Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1874-1908) märke och period. | 16 000 SEK |
2 | PARTI, smycken, nagelskydd, ciggarettmunstycke m.m. Qingdynastin samt omkring 1900. | 6 700 SEK |
3 | ÄMBETSMANNAINSIGNIA, 10 stycken, olika material. Sen Qingdynasti. | 12 000 SEK |
4 | ROCK, siden. Höjd 112,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911). | 5 000 SEK |
5 | ASKAR med LOCK, förgylld koppar. Qingdynastin. | 6 500 SEK |
6 | MYNT, Silver. Kina daterat 17 året, 1928. | Återrop |
7 | SILVERMYNT, sju stycken. USA, Mexico och Kina, 1874-1920). | 8 000 SEK |
8 | SOLFJÄDRAR, två stycken. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 2 000 SEK |
9 | RULLMÅLNING, daoistiskt motiv med gudomar bärande besvärjelser, tjänare och följe. Mingdynastin, 1600-tal. | 50 000 SEK |
10 | RULLMÅLNING, en daoistisk Shuilu-målning av okänd konstnär, Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
11 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke (1662-1722). | 90 000 SEK |
12 | FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
13 | RÖKELSEKAR, kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke. | Återrop |
14 | VÄKTARE, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 7 000 SEK |
15 | TESKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke och period (1796-1820). | Återrop |
16 | SKEDAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | Återrop |
17 | VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
18 | TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
19 | PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 65 000 SEK |
20 | BÄGARE, nefrit, med lock och ställ med silverinläggningar och knopp i kvarts. Qingdynastin, 1800-tal. | 60 000 SEK |
21 | HÄST, jade. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 46 000 SEK |
22 | RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | Återrop |
23 | PENSELSTÄLL, bärnsten. Sen Qingdynasti omkring 1900. | 13 000 SEK |
24 | PENSELBAD, agat. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
25 | FIGURIN, kvarts. Qingdynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
26 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900. | Återrop |
27 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 8 500 SEK |
28 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, omkring 1900. | 4 500 SEK |
29 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | Återrop |
30 | TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
31 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med fyra karaktärers hallmärke. | 115 000 SEK |
32 | KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
33 | SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
34 | SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal. | 18 000 SEK |
35 | SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers rött märke och period (1875-1908). | 24 000 SEK |
36 | SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 26 000 SEK |
37 | VASER, ett par, lack. Sen Qingdynasti. | Återrop |
38 | RÖKELSEKAR, patinerad brons. Qingdynastin med Xuandes sex karaktärers märke. | 24 000 SEK |
39 | RÖKELSEKAR, patinerad brons. Mingdynastin med Xuandes sex karaktärers märke. | 65 000 SEK |
40 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
41 | RÖKELSEKAR, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644). | 75 000 SEK |
42 | RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, patinerad brons. 16/1700-tal, med Xuandes sex karaktärers märke. | 55 000 SEK |
43 | BUDDHA, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644). | 40 000 SEK |
44 | VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
45 | VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
46 | VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912). | Återrop |
47 | VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 10 300 SEK |
48 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
49 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
50 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
51 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
52 | TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
53 | BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | 20 000 SEK |
54 | RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912). | Återrop |
55 | PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke. | 25 000 SEK |
56 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis sex karaktärers märke och period (1862-74). | 85 000 SEK |
57 | FAT, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs sigillmärke. | 34 000 SEK |
58 | FAT, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 6 500 SEK |
59 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke. | 24 000 SEK |
60 | RÖKELSEKAR med senare LOCK, brons. Mingdynastin samt Qingdynastin. | Återrop |
61 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
62 | BODHISATTVA, förgylld och lackerad brons. Troligen södra Kina, Mingdynastin. | 8 000 SEK |
63 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
64 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin. | Återrop |
65 | SKULPTUR, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
66 | RÖKELSEKAR, kopparlegering. Mingdynastin, 1600-tal med Xuandes fyra karaktärers märke. | Återrop |
67 | VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
68 | FOHUND, brons, troligen Mingdynastin (1368-1643). | Återrop |
69 | ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
70 | ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
71 | ÖRHÄNGEN, ett par. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
72 | ARMLÄNK, silver med emalj samt nefrit. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
73 | PENSELBAD, malakit. Qingdynasty (1664-1912). | Återrop |
74 | FIGURINER, två stycken, sten. Kina. | 36 000 SEK |
75 | BÄLTESHAKE, jadeit. Kina, 1900-tal. | 35 000 SEK |
76 | RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina. | 22 000 SEK |
77 | SMYCKE, nefrit. Kina. | 10 000 SEK |
78 | PLAKETT, nefrit. Kina. Arkaiserande. | 20 000 SEK |
79 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina. | Återrop |
80 | ASK med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal. | 8 000 SEK |
81 | FIGURINER, två stycken, soapstone. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 6 000 SEK |
82 | HÄNGE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
83 | ASK med LOCK, soapstone, Qingdynastin sent 1700-tal. | 6 500 SEK |
84 | VAS med LOCK, agat. Kina, 1900-tal. | 3 100 SEK |
85 | PENSELBAD, serpentinsten. Kina. | Återrop |
86 | VAS, grön sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |
87 | SNUSFLASKOR, sex stycken, sten, glas samt emalj på koppar. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
88 | MANDARINKNOPPAR, 15 stycken, sten, glas, metall. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 19 000 SEK |
89 | ROCK, siden. Höjd 100 cm. Kina, 1900-talets första fjärdedel. | Återrop |
90 | ROCK, siden. Höjd 108,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911). | Återrop |
91 | ROCK, siden. Höjd 145,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911). | 11 000 SEK |
92 | KESI, siden och guldtråd. Xi Wang Mu bärande på odödlighetspersikor, sen Qingdynastin (1644-1912). | 17 000 SEK |
93 | KESI, siden och guldtråd. 86 x 120 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 20 000 SEK |
94 | KESI, siden och guldtråd. 159,5 x 50 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 24 000 SEK |
95 | MATTA, antik silke Kina relief. 256,5 x 158 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911). | 125 000 SEK |
96 | MATTA, antik silke Kina relief. 212 x 125 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911). | 105 000 SEK |
97 | MATTA, semiantik Baotou Figural. 159,5 x 226,5 cm. | 12 000 SEK |
98 | MATTA, antik Ningxia, Kina. 139 x 77,5 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911). | 17 000 SEK |
99 | MATTA, semiantik Bautou. 139 x 63,5 cm. | 3 000 SEK |
100 | PELARMATTA, antik Ningxia. 292,5 x 196,5 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911). | 48 000 SEK |