA. Höjd 11,5, 16 och 24 cm.
Modellen var i produktion 1930-43.