Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1300 | LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Bröske, Stockholm 1828, verksam 1798-1822/42. | 8 000 SEK |
1301 | FAT, av Samuel Marnel 1764 (mästare i Stockholm 1748-1775) Rokoko. | 6 000 SEK |
1302 | TALLRIKAR, fyra stycken, av Johan Gustav Ryman 1795 (mästare i Stockholm 1761-97). | 4 000 SEK |
1303 | TALLRIKAR, två par, av Jakob Sauer 1788 samt Erik Pettersson Krietz 1773/82. Rokoko. | 4 000 SEK |
1304 | SALTKAR, ett par, av Jacob Sauer 1766 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Rokoko. | 12 000 SEK |
1305 | STOP. Troligen Tyskland, 1700-talets första hälft. Barock. | Återrop |
1306 | TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 8 000 SEK |
1307 | TALLRIK. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 2 800 SEK |
1308 | SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1309 | SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal. | 7 000 SEK |
1310 | SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal. | 3 500 SEK |
1311 | SALTKAR. Sverige, sent 1700-tal. | 2 200 SEK |
1312 | SALTKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal. | 1 000 SEK |
1313 | LJUSSTAKE. Sverige, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1314 | TOBAKSBURKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal. | 2 800 SEK |
1315 | ASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal. | 3 500 SEK |
1316 | ASKAR med LOCK, fyra stycken. Sverige, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1317 | BÄGARE, ett par. Sverige, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1318 | URNA på FOT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 3 000 SEK |
1319 | URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra fjärdedel. | Återrop |
1320 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | Återrop |
1321 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 28 000 SEK |
1322 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 17 000 SEK |
1323 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 12 000 SEK |
1324 | KORTHÅLLARE. Älvdalen, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1325 | BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
1326 | SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal. | Återrop |
1327 | SKULPTUR. Sengotisk, troligen 1500-tal. | 50 000 SEK |
1328 | SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock. | Återrop |
1329 | ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699. | 5 000 SEK |
1330 | SKULPTUR. Barock, 1600-tal. | 40 000 SEK |
1331 | LJUSPLÅT (reflektor). Sannolikt nederländskt/flamländskt arbete, 1600-talets tredje fjärdel. Barock. | 13 000 SEK |
1332 | MORTEL med PISTILL. Nordeuropa, omkring år 1700. Barock. | Återrop |
1333 | TOBAKSBURK, av W. Forsberg i Fagerlund, daterad 1887. | 10 000 SEK |
1335 | CARL LARSSONS UTSTÄLLNINGSMEDALJ, guld, Biennalen i Venedig 1905. | Återrop |
1336 | TOILETTESPEGEL MED UPPSATS. Karl Johan, omkring år 1820. | 14 000 SEK |
1337 | RESEUR I ORIGINALFODRAL. Barock, 1600-tal. | 95 000 SEK |
1338 | GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko. | 36 000 SEK |
1339 | VÄGGPENDYL. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI. | 19 000 SEK |
1340 | KONSOLUR, av Petter Malm (verksam i Stockholm 1766-82). Rokoko. | 32 000 SEK |
1341 | VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Gustaviansk. | 10 000 SEK |
1342 | BORDSPENDYL, av Johan Nyberg d.ä. (urmakare i Stockholm 1748-1768). Rokoko. | 22 000 SEK |
1343 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV. | Återrop |
1344 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 70 000 SEK |
1345 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 14 000 SEK |
1346 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 500 SEK |
1347 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 44 000 SEK |
1348 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
1349 | LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal. | 60 000 SEK |
1350 | LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal. | 80 000 SEK |
1351 | URNA, på sockel. Troligen Italien, 1800-talets andra hälft. | 28 000 SEK |
1352 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal. | 30 000 SEK |
1353 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal. | 18 000 SEK |
1354 | BONADSMÅLNING. Tillskriven Sunnerboskolan, Småland. Märkt Stråhult 5 juni 1822, ASS LJD. | 24 000 SEK |
1355 | BONADSMÅLNING, Småland. Tillskriven Sunnerboskolan. Märkt ASS LJD och sonen SAS, 1822. | 46 000 SEK |
1356 | VIOLIN, signerad och daterad av Jacques Boquay, Paris 1724. | Återrop |
1357 | STRÅKE, märkt Albert Nürnberger, 1930/40-tal. | 10 000 SEK |
1358 | AUGUST STRINDBERG (1849-1912), BLOCKFLÖJT, med författarens namnteckning och daterad Lund 19 juni 1899. | Återrop |
1359 | BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal. | 20 000 SEK |
1360 | VINGLAS, tre stycken. Schlesien, 1760-tal. | 5 000 SEK |
1361 | VINGLAS, två stycken. Schlesien, 1760-tal. | 3 000 SEK |
1362 | VINGLAS, fyra stycken. Schlesien, 1750/60-tal. | 7 200 SEK |
1363 | GLAS, fyra stycken. England, 1700-tal. | 6 000 SEK |
1364 | VINGLAS, 21 stycken snarlika. Empire, 1800-talets första hälft. | 11 000 SEK |
1365 | LIKÖRGLAS, sex stycken. Tyskland, Empire 1810-20. | Återrop |
1366 | BÄGARGLAS. Böhmen, daterat Carlsbad 1824, Empire. | 8 000 SEK |
1367 | PRAKTPOKAL med LOCK, glas. 1700-tal. | 12 000 SEK |
1368 | GLASSERVIS, 60 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal. | 26 000 SEK |
1369 | FAT, fajans. Tyskland, Kiel, 1700-tal. | 20 000 SEK |
1370 | TALLRIKAR, två stycken, fajans. Kiel, omkring 1770. | 20 000 SEK |
1371 | FRUKTKORG, fajans. Tyskland, 1770-tal, möjligen Kiel eller Stockelsdorf. | Återrop |
1372 | YTTERFODER, fajans. Tyskland, troligen Kiel, 1758–87. | 4 000 SEK |
1373 | SKRIVSTÄLL, fajans. Tyskland, Schlesweig, 1780/90-tal. | Återrop |
1374 | TALLRIK, fajans. Schleswig-Holstein, 1700-tal. | Återrop |
1375 | POTPURRIVAS med LOCK, fajans. Magdeburg, 1700-tal. | 12 000 SEK |
1376 | SPILKUM, fajans. Tyskland, Kellinghusen, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
1377 | KAKELPLATTA, fajans. Troligen Stralsund eller Stockelsdorf omkring 1770. | Återrop |
1378 | TALLRIKAR, två stycken, fajans. Stralsund, 1700-tal. | 5 300 SEK |
1379 | FAT, fajans. Stralsund, Sverige, omkring 1768. | Återrop |
1380 | TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal. | 6 000 SEK |
1381 | FAT, fajans. Rörstrand, 1740-tal. | Återrop |
1382 | TERRINFAT, fajans. Rörstrand, daterad 29/7 (17)63. | 4 000 SEK |
1383 | FAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterat 3/8 (17)64. | 24 000 SEK |
1384 | FAT, fajans. Rörstrand, daterat 29/7 (17)67. | 12 000 SEK |
1385 | TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta (17)68. | 7 500 SEK |
1386 | SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1388 | SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67. | 6 000 SEK |
1389 | PRAKTFAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 21/11 (17)68 samt 6/12 (17)70. | 28 000 SEK |
1390 | SOPPTALLRIKAR, två stycken, fajans. Daterade 21/8 (17)69 resp. 21/8 (17)69. | 12 000 SEK |
1391 | TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64. | 2 500 SEK |
1392 | FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 5 000 SEK |
1393 | FAT, fajans. Marieberg, daterat (17)71. | 4 500 SEK |
1394 | KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, daterade 19/3 (17)71. | 36 000 SEK |
1395 | TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 28 000 SEK |
1396 | FAT, fajans. Marieberg, daterad 30/8 (17)73. | 12 000 SEK |
1397 | FAT, fajans. Marieberg, daterat 2/11 (17)73. | 8 000 SEK |
1398 | TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterade 23/6 (17)74. | 24 000 SEK |
1399 | SÅSSNIPA, fajans. Marieberg, daterad (17)74. | 18 000 SEK |
1400 | POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 12 000 SEK |
1401 | TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |