Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
277. VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
277. VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
242. VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1325. VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal.
1325. VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1327. VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.
1327. VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1324. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
1324. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1369. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
1369. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
14. VOTIVSTEN. Tibet.
14. VOTIVSTEN. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1239. VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
1239. VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1279. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1279. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
451. W A Bolin, Stockholm 1970-tal. Bestickuppsättning, 137 delar. Modell F.
451. W A Bolin, Stockholm 1970-tal. Bestickuppsättning, 137 delar. Modell F.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
914. Wilhelm von Gegerfelt, Motiv från Venedig.
914. Wilhelm von Gegerfelt, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1006. William Henry Margetson, Kvinna i båt.
1006. William Henry Margetson, Kvinna i båt.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1007. Wlastimil Hofman, Porträtt av en flicka.
1007. Wlastimil Hofman, Porträtt av en flicka.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
292. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
279. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
279. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
404. Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Kaffekanna, rokoko.
404. Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Kaffekanna, rokoko.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1362. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
1362. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
781. ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 51 x 102,5 cm. Skåne 1822.
781. ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 51 x 102,5 cm. Skåne 1822.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. ÅKDYNA. Rölakan. 49,5 x 92,5 cm. Skåne, Österlen 1800-tal.
782. ÅKDYNA. Rölakan. 49,5 x 92,5 cm. Skåne, Österlen 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
762. ÖRHÄNGEN av Paul Binder, Schweiz.
762. ÖRHÄNGEN av Paul Binder, Schweiz.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
767. ÖRHÄNGEN med ametister samt akvamariner.
767. ÖRHÄNGEN med ametister samt akvamariner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
730. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.50 ct enligt gravyr.
730. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.50 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.27 ct enligt gravyr.
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.27 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
728. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.89 ct enligt gravyr.
728. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 2.89 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
628. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 3.85 ct totalt, enligt gravyr.
628. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 3.85 ct totalt, enligt gravyr.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
617. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 4.08 ct totalt enligt gravyr.
617. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 4.08 ct totalt enligt gravyr.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
588. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
588. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.75 ct.
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
677. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.80 ct.
677. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
689. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.
689. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
608. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt2.58 ct enligt gravyr.
608. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt2.58 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
556. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt ca 2.30 ct.
556. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
681. ÖRHÄNGEN med droppslipade smaragder och briljantslipade diamanter.
681. ÖRHÄNGEN med droppslipade smaragder och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
76 000 - 78 000 SEK
658. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter i blomformation.
658. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter i blomformation.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
485. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter och troligen naturliga pärlor.
485. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter och troligen naturliga pärlor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
478. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt troligen orientaliska barocka pärlor.
478. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt troligen orientaliska barocka pärlor.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
480. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter, totalt ca 2.50 ct, och seed-pärlor.
480. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter, totalt ca 2.50 ct, och seed-pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
726. ÖRHÄNGEN med markis- och briljantslipade diamanter totalt ca 1.95 ct.
726. ÖRHÄNGEN med markis- och briljantslipade diamanter totalt ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
554. ÖRHÄNGEN med markisslipade diamanter totalt ca 4.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
554. ÖRHÄNGEN med markisslipade diamanter totalt ca 4.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
745. ÖRHÄNGEN med odlade söderhavspärlor (South Sea).
745. ÖRHÄNGEN med odlade söderhavspärlor (South Sea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
573. ÖRHÄNGEN med orange-gula safirer.
573. ÖRHÄNGEN med orange-gula safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
562. ÖRHÄNGEN med peridoter samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
562. ÖRHÄNGEN med peridoter samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 16 000 SEK
597. ÖRHÄNGEN med rosa kalcedon, tanzaniter samt briljantslipade diamanter.
597. ÖRHÄNGEN med rosa kalcedon, tanzaniter samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. ÖRHÄNGEN med rökkvarts samt diamanter totalt ca 1.25 ct.
565. ÖRHÄNGEN med rökkvarts samt diamanter totalt ca 1.25 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
525. ÖRHÄNGEN med smaragder och briljantslipade diamanter.
525. ÖRHÄNGEN med smaragder och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
756. ÖRHÄNGEN med smaragder totalt ca 7.00 ct samt diamanter totalt ca 2.50 ct.
756. ÖRHÄNGEN med smaragder totalt ca 7.00 ct samt diamanter totalt ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
674. ÖRHÄNGEN med smaragder, 2.18 ct respektive 2.71 ct, och diamanter.
674. ÖRHÄNGEN med smaragder, 2.18 ct respektive 2.71 ct, och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
771. ÖRHÄNGEN med svarta opaler och briljantslipade diamanter.
771. ÖRHÄNGEN med svarta opaler och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
652. ÖRHÄNGEN med vita och gula odlade pärlor samt diamanter.
652. ÖRHÄNGEN med vita och gula odlade pärlor samt diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
548. ÖRHÄNGEN, Bulgari, B.Zero 1, med briljantslipade diamanter.
548. ÖRHÄNGEN, Bulgari, B.Zero 1, med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
515A. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor samt briljantslipad diamant ca 0.90 ct/styck.
515A. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor samt briljantslipad diamant ca 0.90 ct/styck.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
36 000 - 38 000 SEK
491. Örhängen med troligen odlade pärlor samt rosenslipade diamanter.
491. Örhängen med troligen odlade pärlor samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK