89
636189

ROCK, siden. Höjd 100 cm. Kina, 1900-talets första fjärdedel.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

Benvitt siden med polykroma silkesbroderier av fjärilar, pioner, frukter och skålar. Broderade kantband med figurscener och fåglar på terrass. Blått sidenfoder.

Fläckar, smärre skador. Fodret med skador.

Proveniens

Konstnärinnan Dorothy Ruhne-Sempinski (1908-1973). Ruhne-Sempinski for till Kina 1929 för att arbeta som sekreterare åt Frans August Larsson (kallad hertig Larsson) på dennes gård i Kalgan, nordväst om Beijing. Larsson verkade som missionär, handelsman och var god vän med Sven Hedin. Larsson bidrog som medlare i en konflikt mellan Kina och mongolerna. För sina tjänster blev han utnämnd till "Hertig av Mongoliet".
När Sven Hedin vintern 1929 besökte gården gav han en broderad rock till Dorothy Ruhne-Sempinski i julklapp.