Lackerat i svart, blåtonat och beige med förgyllda detaljer. Uppfällbar skiva, sargen med meanderbård i relief, ben med krönande kapitäl och vasakärvar. Längd 80 cm bredd 49,5 cm, höjd 76,5 cm, skivan uppfälld 99 x 80 cm.
Slitage och färgbortfall.