Klassiska 589

1400 föremål
799. SKÅL. Lergods. Sannolikt Nishapur 900-tal, Iran. Diameter 28,5 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
341. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
312. SNUSFLASKA med PROPP, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
50. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
313. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
59. SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
53. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
54. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
61. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
63. SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1192. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1191. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
79. SPEGEL, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1227. SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1230. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1229A. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1229. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1221. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1225. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1232. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
381. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1313. STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1209. STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1214. STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1206. STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1212. STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1211. STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
61 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
78. STRYKJÄRN, brons. Qingdynasty (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
8. STÄLL, polerad brons/kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
232. STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
810. Seirafian, MATTA. Isfahan, Seirafian. 323,5 x 212 cm.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
991. Sigrid Fridman, "Havshästen".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1115. Slaget vid Wien 1683.
1115. Slaget vid Wien 1683.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
858. Stefan Johansson, "Bron i dimma".
Klubbat pris
1 750 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
875. Stefan Johansson, Huvud i profil.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
874. Stefan Johansson, Porträtt August Chrysosemus Borgström.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
416. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
82. Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1341. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, daterad 25/11 (17)66.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1215. TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
263. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
258. TALLRIKAR, 35 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1356. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1344. TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
36. TAZZA, försilvrad. Sydostasien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
371. TAZZA, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1301. TAZZA. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
241. TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK