Baljfåtölj, sidan i flätad dubbelrotting, sarg med geometrisk dekor, lösa djupstoppade sitsar. Märkta med NK-bricka 35344 - 16883.
Sekundär bronsering, slitage.
Korsettaffären "Universal", Drottninggatan 82, Stockholm. Fåtöljerna stod i lokalen då nuvarande ägare tog över affären år 1959. Verksamheten pågick till 1982.
Beställda av Fastighets AB Huvudstaden, ritningen daterad 29 november 1930.